Eén met de wind en het water 261 sport s Matchrace team nieuwe discipline d Pietèr Jan Postma (kanshebber goud) woensdag 11. juli 2012 RS:X (windsurfen) Overzicht van de klassen waar Nederlanders aan deelnemen. Dorian van Rijsselberghe 8,5 m' 2.86m E 1 Lobke Berkhout/ 3 Lisa Westerhof \l (kanshebber goua) c?g 45^ Kalleen n Sven Coster/ ?3'5?2 4.23m 4.50m 4,7 Om Laser Radial Marit Bouwmeester (kanshebber goud) Rutger van Schaardenburg bij de benoeming van oud-tegen stander Mcintosh, zag de broers spelen met hun planken en de ele menten. „Die jongens zijn, vanaf het moment dat ze konden lopen, meegenomen naar de zee. Zoals ik in de haven van Hoorn altijd aan het stoeien was, zo pakte Dorian het ook dicht bij huis op. Surfen is een natuurlijk iets geworden. Dat zie ik duidelijk bij hem. Dorian is één met de wind, het water en de wolken. Dat gevoel is onontbeer lijk. Hij beheerst het spelletje, maar vaart ook altijd de goede kant op." Fysiek zit het zijn beoogd troonop volger ook mee, weet Van den Berg. „Het karakter kan wel goed zijn, maar je moet de lichamelijke kenmerken er ook voor hebben." Opvallend: ze zijn beiden zo'n- 1.86 meter lang. „Die lengte is nodig om hard te gaan", zegt Van den Berg. „Je moet ver buiten je plank kunnen hangen." Ook Van Rijsselberghe's gewicht is goed. „Rond de 78 kilo, precies goed voor de omstandigheden in Weymouth, waar een allrounder de beste papieren heeft. Ik moest voor de Spelen in Los Angeles, waar weinig wind zou staan, flink afvallen. Ik was 65 kilo. Dat was op het randje, het had echt ver keerd kunnen aflopen." „Ik ben een allroundsurfer gewor den", vertelt Van Rijsselberghe. „Weymouth past bij mij. Omdat el ke dag daar anders kan zijn, laat ik me tijdens de trainingen verras sen. Ik kijk voor ik het water opga niet naar de weerberichten. Wie op de Spelen het beste kan antici peren, maakt de meeste kans." Van den Berg: „Dorian traint breed, doet ook andere dingen dan surfen. Dat deed ik ook en dat werkte goed." Van den Berg ziet wel een gevaar kleven aan de innige samenwer king tussen Van Rijsselberghe, de Canadees Plavsic en de Nieuw- Zeelander Tobin. „Je kunt niet zon der sterke trainingspartners, dat is een feit. Ik kan me daarom wel voorstellen dat ze het zo doen. Er is voor Dorian ook niks aan de hand, zolang iedereen weet hoe de verhoudingen zijn. Dorian is de beste en als die andere twee ook op het podium komen, is hun mis sie volledig geslaagd. Maar je hebt een probleem als Dorian voelt dat er eentje misschien, beter dan hij wordt. Of als Plavsic en Tobin den ken dat ze Dorian kunnen ver slaan. Het zijn de Olympische Spe len. Dan kun je nog zulke dikke vrienden zijn, maar op de Spelen is het ieder voor zich, het gaat straks om de knikkers. Ik wil maar zeggen: hou daar rekening mee." Van Rijsselberghe is kien genoeg om het gevaar te onderkennen. „Of ik nu met die jongens train of niet, als ik goud wil, moet ik ze verslaan", stelt hij vast. Dat de favo- rietenrol daarbij een nadeel is, ge looft de Texelaar niet. „Ik voel geen druk. Ik vertaal dat in geloof dat mensen in me hebben. Weet je: ik kan alleen maar mijn best doen." Dat hij als zondagskind te boek staat, ziet Van Rijsselberghe even min als probleem. „Ik heb inder daad weinig tegenslagen gehad, maar zo kijk ik daar ook niet naar. Ik noem die rare uitsluiting op het WK van 2010 geen tegenslag, maar een leermoment. Mijn titel ver speeld door te veel wind? Leermo ment. Word ik sterker van." Zo zit Van Rijsselberghe echt in el kaar, weet Van den Berg. „Hij is de sterkste, straalt ook uit dat-ie de beste is. Surfen is een complexe sport, de toppers zijn aan elkaar ge waagd. Maar Dorian heeft in alles net wat meer. Qua boardhandling en souplesse hoeft hij niet te verlie zen. Ik hoop echt dat hij mijn op volger wordt. Surfen verdwijnt van de olympische agenda, dus dat zou toch schitterende geschiedenis zijn: het eerste en het laatste olym pische surfgoud naar Nederland." Naam: Stephan van den Berg Geboortedatum: 20 februari 1962 Woonplaats: Hoorn Sport: surfen Olympische deelnames: 1984 en 1992 Olympische erelijst: gouden medaille in 1984 Naam: Dorian van Rijsselberghe Geboortedatum: 24 november 1988 Woonplaats: Den Burg Sport: surfen Olympisch debutant Beste prestatie: wereldkampioen in 2011 door Peter van der Meeren Het wederzijds respect is groot. Dorian van Rijs selberghe moest nog ge boren worden toen Stephan van den Berg het eerste olympisch surfgoud won. „Maar hij maakte het waar en ik weet hoe moeilijk dat is." Van den Berg: „De Spelen zijn al tijd anders, maar normaal gespro ken is Dorian niet te verslaan." Van Rijsselberghe toont zijn ont wapenende lach. Nee, hij had geen poster van Stephan van den Berg boven zijn bed hangen. Dat lag toch wel voor de hand. Niet al leen omdat de man uit Hoorn vijf wereldtitels won én in 1984 olym pisch surfgoud. De nu 50-jarige Van den Berg kwam ook langs op Texel en verkocht materiaal aan de aan surfen verslingerde broers Adriaan en Dorian. „Maar ik vond basketballen ook leuk", zegt de we reldkampioen van 2011. „Ik wilde Shaquille O'Neal zijn. En er was een Nieuw-Zeelandse surfer met een hanenkam, die ik wel cool vond, Scott Fenton. Grappig: hem leerde ik later kennen als vriend van mijn huidige coach, Aaron Mcintosh." Van den Berg, als bestuurder van het Watersportverbond betrokken De een deed het al eens, de ander hoopt het in Londen te doen: een medaille pakken. Succesvolle Nederland se ex-olympiërs advise ren actieve collega's. Zo geeft windsurfer Stephan van den Berg tips aan Dorian van Rijsselberghe. foto Jeroen Jumelet/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26