Uitzicht 11 Brits geloof in schone 21 sport mmm Wagen 1014 Gastvrij Tour.nl 'Reizen en afzien nog steeds hetzelfde' 'Ach, je kunt het altijd proberen' zaterdag 14 juli 2012 Een wat oudere Franse Tourfan heeft vanuit het raam van zijn huis een prima uitzicht op de Tourkaravaan Tom Veelers is de zevende Neder lander die afstapt deze Tour. Er zijn er nu nog elf in koers. door Geert Langendorff Wat?, klonk het aan de andere kant van de lijn. „Vier perso nen? Ik bel je zo te rug." Het gesprek dat mijn collega voerde met Daan Luijckx nam welgeteld twintig seconden in be slag. De teambaas van Vacanso- leil-DCM hield woord. Toen de te lefoon even later oplichtte, ver scheen diens naam op het display. „Het is goed." Dit zinnetje redde onze avond. Een lange tocht, ge volgd door rusten op een lege maag bleef ons bespaard. We mochten onze intrek nemen in het hotel van de geplaagde wieler ploeg, nabij de finishplaats. Door dat Rob Ruijgh, Lieuwe Westra en Gustav Larsson waren afgestapt in de etappe naar La Toussuire, kwam het aantal afVallers op vier te staan. Wout Poels moest de Tour de France al eerder verlaten. Hun ongeluk werd onze redding. De kamers bestemd voor het kwartet mochten we zonder te genprestatie gebruiken. Luijckx heette ons welkom en liet ons mee-eten met de ploeg. Veel gesproken werd er niet. De teleur stelling maakte de tongen lam. 's Ochtends bij het ontbijt bleef die zelfde stilte overheersen. Zij die waren gevallen, spookten door de zaal, waar zich ook Team Astana bevond. Toen de tijd begon te dringen en we ons haastig naar de auto begaven, knikte Luijckx ons even toe. Eenmaal buiten op de oprit bleef één beeld hangen: de leegte. We waren getuige geweest van de rouwverwerking van een profes sionele wielerploeg. Waar bij een voetbalteam de luiken dicht gaan bij tegenslag, ging de poort hier juist open. Van de ervaring maak ten we een mentale notitie. Veer kracht uit zich in gastvrijheid, on der alle omstandigheden. Ritwinnaar David Millar en gele truidrager Bradley Wiggins gre pen de sterfdag van hun landge noot Tommy Simpson, die 45 jaar geleden stierf aan een com binatie van inspanning en do ping, gisteren aan voor stevige anti-dopingstatements. door Ad Pertijs ANNONEY - Precies 45 jaar na de tragische dood van Tom Simpson, stond er gisteren een Britse ritwin naar op het podium van de Tour de France. Een 'ex-doper' nog wel. „Ik vind het een mooie sym boliek", sprak David Millar, de man die na een lange ontsnapping in de straten van Annonay de Fransman Jean-Christophe Peraud in de sprint het nakijken had gege ven. „Zelf heb ik in het verleden (net als Simpson) ook fouten ge maakt en ik ben blij dat ik nu kan laten zien dat je ook als een 'scho ne' renner wedstrijden kunt win nen." Simpson stierf 13 juli 1967 op de flanken van de Mont Ventoux door een combinatie van uitput ting en dopinggif in zijn lijf. Millar zei niet te beseffen dat het de sterf dag van de Britse oud-wereldkam pioen was toen hij gistermorgen met een sterke groep in de aanval ging op de laatste Alpencols van deze ronde. Dat kwam pas toen an deren hem erop wezen na de fi nish. De op Malta geboren Schot greep het echter direct aan om zijn kruistocht tegen dopingge- bruik nog meer kracht bij te zet ten. „Dit maakt me erg emotio neel", zei de man die in 2003 tij dens een politieverhoor toegaf dat hij epo had gebruikt. Sindsdien draagt hij met volle over tuiging het andere geloof uit. De vraag of hij daarmee hoopt dat mensen hem ooit niet langer zien als een voormalige dopinggebrui- ker, beantwoordde hij met een heel stellig 'nee'. „Want ik ben een ex-doper en dat zal ik ook altijd zijn. Door nooit te vergeten waar ik vandaan kom, heb ik deze twee de kans in het wielrennen juist ge kregen. Het behoort tot mijn op dracht om steeds te vertellen dat mensen niet de fout mogen ma ken, die ik heb gemaakt." Na Millar stapte een tweede Brit het podium op. Bradley Wiggins kwam er zijn zesde gele trui opha len. In zijn column in The Guar dian had de kopman van Sky die dag juist hard uitgehaald naar ex-dopers. „De houding tegenover doping is in Groot-Brittannië an ders dan in Italië en Frankrijk, waar een renner als Richard Viren- que zich kan doperen, gepakt wor den, geschorst worden en toch te rugkeren als een nationale held." Millar is volgens hem juist geen Vi- renque. „Ik denk dat David een van de weinige uitzonderingen is. Hij is open over zijn voormalige ge bruik, hij benadert het onderwerp pro-actief en hij gelooft in wat hij e e s 9 1 door Ad Pertijs door Ad Pertijs Patrick Tolhoek In de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Vandaag: Pa trick Tolhoek, gastenbegeleider bij Vacansoleil-DCM. I weeëntwintig jaar is Patrick Tolhoek wegge weest uit het Tourcircus. „Maar ik herkende het nog grotendeels terug", zegt de 47-jarige oud-renner over zijn rentree, twee weken ge leden in Luik. „Het Village Depart, de bussen, de hec- tiek, het is er nog altijd. Alleen zaten wij vroeger niet zo lang in de bus. We gingen naar het village om er met de andere renners een bakje koffie te drinken. Te genwoordig zie je daar geen coureur meer." Tolhoek woont nog altijd in Yerseke, het dorp van Johnny IToogerland. Hij reed de Tour in 1989 (voor Superconflex) en 1990 (voor Buckler) en pakte in: dat laatste jaar de derde plaats in de rit naar Franchor- champs. Achter Alcala en Skibby. „Wat ook nog altijd hetzelfde is, zijn de reizen en het afzien. Ik heb veel respect voor deze renners. Ze laten zien wat een mens allemaal kan verdragen. En dan denk ik: heb ik dat toen zelf ook gedaan? Als renner heb je dat kenne lijk niet zo in de gaten." Tolhoek ging na zijn wegcarrière, na problemen met zijn bekkenslagader, verder als mountainbiker. „Daar heb ik goed mee verdiend." Nu is hij leraar (gezond heidsleer/welzijn en sport, toerisme en recreatie) op het Goese Lyceum. „Daan Luijkx heeft me gevraagd voor dit baantje. Het is leuk om onze gasten de Tour te laten zien. Maar wat me vooral bevalt, is dat ik na 22 jaar niet meer op de koers te zijn geweest hier echt deel uitmaak van het team. Als ik er te veel apart van had gestaan, had ik het niet zo leuk gevonden." doet. David is echt iemand die sport probeert te veranderen." Zelf geeft Wiggins in zijn column aan dat hij er niet aan moet den ken om zich te doperen. „Ik zou al les kwijt raken. Mijn reputatie, mijn kostwinning, mijn huwelijk, mijn familie, mijn huis, mijn ti tels... Het lijkt me vreselijk dat je iets doet waarvan je steeds met ho pen dat niemand er achter komt." Ook na de rit ging Wiggins geheel in de geest van Mülar open en zon der enige terughoudendheid in op vragen over doping. „Sinds kort be- ANNONAY - Koen de Kort behoorde in de twaalfde etappe van de Ron de van Frankrijk tot de grote kop groep, waar ook de latere winnaar David Millar deel van uitmaakte. De wielrenner van Argos-Shiinano verloor in de laatste kilometers van de eerste berg, de Col du Grand Cucheron, echter het con tact met zijn medevluchters. „Ach, je kan het altijd proberen, hè", keek de renner uit Liempde te rug. „Je weet nooit wat er gebeurt." Achteraf bleek 'zijn' vluchtgroep wel de juiste te zijn geweest, aange zien vijf coureurs overleefden en zo'n 200 kilometer verderop om de zege mochten spurten. „De vijf bes te wielrenners bleven over. En daar hoorde ik - bergop - niet bij", be rustte De Kort. Het venijnige zegegebaar zei veel over de waarde die David Millar hechtte aan zijn etappezege gisteren. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22