io homeopathie Op homeopathische middelen mag sinds t juli niet langer staan waar ze voor bedoeld zijn. Tenzij de werking ervan wetenschappelijk is aangetoond. De makers vrezen omzetverlies. vrijdag 13 juli 2012 Spoeling nóg dunner door Joep Trommelen illustratie Mark Reijntjens De nieuwe etikette- ringsregel van minis ter Edith Schippers van Volksgezondheid is gelukkig geen wet, stelt Bernard Mau- ritz, directeur van Neprofarm, de Ne- derlandse Vereniging van de Farma ceutische Industrie van Zelfzorgge- neesmiddelen en Gezondheidsproduc ten. „Het gaat om een ministeriële maatregel die een volgende minister zomaar terug kan draaien. De strijd is dus zeker niet gestreden." De Nederlandse Patiënten en Consu menten Federatie (NPCF) steunt Schippers daarentegen. Als niets we tenschappelijk bewezen is, mag er ook geen claim op het etiket staan, legt woordvoerster Nathalie Koopman uit. „Net als bij gewone medicijnen. Fabri kanten van homeopathische middelen zullen wel met slimme teksten komen in de trant van 'dit kan helpen bij...' maar er is dan in ieder geval duidelijk heid." Koopman stelt dat een consument al leen zó kan beoordelen wat de waarde van het middel is en of het de moeite waard is het te kopen. De NPCF hecht wel aan keuzevrijheid van patiënten. Mauritz stelt dat van misleiding in het 'oude' systeem geen sprake is, omdat op de verpakking en in de bijsluiter staat dat de werking niet wetenschap pelijk bewezen is. „De consument kan zo wel heel goed beoordelen wat de waarde van een middel is." Neprofarm heeft namens de producen ten van homeopathische middelen sa men met de Koninklijke Vereniging Homeopathie Nederland geprobeerd Schippers op andere gedachten te brengen. Mauritz: „Het is duidelijk dat de minister een persoonlijke afkeer heeft van homeopathie. Maar dat mag niet betekenen dat de consument zelf geen keuze meer mag maken. Bij ei gen verantwoordelijkheid hoort zelfbe schikkingsrecht. Als een etiket niet meer mag melden waar een middel voor bedoeld is, ondergraafje dat recht." Dat vindt ook de Nederlandse Vereni- zie onze websiterbinnenland Reportage vanuit de kruidentuin van homeopaat A. Vogel ging van Klassiek Homeopaten „Keuzevrijheid is een fundamenteel recht. De overheid bepaalt hier wat goed voor ons is. Als de politiek ech ter luistert naar wat gewone mensen hier van vinden, zal ze de maatregel te rug moeten draaien", zegt woordvoer ster Lilian Peters. Volgens Neprofarm wordt er in Neder land jaarlijks voor 35 miljoen euro aan homeopathische zelfzorgmiddelen omgezet; 4,5 miljoen verpakkingen. De branche vreest omzetverlies. Daar is nu nog niets van te merken omdat er nog geen nieuwe verpakkin gen bij drogist en apotheek liggen. Het College ter Beoordeling van Genees middelen moet de nieuwe ontwerpen nog goedkeuren. Websites moeten op 1 augustus zijn aangepast. Vanaf 1 januari mogen er geen middelen met oude etiketten meer verkocht worden. Volgens Mauritz zijn kopers van ho meopathische middelen 'helemaal niet geïnteresseerd in de vraag of de 'Zij willen gewoon per se een middel op homeopathische basis' werking ervan wetenschappelijk is aangetoond'. „Zij willen gewoon per se een middel op homeopathische ba sis." Het is voor de fabrikanten niet interes sant om de werking met klinisch on derzoek wetenschappelijk aan te to nen, stelt Mauritz. „Dat is een kostba re aangelegenheid. En voor de kopers van die middelen niet relevant." Jan Willem Nienhuys is bestuurslid en secretaris van de Stichting Skepsis, die de homeopathie te vuur en te zwaard bestrijdt. Hij is blij met de nieuwe etiketteringsregels, die de uit komst van een lange strijd tussen ho meopaten en de overheid vormen. Voor hem staat vast dat homeopathie niet werkt, dat louter sprake is van een placebo-effect. Ook al schermen homeopaten met onderzoeken die het tegendeel zouden bewijzen. „Zij gaan erg creatief om met onderzoeken. Als ergens wordt gesteld dat sprake is van resultaten die niet alleen aan het place bo-effect toe te schrijven zijn, 'verge ten' ze bijvoorbeeld dat het om erg kleine onderzoeken gaat waarbij de foutmarges groot zijn. Of het gaat om slecht of zelfs frauduleus onderzoek." Lex Rutten werkt als arts met verstan delijk gehandicapten in Tilburg en was lange tijd homeopathisch arts in Breda en Dordrecht. Namens de Vere niging van Homeopathische Artsen in Nederland stelt hij dat wel degelijk is aangetoond dat homeopathie werkt. Hij noemt een studie waarin bij 90 van 110 'dubbelblinde' onderzoeken (twee groepen mensen die niet weten of ze een echt of een nepmiddel krij gen) sprake was van een effect dat ver der gaat dan het placebo-effect. „Dat is vergelijkbaar met soortgelijke studies naar reguliere middelen. Maar dat gaat blijkbaar niet ver genoeg. Om dat tegenstanders van homeopathie stellen dat middelen door de sterke verdunning niet kunnen werken, is dat bewijs voor de overheid niet vol doende. Maar dat is de spelregels ver anderen vlak voordat de wedstrijd af gelopen is, en dus niet eerlijk." Volgens Nienhuys 'sturen' vooroorde len onderzoeken. „Kijk naar de affaire Stapel. Je kunt met data door te masse ren en te-manipuleren totaal verschil lende uitkomsten krijgen. Als je tij dens een dubbelblind onderzoek af en toe de 'code breekt' en kijkt wat de 'tussenstand' is, kun je stoppen op een voor jou gunstig moment." Dat kan volgens hem verklaren waar om homeopaten zelf bijna altijd klei ne groepen onderzoeken; dan kunnen ze stoppen wanneer de resultaten hen bevallen. „En onderzoek dat niets ople vert, wordt gewoon niet gepubliceerd. Ik zou bijna willen zeggen: als je een homeopaat spreekt, heb je een leuge naar te pakken. Als je de moeite neemt de publicaties waarmee homeo paten schermen goed te lezen, vallen ze allemaal door de mand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10