voor Nederlanders ■jf Ék h Ochtendetappe Boston Mavic Van Hummel maar nét op tijd binnen vrijdag 13 juli 2012 Robert Gesink Ook straatartiesten laten zich inspireren door de Tour. Zoals deze in startplaats Albertville. door Mart Smeets i Grand Cucheron IJ88m Granier 1134m 226km Avonturiers die de sprinters in de wie len willen rijden, kunnen in de langste etappe van deze Tour het best kiezen voor een vroeg avontuur. De zwaarste hindernissen liggen vroeg in de rit met twee hellingen van de eerste categorie. Een ploeterende Robert Gesink in de zware bergetappe van gisteren. Vandaag gaat hij niet meer van start. de Madeleine de calvarieberg waar op de lijdensweg van Lieuwe Westra, Rob Ruijgh en Gustav Erik Larsson ten einde kwam. „Het is een beetje hetzelfde ver haal als met Bauke Mollema", dacht Westra. Na de beruchte val partij van afgelopen vrijdag kreeg ook hij op de Madeleine de reke ning gepresenteerd van een week lang stug en geforceerd doorrijden. „Ik gaf ook vandaag na de start vol gas, maar het ging het niet harder. Het is heel simpel: als je op dit ni veau wat mankeert, kun je niet meer volgen." Westra ging in de rit naar Metz twee keer tegen de grond. In de tijdrit van maandag leek hij al weer aardig hersteld. „Dat was dus niet zo. Ik reed nog wel zo hard mogelijk die bergjes op, maar van harte ging het niet. Dan blijkt ook dat het meer zeer doet dan je denkt." Op de Madeleine was het volgens hem gewoonweg op. „Zon der overleg met mijn ploegleider ben ik afgestapt." Of ook zijn deel name aan de Olympische Spelen meespeelde in die beslissing? „Geen moment aan gedacht", zegt hij. „Ik wilde de Tour goed rijden en dan stap je niet voor je lol af." Westra was gisteravond samen met Ruijgh op weg naar een hotel vlakbij de luchthaven, van waar de twee vandaag naar huis vliegen. Teambaas Daan Luijkx zag ze met lede ogen vertrekken: „Het is ont zettend moeilijk om in één keer drie man weg te zien gaan. Natuur lijk zag je de afgelopen dagen aan foto Bas Czerwinski/ANP die jongens dat het moeilijk zou worden om in de Tour te blijven. Toch blijf je hopen dat het op een dag de andere kant op gaat." Vacansoleil heeft nu nog vijf ren ners in koers. Luijkx keek gister avond ook al weer naar voren: „We gaan proberen te sprinten met Kris Boeckmans. Nee, we ge ven het niet zomaar op." zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. LA TOUSSUIRE - Op 36 minuten en 35 seconden van winnaar Pierre Rolland arriveerde Kenny van Hummel gisteren in het Franse ski oord La Toussuire. De sprinter van Vacansoleil-DCM bleef daarmee nét binnen de tijdslimiet en mag de Tour dus vervolgen. Dat geldt niet voor de Italiaanse sprinter Alessandro Petacchi en zijn Wit-Russische ploeggenoot Joeri Krivtsov van Lampre-ISD. Zij kwa men te laat boven op de slotklim en moeten de Tour verlaten. Van Hummel groeide in 2009 uit tot een cultheld door zijn dagelijk se strijd om in de bergen op tijd binnen te komen. „Net op tijd bin nen", meldde Van Hummel giste ren opgelucht via Twitter. Jan Jonkers foto ANP Het was in de Tour van 1981. Op de rustdag werden we uitgenodigd om een kijkje te komen nemen bij de mannen van Boston-Mavic, een Bel gische ploeg met vooral kermiskoerscoureurs aan boord. We kregen koffie in een oud, verval len restaurantje bij een scheef gezakt hotelletje; kopman Lucien van Impe kwam een handje ge ven en even later schoof de Westbrabander Jan Jonkers bij ons aan. Hij was een vriendelijke, ietwat verlegen prater die zei dat hij niet zo veel te melden had. Hij moest vreselijk afzien, daar kwam het op neer. Hij zou zijn best doen Parijs te halen, want misschien dat de criteriu minrichters hem dan voor een leuk handgeldje wilden opstellen. Ik weet nog dat De Neel en ik hoofdschuddend alles aanhoorden. Over een tekort aan shirts en broeken, want neen, veel geld had de manager niet. Ik meen dat Boston een klein wasmachi- nemerk was. Er reden vooral renners rond die genoegen namen met een minimum loontje en Van Impe was, vijfjaar na zijn Tourzege, het uithangbord. Hij zou tweede worden in de ze ronde. Later, veel later, vertelde Jonkers me dat hij met nauwelijks driehonderd gulden uit de Tour was gekomen. Zes mannen hadden uitge reden en eentje van hen: Philippe Tesnière, een onbekende Fransman, had nog eens (klei ne) prijs gereden in een vlakke etappe. In Parijs stonden vier man bij de laatste tien in het algemeen klassement. Manager Robert Lau- wers, de vlees geworden Vlaamse ploegleider van die jaren, had ons joviaal op de schouder geslagen: of we maar eens goed mondreclame voor zijn renners wilden maken. Niemand sprak immers over deze brave borsten. We maakten van Jonkers, in onze verslagen, toen een kleine held. Heel veel jaren later kwam ik hem nog eens te gen. Het was hem niet heel goed gegaan. Nog even een heel kleine coureur gebleven. Proble men met amfetamine, problemen met het vin den van een juiste plek in het bestaan. Hij gaf me na die ontmoeting een duif mee. Om aan een vriend van me cadeau te doen. In een mandje nam ik het dier mee in de trein. Ik vond het een prachtig cadeau van een vrese lijk lieve, aardige man die twee maal, volko men anoniem en kapot, de Tour uitreed. Marcilloles c. 153km St-Jean-de- Maurienne FRANKRIJK Annonay- Davézieux 226km Grand Cucheron 34km Tour de France 12e etappe 13 juli-226km Granier 81 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31