Nieuw jasje voor een prachtige kruisweg Kruisweg Koewacht 221 zeeland Veel Europees geld voor ^fz€ Belgische vaarwegen Er is werk zat in onze regio almanak Zuinig zaterdag 14 juli 2012 door Anoek de Gardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Huub van Iwaarden uit de klas van Anoek. De vermaarde Vlaamse schilder Tony van Os maakte de kruisweg die in de Koewachtse kerk hangt. Hij schilderde de veertien staties en ook nog eens twee extra doeken. Eén met daarop alle voorwerpen uit het passieverhaal en één met het missiekruis. Huub van Iwaarden bleef Sluis trouw. „Ik denk dat er voor iedereen plaats is in Zeeuws-Vlaanderen, als je maar graag wil en creatief kunt denken." Huub van Iwaarden (23) groeide op in Sluis en daar woont hij nog steeds. Dat sommige oud-klasgenoten Zeeuws-Vlaande ren de rug toekeerden omdat er qua werk weinig kansen zijn, vindt Huub onzin: „Ik denk dat er voor iedereen plaats is in Zeeuws-Vlaanderen, als je het maar graag wilt en creatief kunt denken." Zelf had Huub kansen zat in deze regio, een jaar geleden was hij een van de maar vier studenten die de opleiding energietechniek afrondde aan de Hogeschool Zee land. Omdat die sector met een enorm tekort aan personeel kampt, werd Huub al tijdens zijn opleiding overspoeld met baan- aanbiedingen. Werkgevers gooi den alles in de strijd zoals het be kostigen van zijn studie, een lap top en baangarantie, maar Huub deed waar hij altijd al van droom de. Hij begon zijn eigen onderne ming. Met zijn bedrijf Enerlogic geeft hij advies op het gebied van energiebesparing. In zijn sector is meer dan genoeg werk, maar wat volgens Huub vaak ontbreekt is structuur. Daar om werkt hij nu, samen met zijn twee werknemers, aan een websi te waarop mensen een energiebe sparingplan kunnen maken. De behoefte om Zeeuws-Vlaande ren te verlaten heeft Huub nooit gehad. „Hier heb je altijd een va kantiegevoel", zegt hij. Het enige nadeel dat hij kan bedenken is de reistijd, maar ook dat valt nog wel mee: „Omdat er toch werk ge- De vergadering van de raadscommis sie Bestuur en Middelen in Terneu- zen was die avond van groot belang. Het ging over bezuinigingen, nog zwaarder dan de geachte raadsleden ooit hadden durven denken. Sombe re gezichten dus, met een wethouder van Jinanciën, die de bedragen brom mend opsomde. Toen hij even stokte omdat hij een aantal niet direct para te cijfers moest opzoeken, klonk een oorverdovende knal. Een aanslag op de naast hem gezeten burgemeester Nee, een ongelukje. Diens hydrau lisch aangedreven zetel begaf het. De burgervader met een rood hoofd: Ja, ik ben nogal een gewichtig man." De wethouder droog: „Dank je zeer. Re paratie van die stoel jaagt ons nog verder op kosten!" In de zomer van 1938 werd in de Koewachtse kerk de kruis weg ingewijd. 'Eenig voor Neder land' sprak de toenmalige pas toor Swagemakers. Nu zeggen deskundigen: hij had gelijk. Romain van Damrhe Bijna 75 jaar oud is de kruisweg die in de kerk van Koewacht hangt. Derhalve tijd om het kunstwerk van de ver maarde Vlaamse schilder Tony van Os eens goed onder handen te nemen. „Over het algemeen ziet het er nog goed uit, maar een kolo nie vleermuizen heeft toch voor de nodige vervuiling en wat scha de gezorgd", zegt Marina Mertens uit het Belgische Stekene. Zij is samen met haar man Theo der Boven door het kerkbestuur ge vraagd de kunstwerken van Tony van Os te restaureren. Want kunst werken zijn het, verzekert de res- tauratrice. „Dit is echt een prachtige en unie ke kruisweg. Groot en fraai uitge voerd. Daar kan Koewacht trots op zijn. Dit zie je nergens." Daar is het kerkbestuur inmiddels ook van overtuigd. „Tony van Os heeft vaker een kruisweg geschil derd en ik ben in verschillende ker ken geweest om die eens te bekij ken", zegt voorzitter Jo Smet van het kerkbestuur. „Dan zie je dat wij in Koewacht iets bijzonders in de kerk hebben hangen. Dit is een fantastisch mooie kruisweg die we moeten koesteren." Historicus Willy Verschraegen dook op verzoek van het kerkbe stuur in de geschiedenis van de kerk en ontdekte een uitvoerige correspondentie tussen de toenma lige pastoor Mattheus Swagema kers en kunstschilder Tony van Os die onder andere wereldfaam ver wierf met het schilderen van land schappen rond de Schelde. Verschraegen: „Swagemakers werd in 1936 door zijn collega-pastoor Huijgens van de Clinge attent ge- Op verzoek van Tony van Os ging pastoor vaak kijken naar de staties die klaar waren maakt op Tony van Os." De in Temse woonachtige Van Os kende Huijgens en had hem gevraagd of hij hem bij Swagemakers kon aan bevelen. Verschraegen: „Huijgens schreef een brief en Swagemakers vond het een goed idee." Vanaf toen ontspon zich een leven dige correspondentie tussen Swa gemakers en Van Os. Verschrae gen: „Eerst werd over het formaat gepraat. Uiteindelijk zijn de staties 1.80 bij 2 meter geworden. Uitzon derlijk groot voor een kruisweg." Swagemakers hamerde er vooral op dat het een waardige kruisweg moest worden en ging altijd kij ken als Van Os weer een statie klaar had. Van Os zelf was uiterma te enthousiast en schreef zelfs een keer dat hij een Europees kam pioen worstelen als model gebruik te voor een van de te schilderen fi guren. Verschraegen: „Hij heeft ook de vrouw en dochter van de toenmalige Koewachtse gemeente secretaris De Blieck als model ge bruikt. En Swagemakers zelf. De pastoor betaalde uiteindelijk 50.000 Belgische franken voor het werk dat nu te bqek staat als een van de mooiste kruiswegen." Huub van Iwaarden (23), brugklas havo/vwo Zwin College (2001). noeg is, probeer ik mijn opdrach ten zoveel mogelijk in de buurt te houden. Meestal ga ik niet verder dan Zeeland, Brabant of België." Het tekort aan personeel in de techniek werkt tot nu toe in Huubs voordeel, maar het baart hem ook zorgen. „Veel te weinig mensen kiezen nog voor de tech niek en dat is echt jammer." Voor een schoolproject bracht hij een maand in China door en zag hoe Nederland langzaam ingehaald wordt. „Daar zijn veel meer gemo tiveerde studenten, vroeger wa ren techniekopleidingen in Neder land ook populair, maar de stu denten van toen gaan nu met pen sioen en er zijn geen vervangers." Huub hoopt dat er meer jongeren in Zeeuws-Vlaanderen blijven en dat ze vaker zullen kiezen voor een technische opleiding. Tip? redactie@pzc.nl Kruisweg voor restauratie in kerk Philippus en Jacobus. Restaurateur Marina en Willy Verschraegen. SSSS3HE5555EC www.pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De Europese Unie subsidieert vijf grote Vlaamse wa tergebonden projecten. De Vlaam se regering krijgt daarvoor 16 mil joen euro toegeschoven. Samen met Nederland krijgt Vlaanderen 3,92 miljoen euro voor de planstudie naar de nieuwe zee sluis in Terneuzen. Maar in het ka der van het Trans-Europese Trans portnetwerk (TEN-T) wordt ook vijf miljoen euro opgestreken voor de bouw van de Deurganckdok- sluis, de tweede toegang tot de Waaslandhaven aan de zuidzijde van het Deurganckdok bij Doel. Voor aanpassing van het Albertka- naal tussen Antwerpen en Luik krijgt de Vlaamse overheid 3,3 mil joen en voor de modernisering van het Zeekanaal Brussel-Schelde stelt Europa 1,7 miljoen beschik baar. Ook aan extra studies naar optimalisering van het Seine-Schel- denetwerk betaalt Europa mee. Daarvoor wordt 2,2 miljoen euro neergeteld. Vlaams minister Hilde Crevits (openbare werken): „Ik ben opgetogen dat we als kleine re gio de Europese dimensie van on ze transportinfrastructuur zo goed benutten. Het toont ook het be lang aan van Vlaanderen als logis tieke draaischijf." MEEST CELEZEN 1. Politie spuit met pepperspray. 2. Ramkraak bij Kijkshop Terneuzen. 3. Streep door kanoroutes. EN VERDER Redacteuren van de PZC schrijven over sport, kunst en andere zaken op hun weblog. Zie www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Oostburg 2001-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106