Gemeente Goes wil bibliotheek in galerie huisvesten Vijftien generaties Sonke beschreven i8| d Fraai onderwaterleven in beeld met wedstrijd Meer van hetzelfde woensdag 11 juli 2012 1 S door Nadia Berkelder GOES - Galerie van den Berge aan de Westwal in Goes is een actie be gonnen voor behoud van de gale rie in het pand van de voormalige drukkerij Oosterbaan. Het pand - eigendom van de gemeente Goes - is in beeld als nieuw onderkomen voor de bibliotheek. Eigenaar Tom van den Berge wil niet verhuizen. „Wij zitten hier goed. Je kunt het zakelijk bekijken en denken: we zoeken wel een an der pand, maar het probleem is dat het pand ongelofelijk mooi is. Met lichtinval aan de noordkant. En het ligt aan de rand van de stad. Iedereen die hier binnen komt, staat er versteld van. Dat krijgen we nooit meer terug." De verhuisplannen zijn nog niet concreet, laat de Bibliotheek Oos- terschelde weten. „Het enige wat ik weet is dat er op dit moment door ambtenaren een advies ge maakt wordt, een massastudie naar diverse lokaties", zegt Willy Kop, hoofd bedrijfsvoering van Bi bliotheek Oosterschelde. „Het aan tal vierkante meters en de kosten worden daarin meegewogen. Er is nog geen besluit genomen." Burgemeester René Verhulst laat weten dat er wel degelijk een on derzoek loopt naar de vorming van een Cultuurhuis met biblio theek, muziekschool en De Mythe. In september wordt daar een be sluit over genomen, maar Galerie van den Berge wordt vooruitlo pend daarop wél de huur opge zegd. „Dat moet wel, omdat we an ders te laat zijn", zegt Verhulst. De bibliotheek in Goes heeft een aantal redenen om te kijken naar een nieuwe stek. Kop: „De plan nen met het cultuurplein rond de Mythe, de veranderingen in het bi bliotheekwerk zelf en het feit dat we op de huidige locatie aan de Oostwal weinig zichtbaar zijn. Het zou zonde zijn van het mooie pand om er een bibliotheek in te vestigen, zegt Van den Berge. „Een bibliotheek heeft muren nodig. In de binnenstad van Goes zijn vol doende panden te vinden met mu ren. Ik denk dat wij als galerie iets toevoegen. We zijn de enige gale rie galerie in Zeeland die interna tionaal opereert." ZIERIKZEE - De Nederlandse Onder watersport Bond (NOB) en het Na tionaal Park Oosterschelde (NPO) houden deze zomer een onderwa- terfotografiekampioenschap. De winnende foto's worden op ver schillende plekken in Zeeland ten toongesteld worden, waaronder het Watersnoodmuseum. Met de fotowedstrijd willen de NOB en het NPO het onderwater leven in de Oosterschelde onder de aandacht brengen. Het kam pioenschap werd twee jaar gele den voor het eerst gehouden. Het plan is om de wedstrijd elke twee jaar terug te laten keren. Meedoen is gratis. Fotografen kunnen een opname insturen die tussen september 2010 en 15 september 2012 is ge maakt. Van de ingestuurde foto's mag alleen het contrast, de witba- lans en scherpte bewerkt zijn. Deelnemers maken kans op ver schillende prijzen. De eerste prijs is een weekend- of midweekver- blijf voor vier tot zes personen in een huisje van De Stelhoeve in Wemeldinge. Onder vermelding van het e-mailadres, naam, leeftijd en woonplaats kunnen de opna mes worden verstuurd naar foto@onderwatersport.nl. Meer in formatie: www.oosterscheldefo- to.nl Kleding, schoenen en etenswaar. Dat wordt aan de man gebracht in de meeste kramen tijdens de Zierikzeese Toeristendagen. Winkeliersvereniging Neptunus wil graag meer variatie in dit aanbod. MEEST CELEZEN -Overlast door vechtende jongeren -Boogert Oosterland oktober open -Moeizame^start van Toeristendagen EN VERDER Kijk eens op www.pzc.nl/blogs naar de weblogs die de verslaggevers van de PZC bijhouden. TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl door Claudia Sondervan Zelf zijn ze 'vromkom- mers', Zeeuwse zonen die weer binnendieks zijn gaan wonen na hun pensionering. Maar Ko en Paul zijn uitzonderingen binnen het ge slacht Sonke. De familie was door de eeuwen sterk grondgebonden: aan Zeeuwse grond. Zaterdag verwelkomen 120 van de huidige Sonkes in hotel Van der Valk in Goes het boek dat Ko en Paul maakten over hun stam boom. Het beslaat 15 generaties en vermeldt 2065 Sonkes. De eerste vonden de broers in 's-Gravenpol- der: Jan Marinuszoon, in 1580. Die door zijn naam meteen zijn vaders identiteit prijs gaf „Die Marinus moet dan van rond 1550 geweest zijn, maar dat was niet meer te vin den", vertelt Paul. Het boek ver klaart ook de naam van de familie: oudfries voor 'zoontje'. De naam is aanleiding voor wat luchtige zij sprongetjes in het boek: over de be tekenis van 'sonke' in het Zuid-Afrikaanse Xhosa: 'samen', mooi familiemotto. Over de - niet gerelateerde regen tenfamilie en VOC-stichters Sonck uit Holland. Paul: „Die stierf al eeu wen geleden uit. We hebben geen enkel verband kunnen vinden. De Sonkes waren vooral eenvoudige lieden: landarbeiders. Onze vader had nog een landbouwbedrijf. Een enkeling is aangemonsterd op de VOC-schepen, maar is ook op zee gebleven. Eén, zelfstandige boer, is ooit schepen, wethouder, gewor den. Ze woonden vrijwel allemaal in de Zak van Zuid-Beveland. Grootvader nam nog eens per jaar een dag vrij om van Wemeldinge naar Borsele te lopen. Daar had hij een broer. Verder kwam hij niet." Paul is het stamboomonderzoek begonnen. „Als jongste bediende op het gemeentehuis van Wemel dinge moest ik geregeld de kluis in als mensen vroegen naar gegevens over hun familie. Omdat toch nie mand op me lette, ben ik ook eens gaan kijken naar documenten over mijn opa en oma. Ik heb alles be waard, maar nooit meer naar geke ken tot ik tegen mijn pensioen zat als directeur van de Theaterschool in Amsterdam." Toen de broers al lebei weer in Zeeland woonden, raakte Ko ook betrokken bij het onderzoek. Paul Sonke kwam te recht in Vlissingen. Ko vond na 28 jaar huisartsenij in het Noord-Limburgse Lottum een stek in Burgh-Haamstede. Samen automatiseerden ze de onderzoeks gegevens die Paul op kaartjes had verzameld en schakelden ze inter net in. Toen werd het speuren echt recherchewerk. Ko: „We kon den veel makkelijker verbanden gaan leggen tussen gegevens." En de buitenlandse Sonkes kwamen binnen bereik. Die kunnen aanha ken via internet, waar de genealo gie Sonke binnenkort te vinden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46