'We zoeken naar plankjes' 21 zeeland Hondshaaien uitgezet woensdag Horeca Admiraalsschip Evertsen strandt tijdens ererondje WM De krant 6 weken voor 18 euro! FZC Provincie heeft nieuwe directie woensdag 11 juli 2012 „Ik blijf hopen op goede berichten. Wat daar ergens ligt, is van zo'n ongelooflijk belang voor het Zeeuwse culturele erfgoed." Doeke Roos, maritiem historicus door Cuido van der Heijden Wanneer een inwo ner van de stad Utrecht zijn wc doorspoelt kost dat dertig euro. Tenminste, dat leert een snel rekensommetje. In het speelparadijs waar ik met mijn zoon ben, vragen ze drie eu ro voor een flesje Sourcy. Want dat is Sourcy, dat is exact hetzelf de water als waar ze in de dom stad de drollen mee wegspoelen. Sterker, het leidingwater is zelfs van betere kwaliteit waarschijn lijk. Mijn zoon had dorst van het spe len en wilde graag een flesje wa ter. Maar ja, een ouderwetse va der die herhaalt wat zijn moeder steeds tegen hem zei: 'water komt voor niks uit de kraan'. Hoe lang nog? In het speèlparadijs is overal in twee talen te lezen dat zelf meege brachte consumpties er niet ge nuttigd mogen worden. Bij het frietje krijg je voor dertig cent een piepklein zakje mayonai se. Wil je meer dan moet je er meer zakjes bijkopen. Het is veel voordeliger en milieu- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 vriendelijker om een grote knijp- fles neer te zetten waar de klan ten zichzelf mee kunnen bedie nen. Maar ja, de baas is een kwart- jesdief en heeft geen interesse in een exposé over gastvrijheid en het bestrijden van de plastic afval- berg. Daar is die man nog lang niet aan toe. Hij moet eerst leren dat geld verdienen in de horeca een sub tiel spel is. Dat moet je niet zoals hij doet. Mensen zó opzichtig te verplichten alles wat ze eten of drinken bij hem voor te hoge prij zen te laten verkopen door onder betaalde tienermeisjes. Het moet gezegd, op de toiletten nog geen waarschuwend bordje dat het water daar geen drinkwa ter is. Maar iets zegt me dat ik die bordjes daar heel binnenkort ga zien. En ik onnozelaar, had me nog voorgenomen om op deze plaats te pleiten voor het gratis glaasje kraanwater naast de bak koffie zo als in veel landen gebruikelijk is wanneer het zomer is. Ik geloof dat dat aan hem niet be steed is. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Bommen ruimen is de nor maalste zaak voor de Defen sie Duikgroep van de Konink lijke Marine. Maar nu zoeken de mannen mee naar een I7e-eeuws oorlogsschip. door Jeffrey Kutterink Nee, dat kan niet waar zijn! Hij tuurt op het sonarscherm van het marineschip Hydra. Ergens ver weg hoort hij nog zeggen dat het geen kanon is, maar gewoon een ijze ren buis. Even gaat het licht uit. Hij beent naar buiten, leunt over de reling en slaakt een paar kracht termen. Tranen biggelen over zijn wangen. De zoektocht gaat verder. Waar ligt dat i7e-eeuwse oorlogs schip toch? „De Walcheren is voor Zeeland wat de Zeven Provinciën voor Holland was." Al 42 jaar zoekt en duikt Fred Groen naar De Walcheren. Het ad miraalsschip moet net buiten de jachthaven, vlak voor de Oranje molen bij Vlissingen liggen. Maar waar precies? Een duiker kan geen hand voor ogen zien. Op de tast heeft Groen recent iets gevonden dat de maten heeft van een kanon. Zou het dan toch? Op deze plek? De Koninklijke Marine komt maandag en dinsdag een handje helpen. De zelfstandig opererende robot Remus (lijkt op een torpe do) brengt een vooraf ingepro- grammeerd deel van de bodem in kaart. Vindt de Remus bijzondere objecten, dan worden daarvan la ter detailplaatjes gemaakt. „We zoeken naar plankjes. En ka nonnen", vertelt Hans Hoogsteen van de Defensie Duikgroep. „Het schip is destijds vlak voor de ha ven gezonken. We weten dat spul len en mogelijk kanonnen van boord zijn gehaald. Later is met buskruit de vaarweg naar de ha ven vrijgemaakt. Dus we weten niet wat we waar kunnen verwach ten." Wijzend naar het sonarscherm. „We zoeken naar een cluster van wrakstukken. Kijk, hier heb je een balk, hier nog één, hier zit mis schien iets van een pijp. Dit is een afgebroken iets. Allemaal op een stuk van 50 meter, in één lijn. Dat is geen toevalligheid. Het zou De Walcheren kunnen zijn." De hoop van amateur-archeoloog Groen wordt maandagavond su biet de grond in geboord. Wat hij aanzag voor een kanon blijkt een stalen pijp te zijn. Maar niemand laat zich uit het veld slaan. Al is de zoektocht zelfs voor de Remus las tig. Want die kan wel zien wat er op, maar niet wat er onder de bo dem ligt. En of de duvel ermee Het i7e-eeuwse admiraalsschip De Walcheren doorstaat vele zeesla gen in de Engelse oorlogen. Op 27 november 1689 vaart Cornelis Evertsen met zijn vloot terug naar thuishaven Vlissingen. Bij het bin nenzeilen botst het schip op het westerhoofd, het huidige roeiers- hoofd. Onduidelijk blijft of een windvlaag de oorzaak is, danwel dat de stuurlieden een fout hebben gemaakt. De admiraal wil zo dicht mogelijk onder de kust varen om de massaal uitgerukte bevolking te begroeten. Het schip slaat lek en zinkt. Het wrak vormt een obsta kel op de vaarroute en wordt in 1696 met buskruit 'opgeruimd'. Locatie Admiraalsschip Walcheren VLISSINGEN Walcheren I Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nms) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van m ijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Pt PZC gaat corgmiklig om mol persoonsgegevens. In Iwl colofon treil i nadere informatie aan. NEELTJE JANS - Bij Deltapark Neel- tje Jans worden vandaag jonge hondshaaien uitgezet in de Ooster- schelde. De hondshaai kwam vroe ger veel voor in de Oosterschelde. Door een aantal oorzaken zijn hun aantallen enorm verminderd en komen ze maar zelden meer voor. In de Aquaria bij Deltapark Neeltje Jans worden veel honds haaieieren afgezet in planten. De ze haaieieren worden apart gezet in kleinere aquaria alwaar na een aantal maanden de jonge honds- haaitjes geboren worden. Bij Delta park zijn het afgelopen jaar zoveel haaitjes geboren dat een vergun ning werd aangevraagd om ze in hun natuurlijke omgeving, de Oos terschelde, terug uit te zetten. Del tapark zet dit jaar rond de hon derd jonge hondshaaien uit. Van deze honderd zullen er zeker tien rallen overleven. Ook worden er dit jaar al haaieneieren uitgezet in de Oosterschelde waardoor het ontwikkelingsproces van de eieren zich al direct in de natuur voltrekt. MIDDELBURG - De provincie heeft per 17 september twee nieuwe di recteuren. Ab Smit wordt provinciesecretaris/algemeen direc teur. Marjolein Plantinga-Leenders wordt de nieuwe directeur. Gedeputeerde Staten hebben dins dag hun benoemingen goedge keurd. Een adviescommissie en de OR zijn akkoord. Smit is directeur bij de gemeente Nijmegen en Plantinga gemeentesecretaris bij de gemeente Bussum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2