i8l zeeland 'Afketsen officiële Europese school Gent is buitenkans voor Terneuzen' Terneuzen regelt landje-pik almanak Smart Schepen Maxim Willems woensdag 11 juli 2012 door Wout Bareman In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. Vandaag: Oneigenlijk gebruik grond van gemeente Terneuzen. De commotie was groot, eind vorig jaar. Bij 700 bedrijven en particulie ren viel een briefin de bus waarin de gemeente Terneu zen het vermoeden uitsprak dat de adressant zich moedwillig of te goeder trouw een stukje ge meentegrond had toegeëigend, zonder dat ooit het eigendoms recht was vastgelegd. Het ging om 4 tot 5 hectare. De gemeente kwam niet voor niets in actie. Im mers, in 1992 werd bij wet gere geld dat grond, die langer dan twintig jaar in gebruik is, automa tisch in handen komt van de ge bruiker. Voor de gemeente was 1 januari 2012 dus de fatale datum. Van de 700 aangeschreven bedrij ven en particulieren reageerden er ruim 500. Die wilden of meer informatie of een regeling. En een aantal wees erop dat de grond al veel langer dan die twintig jaar in gebruik was en dat die daarmee ook direct eigendom was gewor den. Dat moest dan wel worden aangetoond met bijvoorbeeld fo to's. Na de reacties gingen gemeen teambtenaren op pad om de situa tie ter plekke te bekijken en foto's te maken, kortom de zaak te in ventariseren. De raadsfractie van de WD zette vraagtekens bij de aanpak. De frac tie stelde daar schriftelijke vragen over. In een toelichting daarop schreef de fractie: „Uit reacties van diverse bewoners is bij de WD de indruk ontstaan dat de ge- Een woonwijk in Terneuzen. Soms een metertje extra meegepikt, soms veel meer en vaak ook heel braaf helemaal niets. luchtfoto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl Die aankomend journalist maakte een veelbelovende start bij de Beve- landse redactie. Bij binnenkomst had hij al ideeën over verhalen uit circuits waar de qua leeftijd wat bezadigder redactie leden zich niet zo vaak in mengen: de tekno-muziekscene, illegale house feesten, en meer van dat werk. Via zijn - overigens onverdachte - vrijwil ligerswerk in de verslavingszorg liep hij onlangs weer tegen een potentieel nieuwsverhaal aan: er zou sprake zijn van een dreigende gemeentelijke banvloek over deze ontspanningsmid delen. Dat behoefde verificatie bij de bevoegde instantie. Het was even zoeken, maar toen wist hij de weg: „Ik bel wel even met de wethouder recreatie." „Het zet onze gemeente extra in de kijker als dé luxe badstad van de Vlaamse kust. Van concurrentie met de andere hotels in Knokke-Heist is geen sprake. Dit is een uniek concept. Wij als gemeente waren eigenlijk wel voorstander van meer hotelletjes." meente in het erfgrenzenproject bewoners benadert op basis van de stellingname dat er gebruik ge maakt wordt van gemeentegrond zonder dat hiervoor bewijs over legd wordt. Vervolgens worden bewoners voor de keuze gesteld tussen bruikleen en aankoop van de grond. De modaliteit 'er wordt geen gebruik gemaakt van ge meentegrond' ontbreekt in de keuzemogelijkheden." Vraag aan B en W: 'Is het college op de hoog te van deze praktijk?' Ben W antwoorden nu dat eind 2011 alle gemeentelijke erfgrenzen werden onderzocht. Daarbij werd gebruik gemaakt van kadastrale gegevens, luchtfo to's en het gemeentelijke systeem waarin overeenkomsten worden bijgehouden. De gebruikers kre gen als 'bewijs' een luchtfoto met kadastrale ondergrond toege stuurd. Als bij controle bleek dat het niet ging om gemeentegrond, ontvingen de bewoners of bedrij ven een excuusbrief. Bleek het daar wel om te gaan dan was de keuze óf bruikleen (voor een sym bolische euro) óf koop (voor een bedrag afhankelijk van de opper vlakte). In veel gevallen moet de procedure nog worden afgerond. Gemeente wil recht van eigendom nu eindelijk goed vastleggen. door Sheila van Ooorsselaer TERNEUZEN - Het afketsen van een officiële Europese school in Gent is een buitenkans voor Terneuzen. De gemeente zou nu echt, in sa menwerking met grote bedrijven in de Kanaalzone, werk moeten maken van een internationale school. Dit stelt het Terneuzense CDA- raadslid Jack Begijn, voorvechter van een volwaardige internationa le school in Terneuzen. De tijd lijkt nu meer dan ooit rijp. „Wil je als bedrijf internationaal hooggekwalificeerd personeel aan trekken, dan is het van het groot ste belang dat je aan alle randvoor waarden voldoet om het verhui zen aantrekkelijk te maken. Goed onderwijs voor de kinderen is dan een van de belangrijkste zaken. Niet alleen het bedrijfsleven zal profiteren van een volwaardige in ternationale school, ook de regio. Want het betekent immers meer inwoners." Terneuzen kan het gat vullen wat Gent laat ontstaan. De Vlaamse minister van Onderwijs, Pascal Smet, trekt zijn steun aan een offi ciële Europese school in Gent in. Daardoor moet de internationale kleuter- en basisschool, die in sep tember in de Ledeganck opent, het rooien zonder steun van de Eu ropese Commissie. Het leerling- geld kost zo'n 10.000 euro per jaar. Hoewel de bedrijven vaak dit in schrijfgeld voor hun werknemers betalen, had de factuur veel lager kunnen zijn indien de Europese Commissie en de Vlaamse over heid ook partners waren geweest. In de gemeente Terneuzen is in ba sisschool De Stelle in Philippine al de International School Terneu zen gevestigd. Volgens Begijn is het niet de handigste locatie. „Al leen maar gekozen omdat scholen koepel Leertij daar wat ruimte vrij had. Als we het serieus zouden op pikken in Terneuzen, dat ook het bedrijfsleven er de schouders on der zet, dan zou er een leerlingen- potentieel zijn van zo'n honderd leerlingen uit de regio Terneuzen en bijna honderdvijftig uit de re gio Gent. In deze telling is het po tentieel uit het voedingsgebied Hulst, Sluis en Zuid-Beveland en Walcheren nog niet eens niet on derzocht en meegerekend. De op richtingsnorm halen we in ieder geval ruimschoots." Vanuit Terneuzen vertrekt elke dag een bus met leerlingen voor de internationale school in Ant werpen. Het is Begijn ook heel wat waard om die leerlingen in Terneuzen te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58