50.000 ïeland 23 BouwShop Showroom open in de vakantie! zaterdag 14 juli 2012 Belgische franken betaalde pastoor Swagemakers voor het werk van Tony van Os. De pastoor vond het vooral belangrijk dat de kruisweg waardig was. In de kerk was geen plek voor een moderne kruisweg. Restauratie Koewachtse kruisweg is arbeidsintensief en kost de nodige tijd én het geld O Hoe lang Martina Mertens en haar man Theo der Boven bezig zijn met de restauratie van de kruis weg, durft ze niet te zeggen. „Het ene doek vergt meer werk dan het andere. Het is arbeidsintensief." De kolonie vleermuizen die de doe ken van schilder Tony van Os danig vervuilde, is inmiddels verjaagd. De doeken (olieverf op linnen) wor den uit het zogeheten spieraam ge haald. De achterkant wordt schoon gemaakt en behandeld tegen on gedierte. Daarna wordt het doek weer opgehangen, scheurtjes wor den gerepareerd en het doek wordt voorzien van een nieuw laag je vernis. Tony van Os werd op 21 juni in Antwerpen geboren. Zijn vader richtte in 1891 de Gazet van Ant werpen op, maar zoon Tony koos voor het schilderen. Hij studeerde aan de Stedelijke Aacademie voor Schone Kunsten en het Hoger Insti tuut voor Schone Kunsten in Ant werpen. Van Os schilderde vooral land schappen rond de Schelde in zijn geboortestreek. Werken van hem hangen in musea in New York, Scandinavië, Engeland, Duitsland en Frankrijk. Hij verwierf ook faam met het schilderen van diverse kruiswegen. Van Os stierf in september 1945. In Temse waar hij lang woonde, staat een standbeeld van hem. Belangstellenden kunnen een doek adopteren voor minimaal 100 eu ro. Meer mag uiteraard ook. Dona teurs kunnen met doek gefotogra feerd worden. Die foto's komen in een boek dat over de kruisweg ge maakt wordt. Natuurlijk kan er ook gewoon gedoneerd worden. Info en opgeven bij Jo Smet, Molenweg 7, Koewacht. CADZAND Verschillende markten rond kerk en molen Op het terrein rond de Dorpskerk in Cadzand wordt vandaag een kunstmarkt gehouden. Er hebben zich tal van kunstenaars gemeld, die hun werk tonen in 24 kramen. Er is muziek en de Stichting Be houd Cadzandse Klederdracht is ook van de partij. Op het terrein aan het Schuttershof is een rom melmarkt en bij de molen een streekproductenmarkt. De mark ten gaan om 10.00 uur open. AARDENBURG 't Gevolg brengt folk in galerie Richel 's Zondags is er traditiegetrouw een optreden in de salon van gala- Richel in Aardenburg. Ditmaal treedt tussen 14.00 en 17.00 uur 't Gevolg op. De groep speelt folk uit alle windstreken, 't Gevolg brengt met een akoestisch instrumenta rium een gevarieerd muzikaal pro gramma met eigen arrangementen van traditionele muziek uit Mexi co, Noorwegen, Frankrijk, Neder land en Macedonië. GSiB&eaZ&&$SaZ5S636&8ag2SSSSSfS&:<<tSrZSBi&.:ZZ& AANNEMINGSBEDRIJF NIEUWBOUW ilAERS VERBOUW IMOIPMË REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING heraal ©mado' VEKA www.haers.net Tel. 0115-491282 mÊmmmimmmmmmmmmmmmummmm KUITAART Fietser (82) overleden na botsing vrachtauto Op de kruising van de Hoefkens- dijk met de Hulsterweg bij Kuit aart is donderdag omstreeks 17.30 uur een 82-jarige fietser uit Hulst zwaargewond geraakt. Hij reed de Hoefkensdijk af en zag een passe rende vrachtwagen over het hoofd. Die kon eén botsing niet vermij den. De Hulstenaar is met hoofdlet sel per helikopter overgebracht naar Gent, waar hij overleed. ■BouwCenteriLogus-DeHoop door Wilma Valk BRESKENS - Ze zijn niet stoer maar gewoon, vinden de opstappers van reddingboot Zeemanshoop: „Wij zijn allemaal gelijk, aan boord moeten we samenwerken, hebben we elkaar nodig", zeggen reserveschipper Bram Verhage en opstapper Rino van Voren van het- station van de Koninklijke Neder landse Reddings Maatschappij in Breskens. Het station is op zoek naar meer van deze gewone, maar toch ook een beetje stoere vrijwilligers die bereid zijn opstapper te worden: „We hebben naast schipper Mar cel van den Nieuwendijk zeven tien vrijwilligers", legt Bram uit. „Dat lijkt veel maar dat is zeker niet zo. Het grootste probleem ligt in de kantooruren. Dan zijn er wei nig mensen beschikbaar. Alleen de opstappers die in Breskens werken en van hun baas weg mogen. Nu is dat hier geen probleem. De on dernemers van Breskens weten hoe belangrijk acties van de KN- RM zijn. Sommige waren zelf ooit opstapper." Om uit te kunnen varen na een op roep moeten er minimaal zes men sen aan boord zijn. Uitvaren met maar vier man hoeft niet voor pro blemen te zorgen", aldus Rino. „Maar liever niet. Bij transport van een gewonde is er een brancard nodig en dus meer mankracht. Een jacht met motorstoring de ha ven inslepen kan met minder men sen. We zijn ervaren mensen, zijn goed op elkaar ingespeeld, maar met meer vrijwilligers kunnen we nog beter helpen." En dat is waar het allemaal om draait. Bram en Rino: „Het is dank baar werk. Na een redding zien we alleen vrolijke gezichten, mensen zijn blij en opgelucht als ze gehol pen worden." Wat verwachten de opstappers van hun eventuele nieuwe maten? „Ze moeten bereid zijn iets te le ren, een vaarbewijs en EHBO-di- ploma halen en een paar door de KNRM betaalde cursussen volgen. Ze moeten in de groep passen, en thousiast zijn en gedreven. Wij merken snel genoeg of iemand komt omdat hij sensatie verwacht of er serieus over denkt vrijwilli ger bij de KNRM te worden." Schipper Bram Verhage en opstapper Rino van Voren foto Peter Nicolai Kunstenaar Tonny van Os tijdens het maken van de schilderijen voor de kruisweg. foto's en reproductie Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107