gezondheid 117 zaterdag 14 juli 2012 Met sterke MRI-scanners kan diep in het menselijk brein worden gekeken. In Maastricht maken neurowetenschappers zich op om met een van de sterkste scanners ter wereld te gaan werken. door Froukje Wattel illustratie Mark Reöjinitjens Gedachten lezen is een langgekoes terde wens van mens en weten schap. Hoeveel gedachten heeft een mens per dag eigenlijk? De schattingen lopen uiteen van 40.000 tot 60.000 tot nog veel meer. Variërend van waar zijn mijn sokken? tot hoe lossen we het in Syrië op? en alles daar tussenin. Om die gedachten te kunnen lezen, moet de computer ze eerst opslaan. Al zijn er veel gedachten die zich herhalen, toch lijkt het ondoenlijk alle mogelijke menselijke gedach ten in een computermodel onder te bren gen. Mede omdat ieders hersenen net even anders zijn, zodat dezelfde hersenactivitei- ten bij twee mensen er verschillend uitzien. Maar goed, ooit dacht de mens ook dat de wereld plat was en er nooit een mens op de maan zou lopen. Als gedachten lezen over vijftig jaar mogelijk blijkt, willen we niet bij degenen horen die dat onmogelijk achtten. Dus hoe werkt gedachten lezen? Leg een proefpersoon in een sterke MRI-scanner, laat hem aan voetbal denken en daarna aan zijn vakantie. De scanner meet de bijbeho rende hersenactiviteiten, die elk een eigen patroon hebben. Denkt de proefpersoon daarna aan één van deze dingen, dan blijkt uit vergelijking met de eerste MRI welke van de twee dat is. Maar wat hebben we aan die wetenschap? Weinig, volgens arts en filosoof Bert Keizer, die opmerkt dat we het beter gewoon aan de proefpersoon kunnen vragen. In zijn boek Waar blijft de ziel toont hij zich niet onder de indruk van hersenscans en 'de on uitroeibare illusie dat je daarop kunt zien wat iemand denkt'. Volgens hem zou 'het opstellen van een breinkaart een plaat jesboek opleveren met aan de ene kant mil jarden fMRI's (functionele MRI) en aan de andere kant de bijbehorende gedachten zo als door de breinbewoner gerapporteerd'. Toch worden er miljoenen geïnvesteerd in steeds sterkere scanners, bijvoorbeeld voor het Brains Unlimited Project, een nieuw sta- te-of-the-art scancentrum in Maastricht. Dit jaar kwamen daar een 'gewone' (3 Tesla, eenheden van magnetische fluxdichtheid) MRI-scanner en een scanner met een sterk te van 7 Tesla (een 'gewone' scanner heeft meestal een 1,5 Tesla sterk veld). Volgend jaar komt daar een scanner met sterkte 9,4 Tesla bij, de vierde ter wereld in zijn soort. „Een sterkere scanner is als een betere mi croscoop, je ziet meer details en connecties in de hersenen", is de uitleg van directeur Soorten hersenscans Ross McLennan. „Onderzoekers kunnen daarmee beelden met zeer hoge resolutie maken, waarop goed te zien is hoeveel bloed en zuurstof er naar verschillende her- sengebieden gaan als die actief zijn. Ook kunnen we de hersenstructuur en eventue le hersenschade beter zien. Veel ziekten heb ben hun oorsprong in de hersenen, zoals epilepsie, beroerte, hersentumoren, Alzhei mer en MS. We willen weten of we die ziek ten vroeg kunnen opsporen en remmen." Een andere mooie toepassing is software voor gehandicapten, die met hun gedachten een computermuis kunnen besturen. Zo kunnen ze communiceren met hun omge ving of robotarmen of joysticks bedienen. Ook economen en marketeers zijn geïnteres seerd in hersenscans. Neuromarketing heet dat en dan gaat het vooral om besluitvor ming van het type: welke auto koopt ie mand of welke verpakking slaat het beste aan. „Neuromarketing gebruikt daarvoor een scanner in plaats van een proefpersonenpa- nel", zegt McLennan. „Mensen weten vaak niet hoe en waarom ze beslissen tot aan koop, Maar een MRI-scan liegt niet. Die laat zien welke pleasure areas in de hersenen op lichten, ook al denk je zelf iets anders. Beslis sen is een complex proces, waarbij veel her- sengebieden oplichten. Als we begrijpen hoe dat in normale situaties werkt, kunnen we misschien ontdekken waarom het bij sommigen misgaat, zoals bij verslavingen." «reageren? gezondheid@wegener.nl Voor hersenonderzoek bij levende patiënten worden diverse soorten scans gebruikt: CT-scan (Computer Tomografie): röntgenstra len worden door de hersenen en door een computer tot zwart-witbeelden verwerkt. PET-scan (Positron Emissie Tomografie): ge kleurde afbeeldingen van hersenactiviteit na het inspuiten van markeerstoffen. 9 EEG (Elektro-encefalogram): elektroden wor den (met een soort badmuts) op het hoofd geplaatst om de elektrische signalen aan de oppervlakte van de hersenen te meten. MRI-scan (Magnetic Resonance Imaging): de patiënt ligt in een magneetveld. Een fMRI (functionele MRI) beeldt veranderingen in de bloedstroom in de hersenen af. MEG (Magneto-Encefalogram) geeft heel pre cies hersenactiviteit met honderden sensoren die magnetische activiteit meten. Scantechnieken: www.hersenstichting.nl 9 Bert Keizer - Waar blijft de ziel. Uitgeverij Lemniscaat, 7,95 euro. Ook virus betrokken bij ontstaan huidkanker Naast overmatig zonnen kan huid infectie met bepaalde humaan pa- pillomavirussen (HPV) betrokken zijn bij het ontstaan van plaveisel- celcarcinoom, de meestvoorko- mende huidkanker, stelt onder zoek. Hoe HPV aan het ontstaan van huidkanker bijdraagt, is onbe kend. Andere typen HPV zijn be trokken bij het ontstaan van baar moederhalskanker en wratten. http://bit.ly/MAEj5g Overgewicht blijkt gunstig bij hartfalen Mensen met hartfalen (hartspier mist voldoende kracht om bloed rond te pompen) hebben voor deel bij overgewicht en/of een for se buik. Zij lopen een kleinere kans te overlijden of een hart transplantatie nodig te hebben, blijkt uit gegevens van ruim 2.700 mensen met hartfalen. Pas op: overgewicht is wel risicofactor voor ontwikkeling van hartfalen! http://bit.ly/LR7KhU Meer bewegen betekent minder last van opvliegers Last van opvliegers? Ga wat meer bewegen! Dit advies lijkt in eerste instantie vreemd, want van licha melijke inspanning krijg je het juist warm. Toch hebben vrou wen in de overgang minder last van opvliegers naarmate ze meer lichamelijke beweging hebben. Dat concluderen Amerikaanse we tenschappers uit een onderzoek onder 121 vrouwen. http://bit.ly/Rjp53l Ook vruchtwater kan stamcellen opleveren Vruchtwater bevat cellen die vrij makkelijk zijn te prikkelen, zodat ze zich gedragen als stamcellen. Met gedoneerde vruchtwatercel len kunnen daarom mogelijk aller lei ziektes worden genezen. Met 150 verschillende donoren van vruchtwatercellen kan voor bijna 40 procent van alle mensen een stamceltype worden gevonden dat niet tot afstoting leidt. http://bit.ly/MTS2mg Multiple-sclerosepatiënt heeft baat bij botox-injectie Multiple-sclerosepatiënten kun nen baat hebben bij injecties met botuline toxine (botox), om hin derlijke spiertrillingen te vermin deren. Botox vermindert een paar maanden de spiertrillingen, waar door de patiënt beter schrijft of loopt, blijkt uit Australisch onder zoek. De botox-injectie is geen ge nezing, het onderdrukt de gevol gen van de ziekte tijdelijk. http://bit.ly/N8CtTI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17