Sleet oorzaak zwemincident i8| zeeland Interactief programma over leven met water Olifant langs de kant, zomer in het land Arie Pinxteren HighlBivingv van 25 meter hoqgte vrijdag 13 juli 2012 1 S Zwemmers onwel door gebrek aan frisse lucht door Melita Lanting stellendam - Een kapotte klep is hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van' het onwel worden van zwem mers tijdens een zwemmarathon in juni in Stellendam. Daardoor werd de aanvoer van frisse lucht door de luchtbehandelingsinstalla tie geblokkeerd. Uit onderzoek is gebleken dat de installatie ook niet goed was afgesteld. Ook al zou de klep wel naar behoren hebben ge werkt, dan nog werd te weinig fris se lucht aangevoerd. In de nacht van op 2 juni werd in het gemeentelijke zwembad 't Zui- derdiep een nachtmarathon gehou den. Rond half acht in de ochtend moest het zwembad ontruimd worden omdat elf mensen onwel werden. Een persoon moest over geven en is ter controle naar het ziekenhuis gebracht. Anderen kwa men versuft uit het water. Op dat moment werd besloten om het zwembad te ontruimen. De brand weer controleerde op gevaarlijke stoffen - zoals chloor - maar die werden niet aangetroffen. Direct na het incident liet de ge meente Goedereede in een persbe richt weten dat er niets aan de hand was. 'Mogelijk dat vermoeid heid na sportieve, inspanning een aantal zwemmers parten speelde', aldus de gemeente destijds. Dat werd direct ontkend door de aan wezige zwemmers. Zij waren alle maal zeer goed getraind. De zwemmers hebben nu het ge lijk aan hun zijde gekregen. Er was wel degelijk iets aan de hand. Door slijtage werkte een klep in een van de twee luchtbehande lingsinstallatie niet. De klep bleef dicht, waardoor frisse lucht niet naar binnen konden komen. Maar de inspecteurs van de provin cie Zuid-Holland constateerden ook dat de installatie veel te zuinig stond afgesteld. In het zwembad werd 90 procent van de lucht gere cycled en maar tien procent van de lucht werd vers aangevoerd. Dat is volgens de inspectie veel te weinig. Als een van de de kleppen dan ook nog eens dienst weigert, wordt de kwaliteit van de lucht te slecht. Ook bleek dat de gegevens over de luchtbehandelingsinstalla ties niet werden bewaard. Daar door is niet te controleren wat er is gebeurd. Inmiddels is de installa tie gerepareerd, en is de verhou ding tussen verse lucht en gerecy clede lucht aangepast. Nu wordt 30 procent verse lucht aangevoerd. Ook de gegevens worden bewaard. ouwerkerk - Bezoekers van het Watersnoodmuseum kunnen de komende maanden een nieuw computerprogramma, de Deltavie wer, testen. Het programma visua liseert hoe Nederland met het wa ter mee beweegt. De Deltaviewer is interactief Men sen kunnen op hun eigen manier en afhankelijk van hun interesse antwoorden vinden op allerlei vra gen over het Deltaprogramma. De Deltaviewer is niet alleen een informatief programma voor geïn teresseerde burgers. Het is ook ont wikkeld om bestuurders van bij voorbeeld gemeenten of provin cies wegwijs te maken in de water vraagstukken. Het computerprogramma is nog niet helemaal volmaakt. Het is de bedoeling dat de bezoekers van het museum het programma tes ten en de ervaringen delen zodat de Deltaviewer hier en daar nog kan worden aangepast. Daarna zal de Deltaviewer op verschillende plekken in Nederland te zien zijn. westenschouwen - Voor sommi gen is het het signaal dat de zomer écht aanbreekt: het circus is neerge streken langs de Kraaijensteinweg richting Westenschouwen. De olifanten trekken zoals elk jaar, nog voor er een circusshow is op gevoerd, veel bekijks. Circus Renz International voert het vernieuw de programma II Circo Tradiziona- le op, omdat het bedrijf 170 jaar be staat. Ernst Jakob Renz was stich ter destijds, waarna de familie Renz vele circusgebouwen in heel Europa verwierf In 1940 begon Bernhard Renz het reizende cir cus, dat is uitgegroeid tot Renz In ternational. De eerste voorstelling wordt maandag 19.30 uur ge speeld. Info: www.renz-international.nl Directeur Arie Pinxteren van Eilandzorg: „Het gaat iets heel moois worden." foto Dirk-Jan Gjeltema „In grotere appartementen hebben mensen meer bewegingsvrijheid. Ook is er ruimte om al je spulletjes van thuis mee te verhuizen. Dat remt een ziekte als Alzheimer niet, maar door een goede woonomgeving kunnen mensen wel langer actief blijven." Kö p n u je tickets V online met 3.50 korting Van 14 juli t/m 18 augustus zorgen 5 waaghalzen voor een spectaculaire "High Diving Show". Kijk voor meer deltapark informatie op NEE www.neeltjejans.nl DA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46