Doorbraak in zaak Hotel Britannia Derivatenmoeras €9 201 zeeland 50% korting Zuidelijke provincies jagen op Europees geld Speciale aanbieding voor lezers van dit blad 24 maanden op een abonnement én een Samsung Galaxy S Advance voor slechts 9,-! 12:45 N Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc O Gentse Feesten blijven gratis als mensen brood en drank thuis laten vrijdag 13 juli 2012 Gerechtshof: AW is rechtmatige eigenaar Brabantse slibverwerker heeft ruim 200 miljoen minder in kas VLISSINGEN - AW Beheer is de ei genaar van Hotel Britannia in Vlis- singen, luidt het oordeel van het Gerechtshof. En dus kan de ont wikkelaar het hotel herbouwen. Daarmee komt er een einde aan de kwestie die de boulevard al meer dan twaalf jaar in zijn greep houdt. De strijd om het eigendom duur de bijna drie jaar. Maar nu is er dan eindelijk een uitspraak: niet de gemeente, maar AW Beheer is de rechtmatige eigenaar van Hotel Britannia. De gemeente, die in 2009 alle aandelen van vorige eige naar Buijs overnam, moet de grond leveren. De ontwikkelaar moet de rest van de koopsom a vier miljoen euro betalen. De helft daarvan is overi gens al aanbetaald. In het vonnis krijgt AW op alle punten gelijk. Alle verwijten die de gemeente maakte, worden door de rechter niet redelijk, niet goed beargumenteerd of niet waar be vonden. Zo maakt de rechter korte metten met het grootste verwijt dat AW steeds is gemaakt; dat die onderneming alle ontwikkelingen bewust vertraagde. Maar AW kon niet beginnen met bouwen, zegt nu ook het Bossche Gerechtshof. Immers, er liep een jarenlange aan vraag voor een monumentensta tus en bovendien had de gemeen te de bouwvergunning geschorst. Door een uitspraak van de Raad van State moet de gemeente de aanvraag voor de vergunning nu weer in behandeling nemen. Dat betekent dat de spade morgen nog niet de grond in gaat, tempert Jorgen Geurts van AW Beheer de verwachtingen. „Eerst moet het vonnis definitief worden. Dat kan nog een paar maanden duren." Eerder deze week stelde hetzelfde hof een ander vonnis omtrent het eigendom van de drie Britannia- percelen uit. Die uitspraak moet dus nog komen, maar kan volgens Geurts geen roet in het eten gooien. Het gaat om een klein, on beduidend perceel aan de achter kant van de boulevard, waar het hotel toch niet komt te staan. Formeel kan de gemeente Vlissin- gen nog in cassatie gaan tegen de uitspraak. Dat beroep, dat zelden wordt ingezet, richt zich niet lan ger op de inhoud van de zaak, maar op mogelijke fouten in de rechtsgang. Of de gemeente zich hieraan waagt, is niet bekend. Op het stadhuis was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Het overheidsbedrijf Slibver werking Noord-Brabant (SNB) zou in zwaar weer verkeren nu blijkt dat er risi covolle financiële producten zijn afgesloten. door Geert Nijland MOERDIJK - Er moet een siddering gaan door de besturen van de zes waterschappen die aandeelhouder zijn van slibverwerker SNB. Vol gens Jesse Frederik en Eric Smit van journalistiek bureau Follow the Money dreigt een miljoenen- verlies voor SNB. In 2006 sloot het bedrijf voor 270 miljoen euro aan risicovolle verze keringen, de inmiddels beruchte derivaten af bij de Deutsche Bank. Als gevolg van de financiële crisis is dit pakket nog maar 61 miljoen euro waard. Dat verlies zou over een tijdje zomaar op het bordje van zes waterschappen terecht kunnen komen: de Brabantse Del ta, Aa en Maas, De Dommel, Rivie renland, Regge en Dinkel en Schel- destromen. Dan betaalt de burger uiteindelijk de rekening. De kiem van het probleem ligt bij het aangaan door SNB van lease contracten in de jaren negentig. De Brabantse slibverwerker 'ver kocht' zich voor 22 jaar aan een Amerikaanse bank om zichzelf ver volgens terug te leasen. Aangezien de bank de investering sneller kan sswaMHOtaHH SAMSUNG Vfi iV*^, Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet* Normaat Actieprijs Toestelprijs 180 120 300 Mb €40- €20.- €49.- 240 180 400Mb €45- 22.50 €29.- 360 240 400 Mb €-55.- €27.50 €9.- Kijk op de website voor meer en gratis toestellen met identieke aanbiedingen! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 reo«/gesprek) vodafone Ki|k op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en aLtijd in combinatie met een gratis toestel Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Inter net zijn geen aansluitkosten verbonden, Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. afschrijven, leverde de constructie veel geld op. Het fiscale voordeel kwam bij de bank en SNB terecht. Uiteindelijk kon SNB 270 miljoen euro bij drie andere banken stal len. Van de rente betaalt SNB het leasebedrag om na afloop van de 22 jaar het 'verkoopbedrag' netjes terug te storten op rekening van de Amerikaanse bank. Daarmee zou de slibinstallatie feitelijk weer in handen van SNB komen. Nog voor de val van de Ameri kaanse zakenbank Lehman Brothers in 2008 ging de leiding van het slibbedrijf zich zorgen ma ken. De onrust werd aangewak kerd door adviseurs van advocaten kantoor NautaDulith en Deutsche Bank. Wisten de bestuurders van SNB wel dat het ook mis kon gaan bij de drie banken waar het kapi taal van 270 miljoen was gestort? Dat ABN Amro, ING en het Ame rikaanse verzekeringsconcern AIG zomaar kopje onder konden gaan? De adviseurs hadden een pasklaar antwoord: de portfolio credit de fault swap (pcds). Oftewel een de rivaat. Een financiële goocheltruc. Deutsche Bank verzekert de 270 miljoen voor een jaarlijks bedrag van 500.000 euro. Tegelijkertijd verzekert SNB voor 270 miljoen eu ro de schulden die 115 'financieel betrouwbare' internationale bedrij ven hebben uitstaan bij de Deutsche Bank. Zolang deze 115 be drijven samen niet voor meer dan 1,8 miljard euro aan verlies opleve ren voor Deutsche Bank is de kust voor SNB veilig. Komt het verlies- bedrag boven 1,8 miljard euro uit, dan draait SNB daar voor op. Maar die kans is volgens Deutsche Bank nihil. Voordeel is bovendien dat Deutsche Bank SNB jaarlijks 2,3 miljoen euro betaalt voor de deal. Netto levert de overeenkomst SNB dus 1,8 miljoen euro per jaar op. Tien jaar lang. Tot 2017. Maar dat pakt anders uit. In sep tember 2008 gaat Lehman Brothers failliet en even later ook Washington Mutual. Beide horen tot de 115 banken waarvoor SNB heeft getekend. Het kapitaal slinkt van 270 tot 61 miljoen euro. Een GENT - Wie z'n brood en drankjes zelf meeneemt naar de Gentse Feesten wordt volgende week ze ker met de nek aangekeken. Er wordt zelfs actie gevoerd tegen dat verschijnsel. Want dankzij 'het ver teer' van de massa zijn de feesten nog steeds gratis. De burgemeester van Gent her haalt zijn oproep van de afgelopen jaren aan de bezoekers help mee de Feesten gratis te houden. „In Gent krijg je de hele dag optre dens a volonté, terwijl je op ande re zomerfestivals vele tientallen eu ro's alleen om te mógen komen! Tel uit je winst. Mijn advies: sleur dus niet je halve frigo mee van thuis - daar krijg je alleen spier kramp van - maar koop je drank op een plein of in een horecazaak. Alleen op die manier kunnen de Feesten op hoog niveau én gratis blijven." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg willen Europees geld voor ontwikkelingen op het gebied van onder andere logistiek, onderhoud (maintenance) en de groene grondstoffen economie I (biobased economy). Dat blijkt uit de notitie Schatgra ven in eigen tuin die de drie pro vincies naar de Europese Commis sie hebben gestuurd. Europa heeft in de periode 2014 tot aan 2020 miljarden euro's beschikbaar in het kader van het cohesiebeleid. Het idee achter de Europese geld potjes is om alle regio's in samen hang te ontwikkelen. Daarmee wordt voorkomen dat er één plek of as in Europa komt die econo misch sterker is dan de rest. „De drie provincies lopen voor op an dere regio's", weet Milos Labovic, lobbyist voor Zeeland in Brussel. „Zeeland, Brabant en Limburg leg gen de Europese Commissie alvast voor waar de provincies op willen inzetten. Waar nodig wordt een en ander nog aangepast en daarna definitief ingediend." De drie pro vincies moeten hun investeringen verbinden aan Europese doelen op het gebied van innovatie, duurza me energie en ondersteuning van midden- en kleinbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48