Restauratie wacht op huurder Derivatenmoeras 201 zeeland 50% korting v<?V\ f WW 12:45 NT Zuidelijke provincies jagen op Europees geld Speciale aanbieding op een abonnement én een Samsung Galaxy S Advance voor slechts 9,-! Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc KNRM-station Westkapeïle helpt volgelopen zeiljacht vrijdag 13 juli 2012 wssammematsasammmmiMiim Ontwikkeling oud gemeentearchief Goes door Nadia Berkelder GOES - Pas als er een gebruiker is voor het achterste gedeelte van het voormalige gemeentearchief aan het Bleekveld in Goes, wordt het pand volledig gerestaureerd. De projectontwikkelaar is op zoek naar iemand die er een winkel, res taurant of grand café in wil begin nen. Een bibliotheek kan ook. Het pand staat al jaren leeg. In het dak van het oude gebouw aan de Wijngaardstraat zit een gat, afge dekt met een blauw zeil. Daar sloeg anderhalf jaar geleden de bliksem in. De sjofele modernere vleugel aan de achterkant steekt wat af bij het net opnieuw strak in gerichte plein voor de Mythe. Bij de gemeente is opnieuw een bouwvergunning aangevraagd voor het project.. Twee jaar geleden was er ook al een aanvraag, maar inmiddels is het gebouw van eige naar veranderd en is het plan iets aangepast: ontwikkelaar Marcel Gijzen wil het volledige pand om bouwen en verhuren. Om geen en kele mogelijkheid uit te sluiten, is de vergunningaanvraag breed: win kels, een kantoor, een restaurant, appartementen, een hotel of een bed and breakfast, het zou alle maal kunnen. Gijzen zegt dat hij niet met de restauratie van het pand aan de voorkant - het fraaie rijksmonument in de Wijngaard straat - begint voordat er een eind gebruiker voor de achterkant - het deel aan het Bleekveld - is. Uit de tekeningen die bij de gemeente zijn ingeleverd, wordt zijn bedoe ling duidelijk: een restaurant, grand-café of winkel beneden-ach ter en appartementen in het oude gedeelte en op de verdieping: in to taal negen woningen: acht wat klei nere en één hele ruime, bijna een penthouse. Langs de achtervleu gel, in de lengterichting, wordt een serre gebouwd. Het pand is in beeld als nieuw on derkomen voor de bibliotheek, die nu nog aan de Oostwal zit. Het Bleekveld moet een cultuurplein worden, waar allerlei culturele in stellingen geconcentreerd zijn. Op het stadskantoor wordt gewerkt aan een advies aan de gemeente raad over de verhuizing van de bi bliotheek. Galerie van den Berge aan de Westwal, gevestigd in de voormalige drukkerij Oosterbaan, is daarvoor ook in beeld. De gale riehouder wordt - vooruitlopend op een besluit van de raad - per 1 september 2013 de huur opgezegd. Brabantse slibverwerker heeft ruim 200 miljoen minder in kas Het overheidsbedrijf Slibver werking Noord-Brabant (SNB) zou in zwaar weer verkeren nu blijkt dat er risi covolle financiële producten zijn afgesloten. door Geert Nijland MOERDIJK - Er moet een siddering gaan door de besturen van de zes waterschappen die aandeelhouder zijn van slibverwerker SNB. Vol gens Jesse Frederik en Eric Smit van journalistiek bureau Follow the Money dreigt een miljoenen- verlies voor SNB. In 2006 sloot het bedrijf voor 270 miljoen euro aan risicovolle verze keringen, de inmiddels beruchte derivaten af bij de Deutsche Bank. Als gevolg van de financiële crisis is dit pakket nog maar 61 miljoen euro waard. Dat verlies zou over een tijdje zomaar op het bordje van zes waterschappen terecht kunnen komen: de Brabantse Del ta, Aa en Maas, De Dommel, Rivie renland, Regge en Dinkel en Schel- destromen. Dan betaalt de burger uiteindelijk de rekening. De kiem van het probleem ligt bij het aangaan door SNB van lease contracten in de jaren negentig. De Brabantse slibverwerker 'ver kocht' zich voor 22 jaar aan een Amerikaanse bank om zichzelf ver volgens terug te leasen. Aangezien de bank de investering sneller kan afschrijven, leverde de constructie veel geld op. Het fiscale voordeel kwam bij de bank en SNB terecht. Uiteindelijk kon SNB 270 miljoen euro bij drie andere banken stal len. Van de rente betaalt SNB het leasebedrag om na afloop van de 22 jaar het 'verkoopbedrag' netjes terug te storten op rekening van de Amerikaanse bank. Daarmee zou de slibinstallatie feitelijk weer in handen van SNB komen. Nog voor de val van de Ameri kaanse zakenbank Lehman Brothers in 2008 ging de leiding van het slibbedrijf zich zorgen ma ken. De onrust werd aangewak kerd door adviseurs van advocaten kantoor NautaDulith en Deutsche Bank. Wisten de bestuurders van SNB wel dat het ook mis kon gaan bij de drie banken waar het kapi taal van 270 miljoen was gestort? Dat ABN Amro, ING en het Ame rikaanse verzekeringsconcern AIG zomaar kopje onder konden gaan? De adviseurs hadden een pasklaar antwoord: de portfolio credit de fault swap (pcds). Oftewel een de rivaat. Een financiële goocheltruc. Deutsche Bank verzekert de 270 miljoen voor een jaarlijks bedrag van 500.000 euro. Tegelijkertijd verzekert SNB voor 270 miljoen eu ro de schulden die 115 'financieel betrouwbare' internationale bedrij ven hebben uitstaan bij de Deutsche Bank. Zolang deze 115 be drijven samen niet voor meer dan 1,8 miljard euro aan verlies opleve ren voor Deutsche Bank is de kust voor SNB veilig. Komt het verlies- bedrag boven 1,8 miljard euro uit, dan draait SNB daar voor op. Maar die kans is volgens Deutsche Bank nihil. Voordeel is bovendien dat Deutsche Bank SNB jaarlijks 2,3 miljoen euro betaalt voor de deal. Netto levert de overeenkomst SNB dus 1,8 miljoen euro per jaar op. Tien jaar lang. Tot 2017. Maar dat pakt anders uit. In sep tember 2008 gaat Lehman Brothers failliet en even later ook Washington Mutual. Beide horen tot de 115 banken Waarvoor SNB heeft getekend. Het kapitaal slinkt van 270 tot 61 miljoen euro. Een voorlezers van dit blad 24 maanden SAMSUNG 'A I.H.'bi. bt-AUa Sy|j Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet* Normaal Actieprijs Toestelprijs 180 120 300 Mb £40,- €20,- €49.- 240 180 400 Mb £45.- €22,50 €29.- 360 240 400 Mb £55,- €27,50 €9.- Kijk op de website voor meer en gratis toestellen met identieke aanbiedingen! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603«045/gesprew vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een gratis toestel Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt, Aan Mobiel Inter net zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar, 'typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. WESTKAPELLE - De KNRM heeft woensdagavond vanaf station Westkapeïle een zeiljacht gehol pen dat daar voor de kust in de problemen was gekomen. Om 19.00 uur werd het KNRM-sta tion gealarmeerd over de catama ran Bejo 3 met vier volwassenen en een kind aan boord. Het jacht, dat onderweg was van Schevenin- gen naar Blankenberge, zou water maken. De reddingboot Uly ging ter plaat se en zette twee man aan boord van het jacht. Onderin de catama ran bleek water te staan. De Bejo 3 is vervolgens op de motor en on der begeleiding van de Uly naar de haven van Breskens gevaren. Na dat het schip was leeggehoosd, bleek dat de slang van de drinkwa tertank van 400 liter inhoud was losgeschoten, waardoor het jacht vol water was gelopen. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg willen Europees geld voor ontwikkelingen op het gebied van onder andere logistiek, onderhoud (maintenance) en de groene grondstoffen economie (biobased economy). Dat blijkt uit de notitie Schatgra ven in eigen tuin die de drie pro vincies naar de Europese Commis sie hebben gestuurd. Europa heeft in de periode 2014 tot aan 2020 miljarden euro's beschikbaar in het kader van het cohesiebeleid. Het idee achter de Europese geld- potjes is om alle regio's in samen hang te ontwikkelen. Daarmee wordt voorkomen dat er één plek of as in Europa komt die econo misch sterker is dan de rest. „De drie provincies lopen voor op an dere regio's", weet Milos Labovic, lobbyist voor Zeeland in Brussel. „Zeeland, Brabant en Limburg leg gen de Europese Commissie alvast voor waar de provincies op willen inzetten. Waar nodig wordt een en ander nog aangepast en daarna definitief ingediend." De drie pro vincies moeten hun investeringen verbinden aan Europese doelen op het gebied van innovatie, duurza me energie en ondersteuning van midden- en kleinbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28