Spelen zijn onvergelijkbaar 261 sport SS9=5^^ Richmond Park Tijdrit 1|| Start/finish Hampton Court Palace Bushy Park Upon-Thames LONDEI Leatherhead Box Hill ronden Mannen 9, Vrouwen 2 Dorking vrijdag 13 juli 2012 De een deed het al eens, de ander hoopt het in Londen te doen: een medail le pakken. Succesvolle Nederlandse ex-olympiërs adviseren actieve collega's. Zo geeft wielrenster Leontien van Moorsel tips aan Kirsten Wild. Aërodynamisch dicht wiel Verbetert lucht- stroom over i achterdeel van fiets I Wegrace 1 Mannen 250 km Vrouwen 140km Tijdrit Mannen 44 km I Vrouwen 29 km I Aerostuur Stroomlijnt profiel renner L, Banden: Smal, hard opgepompt, j voor minimale rolweerstand Naam: Leontien van Moorsel Geboortedatum: 22 maart 1970 Woonplaats: Nieuwerkerk aan den IJssel Sport: wielrennen Deelnames: 1992, 2000, 2004 Erelijst: Goud achtervol ging, tijdrit weg en wegwedstrijd 2000, zilver pun- tenkoers 2000, goud tijdrit 2004, brons op achter volging 2004 Naam: Kirsten Wild Geboortedatum: 15 oktober 1982 Woonplaats: Zwolle Sport: wielrennen Olympisch debutant Beste prestaties: Derde op EK en WK omnium 2011, winnares van zo'n 75 wegkoersen door Patrick Delait Zes olympische medail les, waarvan vier keer goud. Leontien van Moorsel is dé erva ringsdeskundige. De butante Kirsten Wild krijgt van haar teammanager ook vast één be langrijke les: de Olympische Spe len zijn met geen enkel ander eve nement te vergelijken. Wild (29) heeft meer dan genoeg ervaring. Ze draait al jaren mee in het vrouwenpeloton, reed WK's op de weg en de baan. Als ze in Londen goed voor de dag wil ko men bij haar olympische debuut, moet Wild niet te veel vertrouwen op die bagage, vindt Van Moorsel. Het voormalig boegbeeld van het Nederlandse vrouwenwielrennen weet waarover ze praat. In Barcelo na (1992), Sydney (2000) en Athe ne (2004) ondervond Van Moorsel dat de vierjaarlijkse hoogmis van de sport met geen enkel ander eve nement is te vergelijken. „Op de Spelen gebeurt zo veel, dat je jezelf af en toe moet wakker schudden. Bij mijn debuut in Bar celona viel het echt niet mee de fo cus te houden. Al die topsporters die je tegenkomt in het olympisch dorp. Ik keek mijn ogen uit." In Sydney zou Ze nooit vier me dailles hebben gewonnen als ze niet alle verleidingen had kunnen weerstaan. „Je moet mentaal heel sterk zijn. Na mijn titel op de baan kon ik in Sydney kiezen. Feestvie ren of doorgaan op mijn elan. Ik was in de vorm van mijn leven en dacht: feesten kan altijd nog. Ik putte er moraal uit dat ik andere rensters bij McDonald's zag zitten. Weer een concurrente minder." Wild kan Van Moorsel makkelijk als vraagbaak gebruiken. De Zwol se is één van de speerpunten van de ploeg die Van Moorsel runt met haar man Michael Zijlaard. Toch wekt Wild niet de indruk dat ze de 42-jarige Van Moorsel heeft uitgehoord over de Spelen. Met desinteresse heeft dat niets te ma ken. De renster, die Nederland ver tegenwoordigt op de ploegenach- tervolging en het nieuwe onder deel omnium, bestempelt zichzelf als nuchter. Meer dan een jaar leef de ze minutieus naar Londen toe, over de impact van de Spelen en haar kansen dacht ze nog weinig na. Wild. „Leontien ging naar de Spelen als topfavoriet. Dat is een groot verschil. Ik wil zo goed mo gelijk presteren. Als ik erin slaag mijn ding te doen, kan ik mezelf achterafin de spiegel aankijken." Angst dat haar kwaliteit ver schrompelt als ze onder het olym pische vergrootglas ligt, heeft Wild niet. Waarom zou ze? Op weg naar Londen vond ze de balans waarnaar ze lang zocht. Hulp van een voedingsdeskundige en een sportpsycholoog maken haar ster ker en zelfverzekerder. „De voor bije twee jaar heb ik een grote stap gezet. Toen ik in 2006 mijn eerste WK reed, wist ik niet wat er ge beurde. Ik ben nu veel professione ler, heb alles onder controle." Van Moorsel vindt de metamorfo se van Wild nog niet helemaal vol tooid. Nog te vaak proeft ze twijfel bij haar renster. Dat laatste was het geval in het olympische voor traject. Lange tijd leek Wild zowel voor de baan als de weg in aanmer king te komen. Onder druk van de KNWU en NOC*NSF opteerde ze voor de baan. Een hartverscheu rende keuze, geeft de allroundster toe. „Ik ben altijd wegrenster ge weest. Het was voor mij heel moei lijk ineens te moeten kiezen en de weg te laten schieten. Met mijn er varing had ik in de wegrace veel kunnen betekenen voor de ploeg. Aan de andere kant geeft het rust als je voor één ding gaat. Je weet wat je te doen staat." Voor Van Moorsel was de combi natie weg en baan geen taboe. Inte gendeel. In Sydney sloeg de Joekel van Boekei op beide terreinen toe. Dat herhaalde ze, in mindere ma te, in 2004 in Athene. „In mijn tijd was het eenvoudiger om weg en baan te combineren. Anno 2012 is er veel veranderd. Kirsten rijdt in Londen het omnium, een discipli ne met zes onderdelen. Dat vergt een specifieke voorbereiding." Ze werd derde op het EK en het WK, medaillekansen in Londen zijn dus voor Wild niet irreëel. Over een huldiging in het stomen de Holland Heineken House heeft ze nog niet gedroomd, zegt de ren ster. Wild loopt liever niet op de zaken vooruit. Over de impact van olympisch eremetaal kan Van Moorsel haar altijd nog bijpraten. „Als medaillewinnaar komt er heel wat over je heen. Kirsten is nu een bekende wielrenster. Wint ze een medaille, dan is ze meteen een bekende Nederlander. Dat is een grote omschakeling, zo heb ik zelf ondervonden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34