'Vromkommers' beschrijven i8l zeeland Veel animo huizen Kapelle Veel klachten op Tholen over lange wachttijden CDA is bezorgd over aansprakelijkheid clubs PZC woensdag 11 juli 2012 Overtieringe is klaar door Nadia Berkelder KAPELLE - De verkoop van het laat ste project in de woonwijk Overtie ringe in Kapelle blijkt een onver wacht succes. Na vier maanden verkoop zijn vijftien van de negen tien woningen zo goed als ver kocht. „We hebben geen idee hoe het komt", zegt Wieland Zwemer van projectontwikkelaar Heijmans in Grijpskerke. „De rijtjeswoningen gaan tot ruim twee ton voor een hoekwoning met garage. Het is echt geen koopje, maar omdat het ruime woningen zijn, krijgen men sen denk ik veel waar voor hun geld." Het in totaal om negentien huizen: dertien rijtjeshuizen, vier woningen met slaapkamers op de begane grond en twee halfvrij- staande woningen. Het wijkje 'Buitenkans' is het laat ste gedeelte van het grotere bouw project Overtieringe in Kapelle. „We hadden die grond al heel lang in bezit", zegt Zwemer. „Sinds 2000. Eerst hebben we het gepro beerd met 'Pronkenburg', dat is grandioos mislukt. Daarmee zijn we nooit tot bouwen gekomen, hoewel we daar ook wel huizen hebben verkocht." Zwemer vermoedt dat het andere bouwplan in Kapelle, "Veilingmees ter', van invloed is geweest op de voorspoedige verkoop van 'Buiten kans'. „Vaak wachten mensen even af tot een plan helemaal ge reed is, om te kijken of dat iets voor hen is. Als het niks blijkt te zijn, gaan ze verder kijken. Dat ge luk hebben wij denk ik gehad." De kópers van de huizen komen niet alleen uit Kapelle: het wijkje wordt straks ook bevolkt door mensen uit onder meer Halsteren, Capelle aan den IJssel, Ossen- drecht, Wemeldinge en Goes. Als alles goed gaat, is het in het najaar van 2013 klaar. De broers Paul (links) en Ko Sonke met het resultaat van 21 jaar naspeuringen. Zelf zijn ze 'vromkommers', Zeeuwse zonen die weer binnendieks zijn gaan wonen na hun pensionering. Maar Ko en Paul zijn uitzon deringen binnen het geslacht Sonke. De familie was door de eeu wen sterk grondgebonden: aan Zeeuwse grond. door Claudia Sondervan Zaterdag verwelkomen 120 van de huidige Son- kes in hotel Van der Valk in Goes het boek dat Ko en Paul maakten over hun stamboom. Het beslaat 15 genera ties en vermeldt 2065 Sonkes. De eerste vonden de broers in 's-Gra venpolder: Jan Marinuszoon, in 1580. Die door zijn naam meteen zijn vaders identiteit prijs gaf „Die Marinus moet dan van rond 1550 geweest zijn, maar dat was niet meer te vinden", vertelt Paul. Het boek verklaart ook de naam van de familie: oudfries voor 'zoontje'. De naam is aanleiding voor wat luchtige zijsprongetjes in het boek: over de betekenis van 'sonke' in het Zuid-Afrikaanse Xhosa: 'sa men', mooi familiemotto. Over de - niet gerelateerde regentenfamilie en VOC-stichters Sonck uit Hol land. Paul: „Die stierf al eeuwen ge leden uit. We hebben geen enkel verband kunnen vinden. De Son kes waren vooral eenvoudige lie den: landarbeiders. Onze vader had nog een landbouwbedrijf Vis sers zijn we niet tegengekomen. Een enkeling is aangemonsterd op de VOC-schepen, maar is ook op zee gebleven. Eén, zelfstandige boer, is ooit schepen, wethouder, „Voor internet er was werkte ik alle telefoon gidsen van Nederland door op postkantoren." www.pzc.nl PZC_Tholen "3•5?P2C_ThoJen J'jS 1 Via ait account houdi dcIZi door Rob Paardekam THOLEN - Ook in de gemeente Tho len zijn er veel klachten over lange wachttijden bij de reparatie van scootmobiels, rollators en andere hulpmiddelen. De gemeente zegt dat het inmiddels beter gaat, maar houdt de vinger aan de pols. Het bedrijf Beenhakker sleepte on langs het contract in de wacht voor het leveren en repareren van hulpmiddelen in de Oosterschelde- regio. Het bedrijf gaf vorige week zelf al toe dat de overgang niet he lemaal soepel is verlopen. Volgens een woordvoerster kwamen er veel meldingen en was dat slecht ingeschat Er was maar één mon teur. Inmiddels zouden de achter standen zijn weggewerkt. Het Thoolse Raadslid Chris Koop man zegt dat er in zijn gemeente ook veel klachten zijn over lange wachttijden en trok aan de bel bij de gemeente. Een ambtenaar ant woordt dat het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschelde- regio een indringend gesprek met Beenhakker heeft gehad en dat het in orde moet komen. „We zullen dat bewaken." Vorige week deed een man uit Goes zijn verhaal in deze krant. Hij zat al weken met een kapotte scootmobiel. nieuws. .Vet onder mar foto aankondigingen ion artil.eh PZC THOLEN OP TWITTER Blijft op de hoogte van wat de PZC schrijft over Tholen en Sint Philips- land via twitter-account PZC Tholen. TIPS Thoolse tips zijn altijd welkom via te lefoonnummer 0113-315673 of via de mail: tholen@pzc.nl. www.pzc.nl/tholen Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Rob Paardekam THOLEN - Het CDA in Tholen is be zorgd over het feit dat veel vereni gingen in de gemeente actief zijn met een zogeheten beperkte rechtsbevoegdheid. In dat geval zijn bestuursleden met hun pri- vé-vermogen aansprakelijk. Volgens fractievoorzitter Rob Duijm is dat niet zo'n probleem bij verenigingen die niets organise ren. Bestuursleden van verenigin gen die dat wél doen, en dus ver plichtingen aangaan, kunnen ech ter in de problemen komen. Dat kan worden voorkomen door een vereniging met volledige rechtsbe voegdheid te worden. Daarvoor is een inschrijving via de notaris noodzakelijk. In dat geval zijn be stuurders niet met hun privé-ver- mogen aansprakelijk. Het CDA vermoedt dat veel be stuurders van verenigingen met be perkte rechtsbevoegdheid nu geen idee hebben welk risico ze lopen. Daarom zou de gemeente deze ver enigingen actief moeten informe ren over het onderwerp. „Wij willen voorkomen dat de door ons zo gewaardeerde vereni gingen in de problemen komen", stelt Duijm. „Daarom vinden we het gepast dat het college hen in formeert en adviseert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52