Homeopathie: geneeskunde of bedrog? 'HET TEGEN GRIEP Samuel Hahnemann 'Als je de moeite neemt de publicaties waarmee homeopaten schermen goed te lezen, vallen ze allemaal door de mand' II vrijdag 13 juli 2012 Jan Willem Nienhuys, secretaris Stichting Skepsis Homeopathie is volgens te genstanders onwetenschap pelijk en voor sommigen zelfs puur bedrog. Zij reke nen de leer tot de 'pseudo-wetenschap- pen'. Samuel Hahnemanns idee om men sen te behandelen was volgens hen in de 18e eeuw een interessante hypothe se, maar inmiddels door de moderne geneeskunde volstrekt achterhaald. De 'werking' van de homeopathie zou louter bestaan uit het placebo-effect; wie denkt dat een middel helpt, heeft daar soms inderdaad baat bij, ook al doet het middel feitelijk helemaal niets. Homeopathische artsen geven vaak meer tijd en aandacht aan patiënten. Dat alleen al zou een deel van de men sen genezen en in ieder geval een be ter gevoel geven, stellen opmerkelijk genoeg zowel voor- als tegenstanders. Voorstanders van homeopathie voelen zich verketterd door die 'reguliere ge neeskunde', vooral door de farmaceu tische industrie die geen concurrentie zou dulden. Zij beroepen zich juist op de inmiddels twee eeuwen oude 'tradi tie', die zich in hun ogen wel degelijk 'bewezen' heeft, zij het niet op weten schappelijke wijze. Omdat homeopathie niet gebaseerd is op 'chemische interactie' is ze volgens hen veiliger dan 'gewone' genees kunst. Zij verdedigen de homeopathie vaak door te wijzen op de schadelijke kanten van en de fouten en missers in de reguliere geneeskunde. Uit onderzoek van Synovate in 2010 bleek dat 20 procent van de Nederlan ders een voorkeur heeft voor homeo pathische middelen. Uit datzelfde on derzoek bleek ook dat een kwart niet in homeopathie gelooft. Voor de groot ste groep is homeopathie 'aanvullend'; baat het niet, dan schaadt het niet. Voor- en tegenstanders schermen met onderzoeken. Het aantal wetenschap pelijke publicaties dat de vloer aan veegt met homeopathie is echter een veelvoud van het 'bewijs' dat het ho meopathische kamp aanlevert. Homeopaten verwijzen naar onder zoeken onder patiënten waaruit de werkzaamheid zou blijken. Bij deze 'dubbelblinde' onderzoeken krijgen mensen echte en nepmiddelen, zon der dat ze zelf weten welke van de twee. Er zijn overigens veel meer on derzoeken die laten zien dat homeopa thische middelen niet werken. Geneesmiddelen moeten om te wor den toegelaten zeer uitgebreide klini sche tests ondergaan, waarin werking en veiligheid wetenschappelijk wor den aangetoond. Deze tests duren lang en vergen grote groepen proefperso nen. Een totaal nieuw geneesmiddel op de markt brengen, kan zo miljar den euro's kosten. Homeopaten stellen dat zij daar nooit aan mee kunnen doen. De klinische onderzoeken zijn erg kostbaar en om dat niet bekend is hoe homeopathie werkt, zijn tests die de werking verkla ren volgens de fabrikanten (in Neder land zijn VSM en A. Vogel de groot ste) onuitvoerbaar. Zij voelen zich zo buitenspel gezet door de reguliere ge neeskunde en de bijbehorende farma ceutische industrie. De Duitse arts en chemicus Sa muel Hahnemann (1755-1843) is de grondlegger van de homeopathie. Hij dacht ziekten en kwalen wel licht te kunnen bestrijden door ex treem verdunde stoffen toe te die- ne die in onverdunde vorm hun symptomen veroorzaken. Hahne mann had zelfs een voorkeur voor een 'C30' verdunning, een 1 met 60 nullen. Door die extreme verdunning zijn er in de middelen geen werkzame stoffen meer te vinden; de wer king van de homeopathie zou ge baseerd zijn op de 'voetafdruk' die de symptoomveroorzakers door heftig schudden in de tinctuur achterlaten. Hoe dat precies werkt? Dat weten homeopaten zelf niet; zij vinden dat ook niet relevant en baseren zich op de ervaringen die ze me nen te hebben. Niet alle 'kruidenmiddeltjes' zijn dus homeopathisch. Wel worden tegenwoordig ook niet extreem verdunde extracten van bijvoor beeld planten als homeopathisch verkocht. Dan gaat het dus niet om de 'klassieke' homeopathie vol gens de leer van Hahnemann.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11