Stop knoeien met stookolie 2Q| zeeland Jonge baaitjes uitgezet 4000 Politieke discussie rond onderdak boorpersoneel Post onderzoek borstkanker niet aangekomen Het Muizenhuis Belly Wien zet circustent op in Terneuzen regioagenda donderdag 12 juli 2012 1 z door Melita Lanting NEELTJA JANS - Tien jonge honds haaien en twee jonge kathaaien zijn woensdagmiddag teruggezet in de Oosterschelde. De voor de mens ongevaarlijke haaitjes zijn geboren en opge groeid in de kweekbakken van Del tapark Neeltje Jans. De vrijlating van de vissen op Neeltje Jans leidde, mede door de aanwezigheid van de media, tot veel stress bij de dieren. Gerard van der Bliek, hoofd dieren van Deltapark: „Vanochtend toen ik de eerste uitzette is er eentje direct ge pakt door een meeuw. Die kan er niets mee. De huid is te dik en dus liet hij het beestje weer vallen maar toen was het al te laat." Na enkele minuten zakken de haaitjes langzaam naar de bodem. Dat is de natuurlijke plek voor een hondshaai of kathaak Daar werken de camouflagekleuren van de huid prima. De hondshaaien en kathaaien ko men van oorsprong voor in de Oosterschelde, maar om onduide lijke redenen zitten ze er nauwe- BURGH-HAAMSTEDE - Brieven met een oproep voor het bevolkingson derzoek borstkanker zijn niet aan gekomen bij veel adressen in de Schouwse Westhoek. Het gaat om hele straten in Burgh-Haamstede en andere dorpen in de Westhoek. Borstkankeronderzoek Zuid West kwam er achter dat de post niet was aangekomen omdat hele groe pen vrouwen niet kwamen opda gen bij de onderzoeksbus in Zierik- zee. Vrouwen tussen de 50 en 75 jaar krijgen eens in de twee jaar een uitnodiging voor het bevol kingsonderzoek. De brieven zijn verstuurd via Post NL. „Het is zeer betreurenswaardig wat hier is ge beurd", zegt woordvoerder Wer ner van Bastelaar van post NL. „Wij gaan uitzoeken wat er aan de hand is." Bevolkingsonderzoek Zuid-West vraagt vrouwen uit Burgh-Haamstede en de West hoek zich te melden als ze dit jaar een oproep hadden verwacht. doden in Europa zijn volgens onderzoek jaarlijks toe te schrijven aan fijn stof van de scheepvaart. Gerard van der Bliek zet één van de haaitjes uit. foto Dirk-Jan Gjeltema lijks meer. Of dat wat met de bouw van de Oosterscheldelcering te maken heeft weet Van der Bliek niet. „Nee, durf ik niet te zeggen. Er is natuurlijk wel een drempel en er is veel stroming en daar zijn ze niet dol op." Daarom zijn de haaien ook vrijgelaten in de getij depoeltjes bij de reservepijler op Neeltje Jans. Daar is weinig stro ming en kunnen ze gemakkelijker wennen aan de vrijheid. Een haai groeit langzaam en pas na maan den gaan ze meer zwemmen. Ze worden ongeveer een meter groot. De teruggezette haaien zijn onge veer een jaar oud. Het duurt nog minimaal twee jaar voor ze zich zullen voortplanten en dat zullen veel dieren niet halen. Ten prooi gevallen aan meeuwen of vissers. www.pzc.nl/video door Wout Bareman terneuzen - De gemeenteraad van Terneuzen is tot eind augustus met vakantie, maar de raadsleden discussieerden de afgelopen dagen onderling gewoon vrolijk door. Dat gebeurt via e-mail. Aanleiding was het plan van tun nelbouwer BAM-TBI om ruim 100 man boorpersoneel onder te bren gen in een tijdelijke hotelvoorzie ning. De discussie werd aange zwengeld door de PvdA'er Wim ten Hoor, die pleitte voor huisves ting in bestaande hotels. En wordt tóch gekozen voor een tijdelijke voorziening, dan moet die wel aan hoge huisvestirigsnormen vol doen, aldus Ten Hoor. B en W na men die voorwaarde prompt over. Fractievoorzitter Giel van Boom van Top/GB op zijn beurt conclu deerde dat, als de tunnelbouwer kiest voor eigen huisvesting, de re gio helemaal niks verdient aan de tunnelbouw. Hij suggereerde - ook via e-mail - dat de gemeentelijke bijdrage van 1,2 miljoen euro aan de tunnelbouw dan maar ge schrapt moet worden. De WD'er Michiel Groeneveld reageerde prompt met de vaststel ling dat, als Van Boom dat meent, hij bij burgemeester Jan Loninlc moet aandringen op een tussen tijdse raadsvergadering. Zeker ook als hij de Rekenkamercommissie erbij wil betrekken. Groeneveld sprak in een mail van 'gratuit po pulisme' en deed Lonink de sug gestie aan de hand de fractie 'die met haar opstelling geen bijdrage aan het niveau van bestuur van de gemeente levert', een tijdje te coachen. CDA'er Jaap Scheele: „Voorzitter, wat staat er in het re glement van orde over digitale pingpongvergaderingen tijdens va kanties?" Locoburgemeester Co van Schaik: „Gewoon de spelregels van pingpong hanteren!" Groot voorlees-/kijkboek Sam en Julia wonen in het Muizenhuis, een wereld op zich. Julia is SUPER nieuwsgierigen REUZE eigenwijs. Ze houdt niet van saai en zodra ze zich verveelt gaat ze naar buiten. Op avontuur. Met haar vriendje Sam. Sam is SUPER verlegen en REUZE braaf. Als hij met Julia is, doet hij dingen die hij anders, nooit zou durven. Wat Sam teveel heeft, heeft Julia te weinig en andersom. Ze zijn de allerbeste vrienden en delen alles samen. Dit grote voorlees/kijkboek is gebaseerd op het Muizenhuis. Het Muizenhuis is een kunstproject van Karina schaapman en is gebouwd als decor voor dit kinderboek. Lezersprijs 14,95* exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie Boeken Het Schelde-Rijnkanaal was woensdag en dinsdag het mid delpunt van een controle-actie naar de aanwezigheid van afval stoffen in stookolie van sche pen. De vicevoorzitter van de Eu ropese transportcommissiekeek vanaf de zijlijn mee. door Marcel Modde In één woord onthutsend", omschrijft projectleider Ce- mile Catakli van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) het resultaat van de tweedaagse actie. Bij ieder schip dat bezoek kreeg van de contro leurs voor een eerste indicatieve bemonstering van de lading, was het raak. Geen toevalstreffer, legt Catakli uit. Vooraf was goed uitgezocht welke schepen op de route Rotter- dam-Antwerpen een potentieel doelwit zouden kunnen zijn. Van uit een helikopter werd met warm- tebeelden vastgesteld dat de lading onderlinge verschillen vertoonde. „Wannneer het puur en alleen stookolie zou zijn, is dat verschil er Campagne Met KLPD en de Inspectie Leefom geving en Transport voeren sinds eind 2010 een campagne tegen het mengen van petrochemische afvalstoffen in stookolie voor sche pen. In totaal zijn op meer dan 40 sche pen strafbare feiten aangetroffen, wat heeft geleid tot 6 diepgraven de onderzoeken naar de herkomst en verwerking van mengsel. Bij de tweedaagse controle op het Scheide-Rijn Kanaal bleken vier tankers een vervuilde lading aan boord te hebben. TERNEUZEN - Het Oostenrijkse cir cus Belly Wien slaat van woens dag 18 tot en met zondag 22 juli de tent op in Terneuzen. Het circus, volgens eigen zeggen de grootste mobiele dierentuin van Europa, is te vinden aan Communicatielaan, vlakbij de McDonalds. De première is woensdagavond 18 juli om 20.00 uur. Overige voorstel lingen zijn donderdag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 juli om 16.00 en 20.00 uur en de laatste voorstelling is zondag 22 juli om 14.00 uur. Donderdag is familiedag en beta len volwassenen kinderprijzen. De kaartverkoop is van 11.00 tot 12.00 uur en een uur voor aanvang. niet. Maar iedere stof van een an dere samenstelling laat op die ca mera een afwijkend beeld zien." Catakli beschouwt de campagne te gen de verontreinigde brandstof als een belangrijke missie tegen on verantwoordelijke bedrijven en vóór de volksgezondheid. Die be drijven mengen petrochemisch af val (kankerverwekkende PAK's, chloor, metalen) door de stookolie en ontduiken zo de dure gang naar de afvalverwerker. Wanneer die lading z'n weg vindt naar een veelal nietsvermoedende afnemer, vindt de verbranding plaats via de scheepsmotoren. De giftige stoffen komen vervolgens als fijnstof in de lucht terecht en vormen zo een ge vaar voor de volksgezondheid. De opsporingsinstanties en branche-organisatie van onafhan kelijke bunkerbededrijven Nove bepleiten het opstellen van een zwarte lijst van stoffen die nooit in'stookolie zouden mogen voor komen. Zo'n lijst sluit ieder misver stand uit, zegt Catakli. Het recher che-onderzoek naar herkomst, be werking en bestemming van de be smette stookolie is nu nog tijdro vend. Staatsecretaris Joop Atsma (Infra structuur en Milieu) steunt de maatregel. En inmiddels bekijkt ook de transportcommissie van het Europese Parlement de moge lijkheid van een internationale aanpak van het probleem, zegt vi- ce-voorzitter Peter van Dalen (Christenunie). Hij keek gisteren bij de Kreekraksluizen mee over de schouders van de controleurs. „Knoeien met stookolie moet stop pen, in het belang van de volksge zondheid." Wanneer uit een eerste proefmon ster blijkt dat de stookolie 'besmet' is, wordt het schip stilgelegd voor een uitgebreider onderzoek. foto's Frans Vega/KLPD DONDERDAG 12 JULI AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten, handvaardigheid: 14.00 uur: Bie den; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Het Trefpunt, 13.00 uur; Biljarten; BRESKENS Goedertjt, 13.00 uur: Biljarten; Restaurant de Boeg, 19.30 uur: Bridge; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnas tiek; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten, volksdansen; HENGSTDIJK H. Catharinakerk, 14.00 - 17.00 uur: Kunst expositie; Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST Reynaertcollege aan de Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hart-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68