Paardenmelk smaakt als watermeloen 21 slecht wèer hebben we ook lol' Keralit Zomergasten vrijdag 13 juli 2012 De naam verraadt het al. Bij Trekpaardenwereld in Oostburg draait het om een ding: trekpaarden. Maar niet iedereen komt voor de paarden. Bij sommigen gaat het om de paardenmelk, waar mythische krachten aan worden toegedicht. door Correlli van Huiten Aan het einde van een afgelegen landwegge tje, net buiten Oost burg in Zeeuws- Vlaanderen, ligt de paardenboerderij Trekpaardenwe reld. Ter hoogte van het golfter rein ruik je de stallen al. En voor bij de mini-camping wordt het ge trappel van de paarden steeds dui delijker hoorbaar. Het is nog vroeg, half elf's ochtends, maar de eerste mensen zijn al op het ter rein. „De Duitsers komen altijd op tijd", zegt eigenaar Pieter Nortier- van Trekpaardenwereld. De open dag begint pas om elf uur, de voorbereidingen zijn daar om nog in volle gang. Het team, negen man sterk en herkenbaar aan de groene polo's, rent druk heen en weer. Hier en daar wordt het terrein nog eventjes netjes schoongeveegd. Gelukkig is er nog even tijd voor een praatje met Pie ter. Hij legt uit dat ze in het hoog seizoen vaak vier- tot vijfhonderd man per dag ontvangen. „Vandaag zal het niet zo druk worden, we verwachten zo'n honderd man, maar vanaf volgende week wordt het alle hens aan dek", vertelt Pie ter. Dan begint het hoogseizoen pas echt. De boerderij telt zo'n dertig trek paarden. Ze zijn allemaal mooi ge rost en glimmen in de ochtend zon. De veulens zijn gescheiden van de merries en de eerste bezoe kers staan ze al te- aaien. Trekpaarden zijn anders dan een gemiddeld manegepaard. „Het zijn sterke paarden, die gewend zijn om dorsmachines te trekken", legt Pieter uit. De enige hengst op de boerderij is een ras dat nog steeds wordt gebruikt als werkpaard door de Amish in Amerika. Dat is ook te zien: de hengst is een sterk, groot paard, met een brede rug, en harige benen. „Tien van de elf mer ries die hij gedekt heeft zijn drach tig", vertelt Pieter trots. Het moge duidelijk zijn, Pieter is een grote paardenliefhebber. Over al hangen camera's, die vanuit huis te volgen zijn. „Als een paard moet bevallen, dan blijf ik haar de hele nacht volgen op een moni tor", vertelt Pieter terwijl hij een 'stout' veulen tot de orde roept. „Een paar nachten geleden liep er een paard over de camping. Nie mand heeft iets gehoord, maar ik zat rechtop in mijn bed. Ik weet wanneer mijn paarden iets doen." Hij vertelt enthousiast en tot in de tail over de paarden en zijn be drijf. Zijn vrouw Ina is ook druk in de weer. Zij verwelkomt de gas ten en staat tegelijkertijd in de keu ken. De familie Nortier heeft er voor gezorgd dat de Duitse buur vrouw rondleidingen geeft aan Duitsers. „Zo kunnen ook zij de paardenmelkerij beleven", zegt Pie ter. Alle paarden op de boerderij zijn zadelmak. „Op onze open dagen kunnen kinderen daarom rustig op de rug van een trekpaard een rondje rijden." Voor de kindjes die dat paardrijden maar saai vinden: zij mogen graan malen. Niet iedereen komt enkel voor de paarden, sommigen komen voor heel wat anders: de paardenmelk. Dat is wat deze boerderij zo bijzon der maakt. „Het drinken van paar denmelk is een eeuwenoude tradi tie", zegt Pieter. „Alexander de Grote dwong zijn soldaten paar denmelk te drinken, volgens een mythe zou het de soldaten onover winnelijk maken." Bij de gedachte aan rauwe paarden melk krijgen veel mensen de rillin- foto's Peter Nicolai Aan het einde van de rondleiding mag iedereen een glaasje melk proeven. Onderhoudsvrije gevel- en dakrandbekleding met uitstraling! Snelle levering vakkundige montage. www.maatgarant.nl Vestigingen in Koudekerke 0118-551444 Oud Beijerland MaatGarant: Keralit-Specialist! PASPOORT Naam: Ben Geurds (71) Woonplaats: Eindhoven Gespot: mini-camping Zuiderhoe ve door Correlli van Huiten Ben Geurds staat met zijn fiets in de hand op mini-camping Zuider hoeve tussen Koudeker ke en Dishoek. „We fietsen met de kleinkinderen over de duinen naar Vlissingen", vertelt Ben. „Ik hou ze maar met moeite bij." De familie Geurds komt al bijna veertig jaar in Zeeland. „Elk jaar hebben we wind tegen als we op de fiets zitten", vindt Ben. „Dat is vast iets typisch Zeeuws." Ze staan dit jaar meerdere we ken met een vouwwagen op de camping. In het verleden heb ben ze op verscheidene cam pings gestaan. „Koudekerke, Vrouwenpolder, Zoutelande, Dis hoek, we zijn er allemaal ge weest", vertelt Ben. „Het is hier een mooi stukje Nederland", voegt Bens vrouw Corrie toe. „Er gaat geen jaar voorbij zonder dat we naar Zeeland gaan", legt Ben uit. „Het is een heel mooi stukje Nederland", voegt hij toe. De regen speelt ze geen parten. „Als je thuis zit blijf je toch snel binnen met dit weer", vindt Ben. „Maar als je op vakantie bent trek je èr toch sneller op uit. Een buitje schrikt ons dan echt niet af" De familie Geurds heeft in mei ook al een weekje gezeten in de vouwwagen. Het was „We hadden zoveel lol met z'n allen. „Als het constant 25 graden is, gaan we ons ook ver velen", vindt Ben. Met de twee kleinkinderen in het kielzog vertrekken Ben en Corrie richting Vlissingen. Hope lijk blijft het droog, want wind tegen zullen ze waarschijnlijk wel hebben. eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18