A io| meldpunten 'Gokmaffia slaat Nederlands sportveld niet over' Langzamerhand is voor ieder spraakmakend onderwerp wel een eigen meldpunt te vinden. Van fraude bij woningcorporaties tot bedreigde beroepen, vrijwel ieder ministerie is de afgelopen jaren een meldpunt begonnen. „Een woud van meldpunten is niet handig voor de burger." zaterdag 14 juli 2012 Klikken maa door Bjinse Dankert en Kumari den Ouden Binnen één week is Nederland twee meldpunten rijker ge worden. Eerder deze week werd bekend dat het tijdelijke meldpunt voor slachtoffers van seksueel misbruik permanent wordt. Gisteren kondigde minister Edith Schippers (WD) van Sport een tiplijn voor het omkopen van sporters, of pogingen daartoe aan. „Je ziet dat de overheid steeds va ker burgers wil betrekken bij het oplossen van problemen", zegt Guus Wesselink, directeur van de Stichting M., de drijvende kracht achter de meldlijn Meld Misdrijf Anoniem. Bijna tien jaar nemen ze bij de kliklijn de telefoon op voor anonieme tips over misdrij ven, van het melden van een wiet- plantage verstopt op een zolder tot verzekeringsfraude. Het aantal meldingen bleef de afge lopen jaren groeien, vertelt Wesse link. „Per dag krijgen wij tussen de 150 en 200 telefoontjes. Ongeveer vijftig meldingen daarvan zijn nut tig-" Burgers kunnen ook steeds vaker bij de overheid aankloppen voor het melden van klachten, misstan den of misdrijven. Vrijwel ieder ministerie, met uitzondering van Algemene Zaken en Buitenlandse Zaken, beschikt over een eigen meldpunt. De variatie in thema's is groot: van een meldpunt voor identiteitsfraude (Binnenlandse Zaken) tot misdrijven als kinder porno of huiselijk geweld (Veilig heid en Justitie). Hoeveel meld punten de overheid ondertussen in het leven heeft geroepen, is niet duidelijk. Een overzicht is er niet, aldus het ministerie van Binnen landse Zaken, dat ten minste drie meldpunten onder zijn hoede heeft. De Nationale Ombudsman Alex Brenninkmeijer juicht het 'Mensen vinden het prettig als ze iets kwijt kunnen' groeiend aantal meldpunten al leen maar toe. „Door meldpunten krijgen burgers veel beter toegang tot de overheid, bijvoorbeeld door het burgernet van de politie. Men sen vinden het prettig als ze iets kwijt kunnen." Maar lang niet iedereen is zo dol op de meldpunten. GGD Neder land is bijvoorbeeld geen voorstan der van een afzonderlijk meldpunt voor verwarde personen. Dit leidt volgens de koepelorganisatie van de gezondheidsdiensten tot ver snippering en belemmert de sa menwerking. „In de zorg voor ver warde mensen zijn diverse par tijen uit verschillende sectoren be trokken", laat een woordvoerster weten. „Deze organisaties hebben elk hun eigen verantwoordelijk heid en zijn onderling goed op el kaar afgestemd. Een nieuw meld punt zou een extra tussenlaag kun nen creëren wat de zorg organisa torisch complexer maakt." „Een woud van meldpunten is voor burgers niet handig", zegt ook Wesselink van de stichting M: „Het zou goed zijn om zoveel mo gelijk meldpunten onder één dak te brengen." Ook de manier waarop meldpun ten de anonimiteit van een melder garanderen, baart hem zorgen. „Het blijft een kwetsbaar onder deel. Je ziet dat steeds meer instan ties zelf aan de slag gaan met ano nieme tiplijnen om mensen te vra gen om informatie. Gemeenten, particuliere onderzoeksbureau's, bedrijfschappen en vele anderen beloven anonimiteit, terwijl ze niet aangeven hoe ze dat hebben geregeld. Als puntje bij paaltje komt zijn er vaak geen goede maat regelen genomen om de anonimi teit te beschermen." Ombudsman Brenninkmeijer - zelf ook een meldpunt, zegt hij - maakt zich over wildgroei minder zorgen. „Door de ontwikkeling van het internet maakt het niet zo veel meer uit hoeveel meldpunten er zijn. Mensen kunnen heel snel het juiste vinden." door Gerard den Elt Prachtig initiatief zo'n klik lijn, vindt De Lotto zelf Eindelijk een begin van de langverwachte aanpak van 'matchfixing'. „We zijn behoorlijk naïef als we denken dat hier nog steeds niets gebeurt", zegt Lotto-di recteur Tjeerd Veenstra, tevens lid van de integriteitscommissie van de KNVB. De door minister Edith Schippers aangekondigde kliklijn en het on derzoek naar verkochte wedstrij den is het begin van een ferme aanpak. „Er moet meer gebeuren. Spelers die met bekentenissen naar voren komen, moeten 'volledi ge bescherming genieten", zegt Veenstra. Volgens hem moet te vens meer capaciteit worden vrijge maakt bij politie en Openbaar Mi nisterie. De Lotto-directeur zegt dat er geen hekken om Nederland staan. Hij wijst op rapporten van onder meer de internationale spe lersvakbond FIFPRO, waarin wordt gesteld dat de georgani seerde misdaad miljarden euro's Diepgaand onderzoek, gisteren gemeld door minister Schippers, moet duidelijk maken of ook in Nederland uitslagen van sportwedstrijden worden beïnvloed door goksyndicaten. De kliklijn van De Lotto is nog maar het begin. omzet met het gokken op gemani puleerde sportwedstrijden. Veen stra: „Dan hebben we het over voetbal, maar misschien ook wel over andere sporten." Tweede Kamerlid Jeroen Recourt (PvdA) zegt concrete aanwijzingen te hebben dat de gokmaffia actief is (geweest) in de Jupiler League. Drie weken geleden heeft hij sa men met collega-Kamerlid Tjeerd van Dekken de officier van justitie in Amsterdam daarvan op de hoogte gesteld. „Wat die aanwijzingen zijn, kan ik helaas niet zeggen. Maar het be treft wedstrijden in het betaald voetbal en dan heb ik het niet over de eredivisie", zegt Recourt. Verder doet hij er het zwijgen toe. Het is volgens hem aan de officier van justitie te besluiten over straf rechtelijk onderzoek. Maar: „We moeten niet denken dat de gok maffia Nederland overslaat." Mochten er Nederlandse voetbal lers uit de Jupiler League bij be trokken zijn, dan hebben ze hun vakbond WCS (950 leden) in elk geval niet in vertrouwen geno men. Dat is wel het doel van WCS-voorzitter Danny Hesp. An derhalfjaar trekt hij al langs de se lecties in het betaald voetbal om spelers te wijzen op de gevaren van gemanipuleerde wedstrijden. Hij zegt dat spelers die benaderd 'We moeten onze kop niet in het zand steken' zijn om hoekschoppen te forceren of doelmannen die hun werk moe ten verzuimen, bij hem anoniem en vertrouwelijk kunnen aanklop pen. „Tot dusver heeft niemand zich gemeld", aldus Hesp. De voormalige Ajacied kent de ge ruchten over matchfixing, ook in Nederland. Hij noemt recente za ken in Duitsland, België, Finland en Noorwegen. „Er zouden ook lijntjes lopen naar Nederland. We moeten onze kop dus niet in het zand steken", aldus Hesp. Eén van de concrete zaken die zijn onderzocht, is de aanwezigheid van enkele Aziatische toeschou wers op de tribune van FC Eindho ven in september 2009. De thuisclub verloor destijds een wed strijd met grote cijfers: 0-8. De toenmalige interimdirecteur Edwin Huybers stelde destijds de politie op de hoogte van bellende Aziaten, die via een open lijn het wedstrijdverloop doorbelden. „We dachten aan matchfixing, maar dat bleek na onderzoek niet het geval", zegt Huybers nu. „Het waren gewoon studenten die live verslag deden voor wedkanto ren in Azië." Dat laatste is volgens hem niet verboden. Het gaat om 'bei-Chinezen', inmiddels een ge accepteerd verschijnsel in de voet ballerij. De Nederlandse voetbal competitie blijkt populair te zijn bij goksites, die de vreemdste wed denschappen aanbieden, tot en met het aantal hoekschoppen bij amateur- en dames wedstrijden aan toe. Het instellen van een anonieme tiplijn voor 'matchfixing' is vol gens de KNVB een positieve stap. De bond zegt 'de integriteit van de competities als het hoogste goed te zien'. Eind dit jaar wil deze in overleg met Interpol een conferen tie houden met politie, justitie, sportbonden en kansspelautoritei ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10