22 jaar, maar al gelouterd 3 27 stapje terug Wielerploeg lijft Sablikova in woensdag 11 juli 2012 Mathias Jörgensen, nieuwe centrale verdediger van PSV, maakte al veel mee Sport in het kort Met Mathias Jörgensen heeft PSV een nieuwe cen trale verdediger binnenge haald. Hij is pas 22, maar heeft al een hoop ervaring, zowel privé als op het veld. door Rik Elfrink Hij werd snel volwassen, noodgedwongen. Het lot was Mathias 'Zanka' Jörgensen (22) niet al tijd gunstig gezind. De beginnend twintiger weet allang dat er meer in het leven is dan het vergaren van faam in de voetballerij. „Mijn vader overleed toen ik twaalf was", zegt Jörgensen als aan het be gin van het gesprek zijn familie ter sprake komt. „Het is een vorm van pijn die sommige mensen nog niet kennen als ze dertig of veertig zijn. Je kunt er op verschillende manieren mee omgaan. Ik heb ge probeerd om die dramatische ge beurtenis in energie om te zetten. De dood van mijn vader heeft me als mens een aantal jaren vooruit geworpen. Ik was me vroeg be wust van mezelf en wist wat ik wilde bereiken. Natuurlijk maak ik ook wel eens fouten, dat kan niet anders als je mijn leeftijd hebt. Soms voel ik me net zo jong als ik ben, ik hou zoals veel anderen van R&B, hip-hop en mode." Het verhaal over zijn bijnaam Zan ka is al vaak verteld. Vrienden von den dat hij leek op een filmperso nage met die naam en spraken hem ermee aan. Zanka was in Cool Runnings onderdeel van een bobsleeteam uit Jamaica en blijft voor altijd aan de PSV'er verbon den. De nieuwe centrale verdedi ger van PSV straalt geduld uit, toont vormen van hoffelijkheid die in de voetballerij niet vanzelf sprekend zijn. Het interview vindt plaats op de eerste etage van trai ningscomplex De Herdgang. Een beleefd 'dank u' volgt op het mo ment dat de verslaggever hem maant om als eerste de trap op te gaan. Zanka praat makkelijk, toont zich bescheiden en gedecideerd te gelijk. „Ik ben niet bang om me1 zelf te tonen. Ja, ik twitter bijvoor De transfervrije Otman Bakkal zet zijn loopbaan voort in Rusland. De 27-jarige middenvelder heeft giste ren een 3-jarig contract onderte kend bij Dinamo Moskou. Hij speel de vorig seizoen voor Feyenoord, dat hem huurde van PSV. Trainer Ronald Koeman wilde hem graag houden, maar de voorkeur van Bak kal ging uit naar een buitenlands avontuur. De Spaanse voetbalbond (RFEF) heeft de schorsing van José Mou- rinho voor twee Super Cupwed strijden opgeheven. De coach van Real Madrid kreeg die straf omdat hij bij de vorige seizoensopening Ti to Vilanova, de assistent-trainer van FC Barcelona, met een vinger in het oog prikte. De Uefa heeft Jack Wiishere een waar schuwing ge geven voor het overtre den van de gokregels. De speler van Arsenal had in de cember via Twitter laten weten dat zijn teamgenoot Emmanuel Frim- pong het eerste doelpunt zou ma ken in het duel in de Champions League met Olympiakos Piraeus en dat hij daar 10 pond op had inge zet. „De speler heeft een waarschu wing gekregen voor het schenden van de ethische code en het in ge vaar brengen van de integriteit van het voetbal", aldus een woordvoer der van de Uefa. Wiishere ontkent dat hij echt een weddenschap had afgesloten. gen, een topclub in Denemarken. Hij speelde zich in tientallen Euro pese wedstrijden en na drie seizoe nen als basisspeler in de kijker bij tal van clubs. Zanka bleef als aan voerder met zijn club overeind in duels tegen onder meer Barcelona en Chelsea. PSV wilde hem vorig jaar al naar Eindhoven halen, tech nisch manager Marcel Brands kwam er met de Deense clublei ding niet uit. „Ik had nog een con tract voor een jaar, ze wilden me niet laten gaan. Aan de ene kant snapte ik het wel, omdat ik aan voerder was geworden. Als speler wil je altijd voor de top gaan en PSV is een stap omhoog. Ik breng veel ervaring mee en denk dat ik de defensie beter maak. Naar de komst van Van Bommel kijk ik enorm uit, het moet fantastisch zijn om met hem te spelen." Een knieblessure schopte vorig sei zoen volledig in de war en verhin derde EK-deelname. „Ontzettend vervelend, maar ook dat moet je kunnen relativeren. Ik ben nu weer compleet fit, heb ontzettend veel zin om voor PSV te spelen. Misschien wel samen met Atiba (Hutchinson, red.) inderdaad. We speelden al drie jaar samen bij Ko penhagen en zijn vrienden gewor den. Ook toen hij in Eindhoven speelde en ik in Denemarken was, hielden we contact." Zanka is ruim een week in Neder land, wil snel de taal leren. „Neder lands is een combinatie van Deens, Engels en Duits hebben ze me verteld. Ik probeer al kranten te lezen, ook die van jullie. Veel woorden lijken op elkaar." Het voetbalsysteem in Denemar ken en Nederland verschilt, heeft hij gemerkt. „Bij Kopenhagen leg den we het accent meer op de ver dediging. Veiligheid boven alles, leek het devies. Twee aanvallers was het maximum, in Nederland ligt de nadruk meer op offensief voetbal." Zanka kende Eindhoven al een beetje. „Veel Philips, ja. Weet je, ik was hier ooit in 2001 als klein jon getje en speelde een toernooi. Jan Heintze leidde ons team rond. De foto in het Philips Stadion van toen heb ik altijd bewaard, nooit gedacht dat ik hier zou gaan spe len. Ik heb er een heel goed gevoel bij." 'Zanka' kijkt uit naar het komend seizoen. „Het moet fantastisch zijn om met Mark van Bommel te spelen." foto Aaron van Zandvoort/Pics United beeld best veel. Je laat tachtig pro cent van jezelf zien, twintig pro cent hou ik voor mezelf omdat het te persoonlijk is. Vroeger wilde ik graag communicatie studeren, mis schien pak ik het later nog op. Dat verklaart ook waarom ik interactie met fans belangrijk vind." Zanka groeide op in Kopenhagen in een middenklasse wijk. „Mijn vader kwam uit Gambia, mijn moeder uit Denemarken. Ze heeft zijn rol er gewoon bij gekregen en genomen, ik heb daar veel bewon dering voor. Als tiener werd duide lijk dat ik het profvoetbal kon ha len. Een beetje geluk had ik wel, de lichting voetballers van mijn ge boortejaar was niet zo sterk. Dat mijn vader alles niet heeft meege maakt, is ontzettend jammer. Hij was zelf een verdienstelijk tennis ser. Ik heb wel het gevoel dat hij er op de een of andere manier nog is, ja. Sowieso geloof ik dat-er iets is dat groter is dan het leven zelf." Hij ging op zijn 19de het huis uit en is nog vrijgezel. „Een vaste rela tie is er nog niet van gekomen. Ik wil later ook graag een gezin, maar focus me eerst op het voetballen." Niet alleen als mens, ook als voet baller evolueerde de lange Deense verdediger. Het ging verbazingwek kend snel. Op zijn zeventiende de buteerde Zanka bij FC Kopenha EINDHOVEN - Spits Tim Matavz moest gisteren opdraven bij de be loften van PSV in een oefenduel met Jong Willem II. De aanvalslei der van PSV moest van coach Dick Advocaat bij het tweede elftal wed strijdritme opdoen om zijn condi tie weer op peil te brengen. Mata vz had het afgelopen week moei lijk op de training bij PSV. Vooral tijdens de loopoefeningen sprong een conditionele achterstand in het oog. Tijdens het duel was hij weinig zichtbaar, de enige treffer in het met 1-0 gewonnen duel kwam op naam van Youness Mokhtar. Mata vz sluit vanavond weer aan in een oefenwedstrijd met de A-selectie in en tegen RW Oberhausen. Martina Sablikova foto ANP door Carel Goseling DEN HAAG - Dolmans Boels, de pro fessionele Nederlandse vrouwen- wielerformatie uit het Overijsselse Den Ham lijft met onmiddellijke ingang de Tsjechische schaatster Martina Sablikova in. Dat meldde de ploeg gisteravond op zijn website. De 25-jarige Sabli kova is veelvoudig olympisch-, we reld- en Europees kampioene schaatsen. Titels die ze met name haalde door te excelleren op haar favorie te afstanden, de drie en de vijf kilo meter. Dolmans Boels openbaarde de in teresse voor Sablikova naar aanlei ding van haar optreden in de vijf daagse etappekoers Tour de Femi- nin in Krasna Lipa, in Noord-Tsje- chië. Een koers die de afgelopen week verreden werd. Martina Sablikova reed in de eer ste bergetappe lange tijd solo voor op. In de derde etappe, een indivi duele tijdrit, bezette ze de vijftien de plaats. Daarna verliet ze de koers uit angst voor valpartijen we gens de aanhoudende regenval. „Martina viel ons in positieve zin op", liet de manager van de ploeg, Thijs Rondhuis, eerder tegenover het Tsjechische persbureau CTK weten. In eerste instantie was er nog spra ke van dat Sablikova met de Neder landse ploeg mee zou gaan op trainingskamp later deze maand. Maar gisteravond werd bekendge maakt dat de Tsjechische met on- middelllijke ingang naar de wieler- förmatie verkast. Behalve met schaatsen is Sablikova al enige tijd bezig met inline ska ting en wielrennen. In 2007 won ze de bronzen medail le bij het EK-tijdrijden voor wiel- rensters jonger dan 23 jaar. Bij het Tsjechische kampioenschap tijdrij den werd ze in datzelfde jaar ook derde. In 2010 en 2011 won Sablikova het Tsjechische kampioenschap tijdrij den. In beide jaren werd ze ook natio naal kampioen op de weg. Thijs Rondhuis was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Mark Web ber heeft zijn contract bij Red Buil met één jaar verlengd. De Oostenrijkse renstal uit de Formule 1 maakte dit gisteren be kend. De Au stralische au tocoureur won zondag nog de Gro te Prijs van Groot-Brittannië. De 35-jarige Webber is .content met zijn nieuwe verbintenis bij het team waarvoor hij al sinds 2007 rijdt, „ik ken het team goed en voel me hier heel erg thuis."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27