Blowers gaan ondergronds door wietpas Zeeuwen klaar voor wandelfeest Nijmegen 241 zeeland The Voice of Europe is definitief uitgezongen Moeilijk vrijwilligers te vinden voor reddingboot Zeemanshoop NAAR 01 SAUNA Honderden Zeeuwen beginnen dinsdag aan de Vierdaag se van Nijmegen. De PZC volgt wandelaars en vrijwilli gers op weg naar de finish. Vandaag stellen we ze voor. Vier dagen blaren prikken Die sfeer is echt geweldig zaterdag 14 juli 2012 Handel verplaatst zich naar thuisdealers door Tom Kiel GOES - Sinds de komst van de wiet pas is er een levendig debat gaan de over de uitwerking ervan. Bur gemeester René Verhulst van Goes zei vorige maand dat er minder overlast is van de twee coffees hops. Tegenstanders van de wiet pas zeggen dat er meer straathan del is. Het zijn twee ogenschijnlij ke tegenstrijdigheden, die beide waar lijken te zijn. De vele buitenlanders die canna bisproducten kwamen kopen in Goes, zijn weg. Al komen er af en toe nog gedesillusioneerde Fran sen en Duitsers aan Jeanette van Mastricht, eigenaar van tabakspe ciaalzaak Siama vlakbij coffeeshop Highlife, vragen of ze wiet ver koopt. „Ik verkoop sinds de invoe ring van de wietpas vijf keer meer lange rijstevloei. Vooral 's avonds hangen hier veel mensen rond op zoek naar een dealer of iemand die wiet voor ze wil halen. Men sen vinden het vervelend dat het hun gevraagd wordt, maar meer speelt er niet af." Een ondernemer aan de Grote Markt, die niet met zijn naam in de krant wil, is heel blij met de wietpas. „Sinds de maand mei heb ben we bijna geen last meer van auto's die met gierende banden wegrijden of softdrugsgebruikers die troep achterlaten." Al is de buurman, die eveneens anoniem wenst te blijven het daar niet zo mee eens. „Ik vind wel eens lege wietzakjes voor de deur, maar dat zijn er niet minder sinds de wiet pas. Verder merk ik weinig van de coffeeshop. Het speelt vooral 's avonds af en dan ben ik er niet." Johan Baars is een regelmatige ge bruiker. Hij heeft zelf een wietpas en ziet hoe andere blowers hun ge notmiddel kopen. „Er is meestal sprake van vriendengroepen waar van een paar mensen een wietpas hebben. Anderen kweken zelf of gaan naar steden waar nog geen wietpas is. De wiet wordt tussen vrienden gedeeld", zegt hij. „Het aantal dealers lijkt niet explosief ge stegen te zijn. De kwaliteit die ze bieden wisselt sterk en de prijzen liggen hoog. Afspraken worden via telefoon of social media gemaakt en er wordt op een rustige plek of thuis afgesproken. Ik ken niemand die sinds mei is gestopt met blo wen, terwijl slechts weinigen een wietpas hebben." door Wout Bareman ZELZATE - The Voice of Europe ver stomt. Charmezanger Eddy Wally uit De Katte bij Zelzate, net over de grens bij Sas van Gent, zal nooit meer op een podium staan. Dat nieuws was al eerder uitgelekt, maar het werd donderdag op zijn tachtigste verjaardag nog eens be vestigd door zijn dochter Marina. Die presenteerde zich prompt trots als de opvolgster van haar va der. Dat was ook de wens van haar vader, die vorig jaar aan de sukkel raakte toen hij werd geveld door een herseninfarct en de linkerhelft van zijn lichaam nauwelijks nog GENIET MET KORTING bij De Parel in Hof Domburg Tegen inlevering van deze coupon 2 VOOR DE PRIJS VAN 1 Aclie is geldig tol en met 30 september 2012 Alleen geldig voor het dag- 1 en weekendtarief en niet in combinatie met andere acties Kuur- Beautycentrum Dc Parel Mark en Mathanje prikken blaren. foto Willem Mieras Jaap Vriens uit Kapelle. foto Willem Mieras ®OSS*$2SZ®$SS358$8 kon bewegen. Voor zijn revalidatie verhuisde Eddy Wally naar Home Bloemenbos in Zelzate. Daar is - in de hal - een klein museum inge richt met kostuums, hoeden en brillen en allerlei andere in het oog springende attributen van de man, die tachtig jaar geleden werd geboren als Eduard Van de Walle. In zijn jonge jaren werkte hij een tijdje in de textielfabriek in Sas van Gent. Eddy Wally, die ook een tijdje marktkramer is geweest, brak in 1966 in België door met de hit Chérie. Daarna veroverde hij, naar eigen zeggen, de wereld met toernees in China, Rusland en de VS. De wandelaars zijn niet de enige mensen die tij dens de Vierdaagse een topprestatie leveren. Dui zenden vrijwilligers van het Rode Kruis zijn elke dag in de weer om blaren te prikken en pleisters te plak ken. Mathanje den Boer (35) uit Hansweert en Mark Koop man (19) uit Sint-Maartensdijk van de Rode Kruis-afde- ling Tholen-Reimerswaal reizen met nog elf anderen af naar Nijmegen. Je moet er maar zin in hebben: de hele week boven stinkende zweetvoeten hangen, maar Mathan je, die voor de eerste keer meegaat, vindt het 'een hele leu ke uitdaging'. „Het lijkt me fantastisch om zo'n evene ment mee te maken." De vrijwilligers hebben een speciale cursus gevolgd om 'wandelletsels' te behandelen. „Ons doel is om voeten met blaren zó goed af te plakken, dat de wandelaars er vier da gen lang mee door kunnen lopen", zegt Mark, die voor de derde keer meegaat. Zijn tips voor wandelaars om blaren te voorkomen: „Trek heel vaak droge sokken aan, zorg dat je schoenen goed ingelopen zijn, drink veel water, en ge bruik eventueel kamferspiritus voor droge voetzolen." Een rode zakdoek om zijn hoofd, trompet in de hand en de Zeeuwse vlag op zijn rug. Zo is Jaap Vriens (69) uit Kapelle steevast te herkennen tij dens de Vierdaagse van Nijmegen. Hij hoopt volgende week zijn tiende vierdaagsekruisje te halen. Jaap, die in 1958 als vijftienjarige jongen voor de eer ste keer mee wandelde, verheugt zich elk jaar weer op het feest in Nijmegen. „Die sfeer is echt geweldig. Het begint al bij de start: dan begint iedereen te zingen voor wande laars die jarig zijn. Als ik onderweg langs een muziekkorps loop, dan blaas ik op mijn trompet, en roep ik 'aanvalluh!' Ze reageren bijna altijd op mijn getoeter." Dit jaar is een speciale editie voor Jaap, want hij loopt sa men met zijn twaalfjarige kleindochter Vera, die in Empel (bij Den Bosch) woont. Ze lopen samen dertig kilometer per dag. Samen met Vera meedoen, was altijd een grote wens van Jaap. Hij zegde er zelfs de zeilweek met zijn shantykoor Het Veerse Scheepstuig voor af „Ik dacht al tijd: als ik ooit nog eens met één van mijn kleinkinderen kan lopen, dan zou dat echt klasse zijn." door Wilma Valk www.beautycentrumdeparel.nl BRESKENS - Ze zijn niet stoer maar gewoon, vinden de opstappers van reddingboot Zeemanshoop: „Wij zijn allemaal gelijk, aan boord moeten we samenwerken, hebben we elkaar nodig", zeggen reserveschipper Bram Verhage en opstapper Rino van Voren van het station van de Koninklijke Neder landse Reddings Maatschappij in Breskens. Het station is op zoek naar meer vrijwilligers die bereid zijn opstap per te worden: „We hebben naast schipper Marcel van den Nieuw- endijk zeventien vrijwilligers", legt Bram uit. „Dat lijkt veel maar dat is zeker niet zo. Het grootste probleem ligt in de kantooruren. Dan zijn er weinig mensen be schikbaar. Alleen de opstappers die in Breskens werken en van hun baas weg mogen. Onderne mers uit Breskens weten hoe be langrijk de KNRM is." Om uit te kunnen varen na een op roep moeten er minimaal zes men sen aan boord zijn. „Uitvaren met maar vier man hoeft niet voor pro blemen te zorgen", aldus Rino. „Maar liever niet. Bij transport van een gewonde is er een brancard nodig en dus meer mankracht. Een jacht met motorstoring de ha ven inslepen kan met minder men sen. We zijn ervaren mensen, zijn goed op elkaar ingespeeld, maar met meer vrijwilligers kunnen we nog beter helpen." En dat is waar het allemaal om draait. Bram en Rino: „Het is dankbaar werk. Na een redding zien we alleen vrolijke gezichten, mensen zijn blij en op gelucht als ze geholpen worden. Wat verwachten de opstappers van hun eventuele nieuwe maten? „Ze moeten bereid zijn iets te le ren, een vaarbewijs en EHBO-di- ploma halen en een paar door de KNRM betaalde cursussen volgen. Ze moeten in de groep passen, en thousiast zijn en gedreven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 100