Tour Hoofdsponsor schept irreëel beeld Raboploeg sport 13 Ochtendetappe Canada Dry 1973 zaterdag 14 juli 2012 Tom Veelers verliet gisteren de Tour grijp ik ook waarom die vragen ge steld worden door de pers. Het is het beeld en het probleem van de sport. Misschien moet ik het me niet zo persoonlijk aantrekken. On dertussen kan ik niet anders dan er eerlijk op ingaan. Toch hoop ik dat er eens een moment komt dat mensen weer het vertrouwen te rugvinden in deze sport en ze echt geloven dat ik dit allemaal doe op brood, water en heel hard werken." zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deel nemers en uitslagen. Tour de France 13eetappe 14 juli -217km Met een Nederlands gezicht wilde Rabobank schitteren in de Tour. Ruim een week voor de slotetappe kan de missie als mislukt worden beschouwd. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Rabobank begon vol ambities aan de Tour de France en maakte vroeg indruk, maar moest na zes etappes de prognoses bijstellen. Bij een valpartij sneuvelden de beoog de smaakmakers. Robert Gesink en Bauke Mollema gingen hard te gen het asfalt en konden een hoge klassering in het klassement verge ten. Zelfs een ritzege zat er niet meer in. De schade bleek zo groot, dat de twee uiteindelijk afstapten. Op het eerste gezicht valt de ploeg niets te verwijten. De Tour staat bol van de spanning, vooral in de eerste week. Cadel Evans en Brad ley Wiggins kunnen erover mee praten. Beide renners zagen hun zicht op de gele trui in het verle den al eens snel vertroebelen. Hun schuivers kunnen betiteld worden als incidenten. Bij Rabobank vor men ze een terugkerend ritueel, ze ker in het geval van Gesink. Er lijkt ongemerkt een weeffout te zijn opgetreden. Bij Rabobank wa ren er deze Tour twee echte kop mannen (Gesink en Mollema) en had Steven Kruijswijk een be schermde status. De ploegleiding verdeelde dus de focus. Het idee er achter sneed in theorie hout. Mocht de vorm van Gesink, die vo rig jaar herfst zijn been brak, tegen vallen, dan stond zijn stand-in reeds klaar. De praktijk was weer- ANALYSE door Geert Langendorff barstiger. Waar Team Sky en BMC in de sprintetappes in een strakke lijn op de finish afkoersten, frag menteerde Rabobank in kleine stukjes. De eenheid was ver te zoe ken. Er was niemand die de kop mannen in het gedrang bescherm de. Op basis van de uitslagen voor de Tour had Rabobank anders kun nen besluiten. Gesink won de Ron de van Californië en reed ijzer- sterk in de Ronde van Zwitser land. Een ploeg bouwen rondom hem was geen onlogisch besluit ge weest. Ervaringen van vorig jaar weer hield Rabobank hiervan. Gesink kon de druk niet aan, toen hij al leen de vaandeldrager was. Op de ze argumentatie viel weinig af te "*1 St-Paul-Trois-Chateaux FRANKRIJK 1 irf' Robert Gesink dingen. Waarom een renner naar voren schuiven die zelf niet alleen in de schijnwerpers wil staan? Mentaal, zo bleek tijdens de Tour, is Gesink flink gegroeid. Tegenslag raakt hem minder, de lach ver dween niet van zijn gezicht. On dertussen zwol de kritiek in Neder land na zijn val aan. Het werd hem aangerekend dat hij nadien op halve kracht koerste. Had Gesink (alleen) een podium plek of meer kunnen afdwingen? We zullen het nooit weten. Zeker is dat de verwachtingen in Neder land enorm hoog lagen. Te hoog. Hoewel de ploegleiding helder aan gaf slechts over schaduwfavorieten te beschikken, beïnvloedde hun voorzichtigheid de publieke opinie niet. Een regenbui doofde de lont van het verwachte vuurwerk, waarna een explosie van veront waardiging losbarstte. De volkswoede mag sponsor Rabo bank worden aangerekend. Door naar buiten uit te dragen met Ne derlandse renners op termijn de gele trui te willen veroveren, werd een irreëel beeld geschetst. Als di rect gevolg hiervan nam de ploeg in 2010 afscheid van de buitenland se kopman Denis Mentsjov. Diens eindzeges in de Giro en de Vuelta, zo toonde marketingonderzoek aan, sloegen veel meer ander aan bij de massa dan de vijfde plaats van Gesink in de Tour van 2010. De Rus beëindigde die editie als derde. Oranje boven. Deze beleidskeuze geeft de moei lijke positie van de Rabowieler- ploeg aan. Om mee te doen om de gele trui is een leider met een an der paspoort nodig, aangezien der gelijke types in eigen land (nog) niet aanwezig zijn. Alleen dan smelten de plukjes samen tot een eenheid. 99km 217km In het laatste gedeelte van de rit naar de Franse zuidkust krijgt het peloton mogelijk te maken met een verraderlij ke wind vanuit zee. Tour de France 14e etappe 15 juli-191 km -Murde Péguère 153 km Foix FRANKRIJK 191 km r\ j 99km u Quillan Tarascon-sur- 22km Ariège 101 km 10km 101 km 191 km In de eerste Pyreneeënrit staan er on der meer twee beklimmingen van de eerste categorie gepland. De tweede daarvan, de Mur de Péguère, heeft stukken met een stijgingspercentage van bijna 14 procent. Na de top gaat het 40 kilometer bergafwaarts naar Foix. Ton Vissers (rechts) o«e«e»0e»ee99«9e«e8oeeae door Mart Smeets De Nederlandse formatie Canada Dry-Gazelle die in 1973 trots aan de start stond van La Grande Bouclé was zwak, won nauwelijks een prijs, verloor onderweg zeven renners of het niets was en men eindigde de ronde met vier jonge mannen die zwijgend aan tafel zaten en over leefden en verder niets. Ploegleider Ton Vissers, een bon homme met gevoel voor verhoudingen en, uniek in die ja ren, pijprokend, had een elftal renners geselec teerd dat niet in staat was deze zware uithou- dingsproef goed tot een einde te brengen. Tij dens de tweede etappe al verloor men Wim Prinsen die de gehele dag op grote afstand reed en te laat binnenkwam. Een dag later was de Belg Ludo Noels ook vertrokken. Grappig facet: niemand van de andere renners kende deze man die vlak voor de Tour was aangetrokken. Nooit had iemand nog contact met Noels. In de achtste etappe verdwenen de renners Jan- broers, Vrancken en De Koning als naamlozen uit de strijd. De klink van de autodeur was hun beste vriend geworden. Een dag later waren ook Pustgjens (men zei dat hij klimmer was) en Kel- leners vertrokken. Ofwel gaven deze mannen op, ofwel werden ze uit de wedstrijd gezet we gens herhaaldelijk aan auto's hangen; het begin van 'de Nederlandse Tourziekte'. Vanaf Nice bleven vier renners over; de getalen teerde Jan Krekels (75e) die in deze ronde zes maal bij de eerste tien reed en al het geld voor de ploeg verdiende, de stille meerijder Theo van der Leeuw (70e), net als Krekels een Limburger en de twee in Nederland volkomen onbekende Portugezen José Martins en Herculano Oliviei- ra. Deze mannen waren daags voor de Tour in Scheveningen begon, op goed geluk door de ploegleider aangetrokken. Niemand had ze ooit zien rijden en in de Tour werden ze 33e en 45e. Krekels en Van der Leeuw zaten, vanaf Nice, aan een kant van de tafel en de twee Portuge zen aan de andere kant. Er werd nooit met el kaar gesproken. Krekels, veel later: 'Ik heb die mannen nooit meer terug gezien. We knikten elkaar gedag bij het ontbijt en mummelden wat. Wij verstonden ze toch niet en zij ons niet.' Canada Dry kwam met vier man in Parijs aan; het was een onbegonnen, idiote, niets voor stellende exercitie geworden. Niemand was blij, het was antisport geworden. Mars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23