Kapelle maakt plan voor speelbossen Stop knoeien met stookolie 4000 PZC 2o zeeland Machinefabriek wordt vrijetijdcentrum Zeilers moeten bonnen betalen Egels en vogels mogen gratis met voetveer Het Muizenhuis donderdag 12 juli 2012 B Staatsbosbeheer wil dat kinderen kennis maken met de natuur doden in Europa zijn volgens onderzoek jaarlijks toe te schrijven aan fijnstofvan de scheepvaart. door Nadia Berkelder KAPELLE - Net buiten Kapelle en VVemeldinge komen speelbossen: plekken in het groen waar kinde ren kunnen spelen. Staatsbosbe heer maakt in opdracht van de ge meente een plan. „We willen zoveel mogelijk kinde ren naar buiten krijgen", zegt Ka- rel Leeftink van Staatsbosbeheer. „Weg van de pc en de spelcompu ter. We vinden het belangrijk dat kinderen buiten zijn. Ze hoeven heus niet allemaal vogelaartjes te worden, maar ze moeten de kans krijgen om kennis te maken met de natuur. In Zeeland hebben kin deren inderdaad ruim de mogelijk- heid om naar buiten te gaan, maar of ze dat doen, is de vraag. Buiten spelen wordt vaak als gevaarlijk ge zien, vooral door ouders." BRESKENS - De Dierenbescher ming, opvang De Mikke in Middel burg en vervoerder Veolia zijn een unieke samenwerking aangegaan. In Zeeuws-Vlaand eren gevonden zieke of gewonde vogels en egel tjes worden voortaan met het fiets- voetveer gratis overgezet naar de 'overkant', bestemming De Mikke. Voorheen bracht een medewerk ster van De Mikke de slachtoffer tjes mee naar Middelburg, maar nu neemt de Zeeuwse Dierenbe scherming die taak over. „Met Veo lia is overeengekomen dat de die ren van Breskens naar Vlissingen worden gevaren. In Vlissingen ha len wij de dieren weer op en bren gen ze naar De Mikke", zegt Hans Spenkelink van de Zeeuwse Die renbescherming. In Zeeuws-Vlaanderen is in Oost burg en in Biervliet een aanneem- en doorgeefadres. Hiervandaan worden de dieren naar het pontje gebracht. De gemeente Kapelle wil graag meewerken aan het plan, zegt wet houder Jon Herselman (WD). „Het blijkt dat er behoefte aan be staat", zegt hij. „Na de zomer wil ik het plan voorleggen aan de ge meenteraad. Ik verwacht dat die er wel mee zal instemmen." Dat was in Kruiningep anders: daar had Staatsbosbeheer een speelbos in Den Inkel op het oog, buiten het dorp. De gemeenteraad vond het speelbos te duur en vond het te ver buiten het dorp liggen. Het plan strandde. In Kapelle komt de speelplek in de buurt van de scouting. In Wemel- dinge komt hij in het Wemelding- se bos, zo'n beetje achter het Her dershofje. Echt veel hoeft er niet te gebeuren om een geschikte speelplek te maken, zegt Leeftink. „We moeten wat stammen neer leggen, wat snoeien om ingangen in het bos te maken en de oevers van sloten of poeltjes wat minder steil maken zodat kinderen bij het water kunnen klooien of kikkervis jes kunnen vangen. Met minimale middelen willen we kinderen uit nodigen om in de natuur te ko men spelen." Leeftink wil voordat het plan defi nitief is, overleggen met de kinde ren die gebruik gaan maken van het speelbos en met bijvoorbeeld de dorpsraad van Wemeldinge. „Het zou zonde zijn als je iets aan legt en er wordt vervolgens geen gebruik van gemaakt." Staatsbosbeheer zou het liefst bij elk Zeeuws dorp een speelbos reali seren. Tot nu toe is er maar één: in de Braakman. In Middelburg is aan de Sandberglaan een natuur- speelplaats; Speelhof Hoogerzael. wsss^ssssmsxeessm VLISSINGEN - In de Machinefabriek op het Scheldeterrein komt een nieuw vrijetijdscentrum. Vita Event uit Middelburg wil er ko mende winter al een ijsbaan aan leggen, in het voorjaar een zand- vloer voor strandsporten, in de zo mer een hindernisbaan en het he le jaar door klimmuren. Het centrum komt er voorlopig voor drie jaar. De gemeente Vlis singen weet nog niet wat ze op de lange termijn met de fabriek wil. Voor Vita Event is het afwachten of er genoeg belangstelling is voor het initiatief, zegt Patrick Gabriel- se namens het bedrijf. Vita Event hoopt vooral scholen en sportverenigingen als klanten te binden. „Nu gaan scholen voor een dagje schaatsen naar Breda of Den Haag. Bovendien hopen we dat scholen ook andere sportles sen bij ons gaan doen." Vita Event krijgt de beschikking over één van de drie hallen in de fabriek. Die is 2700 vierkante me ter groot. Daarin kan dan ook een veel grotere ijsbaan komen dan het bedrijf de afgelopen jaren in de Zware Plaatwerkerij op het Scheldeterrein had, zegt Gabrielse. „De ijsbaan wordt 1800 vierkante meter en krijgt een ovale baan van 200 meter voor recreatieve wed strijdschaatsers, met daarbinnen een ijsvloer voor de andere schaat- sters en ijssporten als curling." In de zomer zelf wil Vita Event er een hindernisbaan bouwen, naar voorbeeld van de Wipe Out Chal lenge. „Niet met water, maar met zand en luchtkussens als onder grond." De muren worden ge bruikt voor klimwanden, abseilen en tokkelen. In de ruimte rondom de ij sbaan/zandvlakte komt een spelparcours voor kinderen, waar onder midgetgolf De vergunningaanvragen voor het vrijetijdscentrum liggen nu ter in zage bij de gemeente Vlissingen. Het Schelde-Rijnkanaal was woensdag en dinsdag het mid delpunt van een controle-actie naar de aanwezigheid van afval stoffen in stookolie van sche pen. De vicevoorzitter van de Eu ropese transportcommissiekeek vanaf de zijlijn mee. door Marcel Modde In één woord onthutsend", omschrijft projectleider Ce- mile Catakli van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) het resultaat van de tweedaagse actie. Bij ieder schip dat bezoek kreeg van de contro leurs voor een eerste indicatieve bemonstering van de lading, was het raak. Geen toevalstreffer, legt Catakli uit. Vooraf was goed uitgezocht welke schepen op de route Rotter- dam-Antwerpen een potentieel doelwit zouden kunnen zijn. Van uit een helikopter werd met warm- tebeelden vastgesteld dat de lading onderlinge verschillen vertoonde. „Wannneer het puur en alleen stookolie zou zijn, is dat verschil er Campagne Het KLPD en de Inspectie Leefom geving en Transport voeren sinds eind 2010 een campagne tegen het mengen van petrochemische afvalstoffen in stookolie voor sche pen. In totaal zijn op meer dan 40 sche pen strafbare feiten aangetroffen, wat heeft geleid tot 6 diepgraven de onderzoeken naar de herkomst en verwerking van mengsel. Bij de tweedaagse controle op het Schelde-Rijn Kanaal bleken vier tankers een vervuilde lading aan boord te hebben. niet. Maar iedere stof van een an dere samenstelling laat op die ca mera een afwijkend beeld zien." Catakli beschouwt de campagne te gen de verontreinigde brandstof als een belangrijke missie tegen on verantwoordelijke bedrijven en vóór de volksgezondheid. Die be drijven mengen petrochemisch af val (kankerverwekkende PAK's, chloor, metalen) door de stookolie en ontduiken zo de dure gang naar de afvalverwerker. Wanneer die lading z'n weg vindt naar een veelal nietsvermoedende afnemer, vindt de verbranding plaats via de scheepsmotoren. De giftige stoffen komen vervolgens als fijnstof in de lucht terecht en vormen zo een ge vaar voor de volksgezondheid. De opsporingsinstanties en branche-organisatie van onafhan kelijke bunkerbededrijven Nove bepleiten het opstellen van een zwarte lijst van stoffen die nooit in stookolie zouden mogen voor komen. Zo'n lijst sluit ieder misver stand uit, zegt Catakli. Het recher che-onderzoek naar herkomst, be werking en bestemming van de be smette stookolie is nu nog tijdro vend. Staatsecretaris Joop Atsma (Infra structuur en Milieu) steunt de maatregel. En inmiddels bekijkt ook de transportcommissie van het Europese Parlement de moge lijkheid van een internationale aanpak van het probleem, zegt vi- ce-voorzitter Peter van Dalen (Christenunie). Hij keek gisteren bij de Kreekraksluizen mee over de schouders van de controleurs. „Knoeien met stookolie moet stop pen, in het belang van de volksge zondheid." Wanneer uit een eerste proefmon ster blijkt dat de stookolie 'besmet' is, wordt het schip stilgelegd voor een uitgebreider onderzoek. foto's Frans Vega/KLPD •xsss^ssssass^^^sseay^jaimssssmsBessasBses^s door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De tientallen parkeer bonnen die de gemeente uitdeelde tijdens de Deltaweek moeten ge woon worden betaald. De organi satie van het zeilevenement moet volgend jaar zelf maatregelen ne men om parkeerexcessen te voor komen. „Ik kan en wil geen bekeuringen seponeren," vertelt burgemeester Gerard Rabelink. „Onze handha vers hebben volgens de voorschrif ten gehandeld. De organisatie van de Deltaweek moet zelf voor par keervoorzieningen zorgen. De Del taweek is het daarmee eens en gaat kijken hoe volgend jaar par keerproblemen voorkomen kun nen worden. We hebben in de der de week van oktober hierover een afspraak." Handhavers van de gemeente wa ren kwistig met bekeuringen op za terdag 30 juni tijdens de tweede dag van het zeilevenement in Zie- rikzee. Tientallen auto's die buiten de vakken op het parkeerterrein Hoofdpoortstraat en in de berm van de Laan van St. Hilaire ston den, kregen zonder pardon een prent onder de ruitenwisser. De organisatie van de Deltaweek beklaagde zich hierover bij de ge meente. Groot voorlees-/kijkboek Sam en Julia wonen in het Muizenhuis, een wereld op zich. Julia is SUPER nieuwsgierig en REUZE eigenwijs. Ze houdt niet van saai en zodra ze zich verveelt gaat ze naar buiten. Op avontuur. Met haar vriendje Sam. Sam is SUPER verlegen en REUZE braaf. Als hij met Julia is, doet hij dingen die hij anders nooit zou durven. Wat Sam teveel heeft, heeft Julia te weinig en andersom. Ze zijn de allerbeste vrienden en delen alles samen. Dit grote voorlees/kijkboek is gebaseerd op het Muizenhuis. Het Muizenhuis is een kunstproject van Karina schaapman en is gebouwd als decor voor dit kinderboek. Lezersprijs 14,95* exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie Boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62