Emoties niet alleen voor watjes i6| gezondheid zaterdag 14 juli 2012 paalde doelen te verwezenlijken. „Het eerste wetenschappelijke artikel waar in die term werd genoemd, dateert van 1990. Inmiddels is het een serieus onder werp van wetenschappelijke studie. Er wordt gewerkt met opdrachten en assess- ment-achtige situaties. Die blijken een voor spellende waarde te hebben over succes in het leven of relaties en de manieren waarop mensen zijn opgewassen tegen situaties." Niet verwonderlijk dat Van Kleefs toeganke lijke, verhelderende en amusante boek veel belangstelling geniet in kringen van (perso neels) managers en mensen die bezig zijn met leiderschapsvraagstukken. Wat maakt dat mensen goede leiders zijn of worden ge vonden? „Onderzoeken laten een gespleten beeld van macht en emotie zien. Zo plaats ten we twee mensen tegenover elkaar die aangrijpende verhalen vertelden over ziekte en dood of pesten. Tegelijk hebben we ge meten hoe machtig die mensen zichzelf in het dagelijks leven voelden. Naarmate ze zich machtiger voelden, lieten ze zich steeds minder gelegen liggen aan emoties van de ander en waren minder in staat tot meevoe len. Machtige mensen zien de emoties van anderen nog net, maar ze doen er steeds minder mee, vinden het al snel gezeur." ©Cerben van Kleef - Op het gevoel - Hoe we elkaar beïnvloeden met onze emoties. Atlas, 19,95 euro. www.op-het-gevoel.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Politiek is emocratie We leven in een emocratie en vaak lijkt poli tiek meer op een personalityshow dan op rege ren. Politici worden erop getraind dat uit te buiten. Voorbeelden van hoe het goed en ver keerd kan vallen: De brede lach van Mark Rutte viel in goede aarde, maar schoot velen in het verkeerde keelgat toen hij na de val van het kabinet bleef grijnzen. Ad Melkerts technocratische, onaangedane optreden kostte hem de kop en droeg waar schijnlijk mee aan het succes van de flam boyante Pim Fortuyn. De tranen om 'de goede zaak' (Afrika) door Jan Pronk werden gepikt, maar die van Karin Adelmund (over allochtone leerlingen) ge zien als teken van zwakte. De bijtende en agressieve toon van George Bush (na 9/11en Geert Wilders waren uit stekend getimed om ongenoegen en onder- buikgevoelens te mobiliseren. Nicotinegenot kan worden voorkomen met een vaccin Een in de VS ontwikkeld vaccin kan beginnende rokers mogelijk beschermen tegen rookversla ving. Het vaccin laat het lichaam antistoffen aanmaken die beletten dat nicotine de hersenen bereikt. Zo ervaart de roker alleen negatie ve effecten en niet de prettige (verslavende) van roken op de her senen. Het vaccin is nog niet op mensen getest, wel bij muizen. http://bit.ly/ND6z2n Kattenpoep ook gevaarlijk voor niet-zwangere vrouwen Besmetting met 'Toxoplasma gon dii' is gevaarlijk voor zwangeren (ongeboren kind kan blind of geestelijk gehandicapt worden) én niet-zwangeren. Na onderzoek bij 46.000 vrouwen stellen Deen se onderzoekers dat besmetting met de parasiet de kans op zelfver- wonding of -moord vergroot. Dus: pas op met kattenbak, rauw vlees en ongewassen groente! http://bit.ly/LTr8gf Volle mond leidt tot minder eetlust Niet een volle maag, maar een vol le mond vermindert het hongerge voel. Dat stellen Wageningse on derzoekers na experimenten waar bij vloeibaar voedsel rechtstreeks in de maag van mensen ging en/ of ze op voedsel mochten kauwen zonder doorslikken. Vooral als het voedsel enige tijd in de mond aanwezig is (8 minuten in het ex periment) daalt het hongergevoel. http://bit.ly/Pjiedb Vooral vuurwerkdeeltjes zijn schadelijk voor ogen Bij vuurwerkexplosies ontstaat oogschade vooral door vuurwerk deeltjes die in het oog komen. Dit concluderen Amerikaanse onder zoekers uit proeven waarbij vuur werk op diverse afstanden van ogen (van overledenen) tot explo sie werd gebracht. Hoe dichterbij de ontploffing, des te meer delen komen er in het oog. De drukgolf zelf veroorzaakt geen schade. http://bit.ly/KYN06S Bacterie op zeewier breekt tandplaque af Niet vreemd opkijken als er op de ingrediëntenlijst van tandpasta en mondwater over enkele jaren zeewier staat. Onderzoekers van Newcastle University ontdekten dat 'Bacilus licheniformis', de bac terie die groeit op zeewier, tand bederf kan tegengaan. Die scheidt een eiwit uit dat de biofïlm - laag je waarmee tandplaque bacteriën zichzelf beschermen - afbreekt. http://bit.ly/NxweZo Tranen van Hans Wiegel, woede van Louis van Gaal, verbetenheid van Geert Wilders, eeuwig grijnzen van Mark Rutte. Door het tonen van emoties, echt of gespeeld, beïn vloeden we elkaar voortdurend. door Yvonne Jansen Hoe vaak vluchtte ik op mijn werk naar het toilet? Wel tien keer in dertig jaar, schat ik. Niet voor een sanitaire stop, maar om woede te verbijten en buiten het zicht van anderen mijn vuisten te ballen over een situatie die ik onrechtvaardig vond. Deed ik er verstan dig aan of had ik beter op een andere ma nier de situatie het hoofd kunnen bieden? „In die context was het verbergen van je -woede de best denkbare keus", zegt Gerben van Kleef, hoogleraar sociale psychologie aan de Universiteit van Amsterdam en schrijver van Op het gevoel - Hoe we elkaar beïnvloeden met onze emoties. „Het is een voorbeeld dat je in relatie tot werksituaties vaak hoort. Meestal een verstandige reactie, omdat er sprake is van macht- en afhanke lijkheidsrelaties: iemand is je baas, bepaalt of je contract wel of niet wordt verlengd. Maar er zijn situaties waarin het niet per de finitie zinnig is emoties weg te duwen." De mythe die Van Kleef graag wil ontkrach ten is dat emoties een teken van zwakte zijn, voor watjes en mensen die zichzelf niet in de hand hebben. Zeker in onze wes terse cultuur is dat volgens hem net zo on zinnig als het idee dat emoties niet samen gaan met rationeel gedrag.„Boosheid kan aanzetten tot situatieverbetering. Een keer wél met de vuist op tafel te slaan, waardoor onrecht wellicht aan de kaak ge steld wordt. Door gesprekken met en lezen van het werk van collega's, kwam ik op het idee dat emoties nuttig zijn tussen mensen onderling." Van Kleef was een van de eer sten die systematisch onderzoek deed naar emoties en sociale in teractie. Hij wilde algemene pa tronen ontdekken en moest daar toe emoties in verschillende si tuaties onderzoeken. Dat deed hij samen met collega's in Euro pa en Amerika. Van Kleef: „Ik vermoed dat emoties een pri mitieve taal zijn. Dat zie je tot op zekere hoogte ook bij andere ontwikkelde dieren als apen, ratten en honden, die met elkaar foto Merlijn Doomernik angst, woede, vreugde, walging, verdriet. Die staan op ons gezicht geschreven. Wie in staat is emoties te lezen bij anderen of de ei gen emoties strategisch in te zetten bij ande ren, kan er voordeel mee doen. Een spel dat met veel raffinement gespeeld moet wor den. Zij die er behendig in zijn, beschikken over emotionele intelligentie (EQJ, het ver mogen emoties zo te gebruiken, dat ze het functioneren bevorderen of helpen om be- Gerben van Kleef. communiceren via gelaatsexpres sie en geluiden. In specifieke si tuaties brengen ze hoge, schelle kreten voort, die door soortgeno ten worden herkend als waar schuwing. Emoties zoals wij die nu kennen, zijn complexer, maar in de kern ongeveer hetzelfde. Ze bevatten waardevolle informatie." Van Kleef gaat uit van vijf basisemoties:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16