Kapelle biedt alles wat je nodig hebt i8|ze NEELTÏE^ DANS Ontwikkelaar wacht met restauratie archief tot zich een huurder meldt Doorbraak in plan voor herbouw van hotel Britannia in VEissingen S High Diving van 25 mëter vrijdag 13 juli 2012 door Nadia Berkelder GOES - Pas als er een gebruiker is voor het achterste gedeelte van het voormalige gemeentearchief aan het Bleekveld in Goes, wordt het pand volledig gerestaureerd. De projectontwikkelaar is op zoek naar iemand die er een winkel, res taurant of grand café in wil begin nen. Een bibliotheek kan ook. Het pand staat al een jaar of zes leeg. In het dak van het oude ge bouw aan de Wijngaardstraat, het gezicht van het voormalige archief, zit een gat, afgedekt met. een blauw zeü. Daar sloeg anderhalf jaar geleden de bliksem in. De sjo fele modernere vleugel aan de ach terkant steekt wat af bij het net op nieuw strak ingerichte plein voor theater de Mythe. Bij de gemeente is opnieuw een bouwvergunning aangevraagd voor het project. Twee jaar geleden was er ook al een aanvraag, maar inmiddels is het gebouw van eige naar veranderd en is het plan iets aangepast: ontwikkelaar Marcel Gijzen wil het volledige pand om bouwen en verhuren. Om geen en kele mogelijkheid uit te sluiten, is de vergunningaanvraag breed: win kels, een kantoor, een restaurant, appartementen, een hotel of een bed and breakfast, het zou alle maal kunnen. Gijzen wil eigenlijk niet in de pu bliciteit, maar zegt wel dat hij niet met de restauratie van het pand aan de voorkant - het fraaie rijks monument in de Wijngaardstraat - begint voordat er een eindgebrui ker is voor de achterkant, het deel aan het Bleekveld. Uit de tekeningen die bij de ge meente zijn ingeleverd wordt de bedoeling van de ontwikkelaar dui delijk: een restaurant, grand-café of winkel beneden-achter en ap partementen in het oude gedeelte en op de verdieping: in totaal ne gen woningen: acht wat kleinere en één hele ruime, bijna een pen thouse. Langs de achtervleugel, in de lengterichting, wordt een serre gebouwd. Het pand is in beeld als nieuw on derkomen voor de bibliotheek van Goes, die nu nog aan de Oostwal is gevestigd. Het Bleekveld moet een cultuurplein worden, waar al lerlei culturele instellingen in de stad geconcentreerd zijn. Op het stadskantoor wordt op dit mo ment gewerkt aan een advies aan de gemeenteraad over de verhui zing van de bibliotheek. Galerie van den Berge aan de Westwal, ge vestigd in de voormalige drukkerij Oosterbaan, is daarvoor ook na drukkelijk in beeld. De galeriehou der wordt - vooruitlopend op een besluit van de gemeenteraad - per september volgend jaar de huur opgezegd. Het Bleekveld was tot voor kort een wat rommelige en afgelegen parkeerplaats. Inmiddels is het om getoverd tot een verstild stads plein: de bestrating is volledig ver nieuwd, er zijn fraaie frisse bank jes geplaatst, in het plaveisel liggen mooie grote gietijzeren putdeksels en er zijn strookjes gras ingezaaid. Alleen de nieuwe bomen moeten nog worden geplant. Het plein wordt in augustus met een cultu reel festival in gebruik genomen. 2 gemeentearchief. foto Willem Mieras Waarom is Kapelle eigenlijk zo in trek bij huizenkopers? In de nieuwbouwwijk Zuidhoek wo nen tevreden woningbezitters. Al klinkt er toch ook wat gemop per: bewoners mogen er geen muurtjes bouwen. door Tom Kiel Martin van der Horst, die sinds drie jaar samen met zijn vrouw Gonnie in de Zuid hoek-woont, weet het wel. „Elke dag voelt als vakantie hier. Dat is mede dankzij mijn pensioen, maar vooral door de rustige omge ving." Ze zijn veertig jaar geleden vanuit de randstad naar Zeeland verhuisd. Drie jaar geleden hebben ze een aannemer ingehuurd om een wo ning precies volgens hun wensen te laten bouwen. „Natuurlijk moes ten we ons wel aan bepaalde re gels houden, maar we zijn heel blij met het resultaat. Ik wil hier oud worden", zegt Gonnie. Toch hebben ze ook een gevoel van onvrede. De gemeente Kapelle staat namelijk niet toe dat de tui nen omheind worden met stenen muren. De gemeente vindt dat de tuinafscheiding groen hoort te zijn. De consistentie is daarin ver te zoeken. „Sommige stenen om heiningen worden gedoogd, ter wijl andere weggehaald moeten worden. Vorig jaar oktober heb ben we een handtekeningenactie gehouden onder de bewoners van de wijk. Tachtig procent van hen vond de betutteling van de ge meente ongehoord. We hebben hun de handtekeningen overhan digd, maar ze blijven standvastig." Emma van Beek is blij dat zij haar stenen kolommen in de tuin mag houden. „Ik heb een omheining van buxus. Het leek me mooi om dat af te wisselen met stenen in de zelfde kleur als ons huis. Uiteinde lijk besloot de gemeente dat ze bij ons konden blijven staan. Ande ren hebben hun stenen moeten weghalen." Emma woonde eerst in Schore. In Kapelle was er de ge legenheid om zelf een huis te laten bouwen. „De gezelligheid van een dorp als Kapelle waarover buurtbe woners spreken is voor mij niet zo belangrijk. De rust in combinatie met de aanwezigheid van goede voorzieningen zijn belangrijker." Leen en Leni Paauwe beamen dat alles wat je nodig hebt in de omge ving Kapelle te vinden is. „Er zijn meerdere scholen en supermark ten. Aan sport is er genoeg te doen. Er is een tennisvereniging, je kunt voetballen en we hebben zelfs een zwembad. De uitgaanswe- gen liggen vlakbij, waardoor nabij gelegen steden gemakkelijk te be reiken zijn." De wijk wordt als nostalgisch aan geprezen: kinderen kunnen er nog gewoon op straat spelen en er lig gen boomgaarden en ander groen omheen. De nostalgie komt ook te rug in het thema van de wijk: An nie M.G. Schmidt. De toegangs weg draagt haar naam en in de straatnamen komen figuren uit haar boeken terug. De stenen om heiningen passen misschien toch wel binnen het straatbeeld, zulke muurtjes hadden mensen vroeger ook al. VLISSINGEN - AW Beheer is de ei genaar van Hotel Britannia in Vlis- singen, luidt het oordeel van het Gerechtshof. En dus kan de ont wikkelaar het hotel herbouwen. Daarmee komt er een einde aan de kwestie die de boulevard al ruim twaalf jaar in zijn greep houdt. Juridisch getouwtrek, dat uitmondde in een reeks rechtsza ken, leidde ertoe dat dit stukje Vlis- singen een kale plek werd. De strijd om het eigendom duur de bijna drie jaar. Maar nu is er dan eindelijk een uitspraak: niet de gemeente, maar AVV Beheer is de rechtmatige eigenaar van Hotel Britannia. De gemeente, die in 2009 alle aandelen van vorige eige naar Buijs overnam, moet de grond leveren. De ontwikkelaar moet de rest van de koopsom a vier miljoen euro betalen. De helft daarvan is overigens al aanbetaald. In het vonnis krijgt AW op alle punten gelijk. Alle verwijten die de gemeente maakte, worden door de rechter niet redelijk, niet goed beargumenteerd of niet waar be vonden. Zo maakt de rechter korte metten met het grootste verwijt dat AW steeds is gemaakt; dat die onderneming alle ontwikkelingen bewust vertraagde. Maar AW kon niet beginnen met bouwen, zegt nu ook het Bossche Gerechtshof. Immers, er liep een jarenlange aan vraag voor een monumentensta tus en bovendien had de gemeen te de bouwvergunning geschorst. Door een uitspraak van de Raad van State moet de gemeente de aanvraag voor de vergunning nu weer in behandeling nemen. Formeel kan de gemeente Vlissin- gen nog in cassatie gaan tegen de uitspraak. Dat beroep, dat zelden wordt ingezet, richt zich niet lan ger op de inhoud van de zaak, maar op mogelijke fouten in de rechtsgang. Of de gemeente zich hieraan waagt, is niet bekend. Op het stadhuis was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Van 14 juli t/m 18 augustus zorgen 5 waaghalzen voor een spectaculaire "High Diving Show". Kijk voor meer informatie op www.neeltjejans.nl DELTAPARK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52