Stonehense De keuze valt op jong en fris 27 De Amerikaanse oud-sprinter Michael Johnson (5x olympisch goud) draagt het olympisch vuur langs Stonehenge vrijdag 13 juli 2012 Zes van de zestien Nederlandse olympische vlaggendragers won nen vervolgens een gouden plak. Windsurfer Dorian van Rijsselberghe (23) wordt, toch wel verrassend, de vlaggendrager van de Olympische Spelen. foto Robin Utrecht/ANP Niet Anky van Grunsven, niet Teun de Nooijer en niet Richard Schuil. Chef de Mission Maurits Hendriks kwam gisteren met een verrassende vlaggendrager: surfer Dorian van Rijsselberghe. Hij past bij het motto van de Spelen: Inspire a generation. door Rik Spekenbrink SCHIPHOL - In het jaar dat sportkoe pel NOC*NSF honderd jaar be staat, kijkt chef de mission Mau rits Hendriks toch ook graag voor uit. Niet een van de 'oude' olympi sche helden, maar debutant Dori an van Rijsselberghe draagt op 27 juli de Nederlandse driekleur het olympisch stadion van Londen binnen. Niet in de laatste plaats tot verrassing van de wereldkampi oen windsurfen zelf „Ik ben de afgelopen tijd ook ge vraagd wie de vlag zou moeten dragen. Dan denk je toch aan An ky van Grunsven, of zo, vanuit de traditie. Dit is niet zo voor de hand liggend", reageerde Texelaar Van Rijsselberghe (23) vanuit het Engelse Weymouth, waar hij zich voorbereidt op de Spelen. „Dus ik ben heel erg verrast. Maar ook su- pertrots natuurlijk. Dit is iets heel groots. Nerveus? Nee, ik ga hier juist heel veel energie uit halen." Als jongen van veertien maakte Van Rijsselberghe met zijn vader de afspraak in 2012 naar Londen te gaan. Niet als toeschouwer, als deelnemer. „Ik wilde graag iemand van de nieuwe generatie", lichtte Hen driks zijn keuze toe. „Dorian is een frisse, inspirerende sporter die altijd plezier uitstraalt. Hij past bij het motto van deze Spelen, inspire a generation. We willen vooruit, zorgen dat onze jeugd de kans krijgt als sporter te excelleren." Hendriks vond het wel netjes een aantal gegadigden voor de erebaan te bellen. „Ik heb Diederik Simon, Richard Schuil, Teun de Nooijer en Anky van Grunsven gesprokén. Ze hadden alle begrip. Teun was vooral heel blij dat hij nog een keer naar de Spelen gaat en snapte dat zijn sport met Jeroen Delmée vorige keer in Peking aan de beurt is geweest. Anky vond het een eer de vlag in 2000 te hebben gedra gen en gunt dat elke atleet. Het is begrijpelijk dat haar naam ge noemd werd, het zou ook een mooi cadeau zijn voor haar indruk wekkende carrière. In het jubi leumjaar van NOC eren en respec teren we de helden uit de geschie denis, maar ik kies voor de vlag gendrager bewust voor de jonge ge neratie." Hendriks, net geland op Schiphol, was de afgelopen dagen in Lon den. Onder meer om de voltallige Nederlandse ploeg in te schrijven en het olympisch dorp te bezichti gen. Op een enkele haperende warmwaterkraan na was Hendriks lovend. „Ik heb heel wat dorpen gezien, maar dit voelde meteen goed. De appartementen zijn prachtig, ze liggen rustig, mooi en in het groen. Je kunt het aan de Engelsen natuurlijk wel over laten om een tuintje en een parkje aan te leggen." Ook het 'High Performance Cen tre' (HPC), speciaal voor de Oran je equipe gebouwd op het dak van een mail aan de overkant van het olympisch park, is bijna klaar. Daar kunnen atleten hun eigen, niet geaccrediteerde, trainers of be geleiders ontmoeten en bijvoor beeld fitnessen. „De afstand tus sen de appartementen en het HPC is heel kort, precies zoals we dat voor ogen hadden. Londen is er klaar voor en ik ga er vanuit de Ne derlandse sporters ook." Hendriks meldde dat Nederland aan achttien van de 26 sporten (en 24 van de 36 disciplines) deel neemt in Londen. En dat het per centage vrouwen in het olympisch team ten opzichte van Peking is ge stegen van 42 naar 46 procent. „Dat is geen doel op zich, maar wel mooi om vast te stellen. We hebben, ondanks het ontbreken van een aantal teamsporten, een stevige equipe." Nederlandse vlaggendragers bij Zomerspelen 1896: geen deelname 1900: geen opening 1904: geen deelname 1908: Jan de Boer (official) 1912: C. Ploeg (official) 1920: J. H. van Dijk (coach) 1924: j. H. van Dijk (coach) 1928: Sam Olij (boksen) 1932: Charles Pahud de Mortanges (paardensport) 1936: Rein de Waal (hockey) 1948: Wim Landman (voetbal) 1952: Simon de Wit (chef d'equipe) 1956: geen deelname 1960: Jan-Willem van Erven Do rens (hockey) 1964: Anton Geesink (judo) 1968: Fred van Dorp (waterpolo) 1972: Nico Spits (hockey) 1976: André Bolhuis (hockey) 1980: afwezig bij opening 1984: Ton Buunk (waterpolo) 1988: Eric Swinkels (schietsport) 1992: Carina Benninga (hockey) 1996: Nico Rienks (roeien) 2000: Anky van Grunsven (paar densport) 2004: Mark Huizinga (judo) 2008: Jeroen Delmée (hockey) 2012: Dorian van Rijsselberghe (windsurfen) Hockeyer Jeroen Delmée was vier jaar geleden in Peking de Nederlandse vlaggendrager. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35