zeeland 13 CURACAO Doeke Roos rekent op resultaat Polen 'lenen' kennis Geld voor herstel van palingstand commentaar Bestemming Zonvakantie woensdag 11 juli 2012 Simmm/mmmmMMmmXamiimimBimm Resten van - vermoede lijk - het admiraals schip De Walcheren, dat 322 jaar geleden in het zicht van de thuishaven Vlissingen verging, werden gis teren voorzichtig aan boord van een marineschip getakeld. Bestemming: museum. Wat de waarde is van de vondst weet maritiem historicus Doeke Roos. Twintig jaar van zijn le ven besteedde de inmiddels tachtigjarige Vlissinger aan on derzoek naar het wrak. Hij con stateert dat de restanten van het schip dat talrijke triomfen beleefde in de Engelse oorlogen van groot belang zijn voor het Zeeuwse culturele erfgoed. Het had niet veel gescheeld of de tand des tijds had onge stoord kunnen blijven knagen aan de resten van De Walche ren. De provincie Zeeland slaag de er echter in om de marine te interesseren voor deze opmer kelijke operatie. Het viel in te passen in het oefenschema. En daarmee ging de wens van his toricus Roos in vervulling. Aan de provincie de taak om te zor gen dat het materiaal een goede bestemming krijgt. speelt heeft een baggerschip on langs slib gestort. Precies op de plek waar vermoedelijk De Wal cheren ligt. Ook de sterke stro ming wist en verbergt sporen. „De zee geeft en neemt", zegt door Marcel Modde Bewegen gaat slechts nog moeizaam en ook zijn stem klinkt zwak. De tachtigjari ge Doeke Roos voelt dat z'n eind nadert, zegt hij zelf Meer dan twintig jaar van zijn le ven besteedde de Vlissinger aan onderzoek naar het wrak van De Walcheren. Vurig hoopt hij dat nu eindelijk tastbaar bewijs naar bo ven wordt gehaald van het admi raalsschip. „Dat zou voor mij ook persoonlijk enorm veel beteke nen." Want dat de resten van de oorlogsbodem op 20 meter diepte MIDDELBURG - De Poolse regio Ku- jawen-Pommeren wil een ook in Zeeland succesvol innovatienet werk voor bedrijven gebruiken. De Europese Unie stelt geld be schikbaar om het project in die Poolse regio van de grond te tillen. Het gaat om de campagne De Toe- komstBedrijven van Syntens Inno vatiecentrum, die in Zuid-Neder land is gevoerd. Het doel is onder nemers onderdeel te maken van in novatienetwerken, om zo vernieu wingen effectiever te stimuleren. Groen. „Sinds de jaren tachtig doorzoek ik archieven. Soms ook in Engeland, Italië en Amerika. Dan kom je rekeningen tegen van bijvoorbeeld sjouwers, mensen die hielpen om dingen aan de kant te voor het roeiershoofd liggen, daar is Roos van overtuigd. In 2003 pro moveerde hij op een proefschrift over het Zeeuwse admiralenge- slacht Evertsen. Bij zijn archiefon derzoek vond hij ook stukken waarin exact werd beschreven hoe het vlaggenschip in het zicht van de thuishaven ten onder ging. Het duurde tot 2010 voordat Roos ook de instanties warm kreeg om te gaan kijken op de vermeende lo catie. Duiken in de drukke vaarrou te is verboden en alleen bij hoge uitzondering toegestaan. Een meet- schip van Rijkswaterstaat maakte filmbeelden van de bodem, waar- Op die manier kunnen bedrijven sterker worden en hun concurren tiepositie verbeteren. Veel Zeeuw se ondernemers zijn, getuige de website van Syntens, zeer te spre ken over de campagne, die nu naar Polen wordt 'geëxporteerd'. Specialisten zullen bedrijven be zoeken, behoeftes in kaart brengen en doorverwijzen naar de juiste or ganisaties. Syntens denkt dat de contacten met Polen ook kunnen leiden tot nieuwe kansen, onder meer op het gebied van logistiek. zetten. Al die informatie kan nut tig zijn om wat we nu vinden te kunnen herkennen." In de vroege dinsdagavond is het raak. Twee balken en bakstenen van vermoedelijk een bakoven zijn op te zien was dat er 'iets' onder de zandbodem zou kunnen liggen. De inzet van een onderwaterrobot van de marine later dat jaar lever de nauwelijks meer aanwijzingen op. Voor het eerst zijn nu ook marine- duikers naar beneden gegaan. Roos was graag meegevaren met het onderzoeksteam, maar zijn ziekte maakte dat onmogelijk. Hij beseft als geen ander hoe belang rijk het is dat ze iets van betekenis vinden. „Ik blijf hopen op goede berichten. Wat daar ergens ligt, is van zo'n ongelooflijk belang voor het Zeeuwse culturele erfgoed. Je gevonden. Of ze van De Walche ren zijn? Niemand kan dat zeggen. Meer onderzoek is nodig. Maar het lijkt er nu toch echt op dat de Westerschelde weer een geheim moet prijsgeven. kunt niet anders (als overheid en maritiem historicus) dan alles uit de kast halen om te proberen daar van te redden wat er nog te red den valt. Bergen, conserveren en toegankelijk maken voor het pu bliek in een museum." De Walcheren was bewapend met 72 bronzen kanonnen. Veertig wer den er kort na de aanvaring gebor gen. Dus 32 stuks geschut moeten er nog in de zandbodem verscho len gaan, redeneert- Roos. „Tot nu toe is er nog niets teruggevonden van het schip. Dus wat ze ook vin den, dat zal hoe dan ook ontzet tend waardevol zijn." MIDDELBURG - De provincie draagt bijna 30.000 euro subsidie bij aan een proefproject om palingen on geschonden buitengaats te krijgen. Dat moet er mede voor zorgen dat de palingstand zich herstelt. Het doel van het experiment is dat beroepsvissers palingen wegvan gen voor gemalen, om ze uit te zet ten in wateren waar ze zonder pro blemen de zee kunnen bereiken. Palingen planten zich voort in de Sargassozee, voor de kust van Flori da. Door afdammingen, water krachtcentrales en gemalen heb ben ze steeds meer moeite om van zoete binnenwateren naar zee te trekken, ook zijn er al her en der vispassages aangelegd. Vaak overle ven ze een doortocht door een ge maal of centrale niet. Bovendien is het op veel plaatsen lastig om vis passages te bouwen. Het project 'Paling over de dijk', dat wordt uitgevoerd door de Stichting Dupan, moet ervoor zor gen dat de palingstand zich her stelt, zowel in Zeeland als in Noord-Holland, waar ook een proefproject begint. Het experi ment kost ruim 67.000 euro. Een uitvoeringsplan voor Zeeland moet nog worden gemaakt. Er moeten locaties worden gekozen, afspraken worden gemaakt over de vangst- en uitzetmethoden, ver goeding per visser en vangstregis tratie. Ook moet het experiment aantonen dat vissers kunnen hel pen de palingstand te verbeteren. 'yjcu£eeiSM^iKiiisacc6& Personen j Verblijf in het 5-sterren Sandton Hotel Kura Hulanda en profiteer bij vertrek in sept, en okt. van korting tot 140 p.p.! BOEK SNEL OP: www.kras.nl/25309 jkfe. g jg waarom zou je meer betalen Voor de meest actuele pripen, /IA»tw'wxg>- J f De Hydra zoekt naar restanten van De Walcheren. foto's Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3