maar praten' Tour schrikt op van nieuw dopingincident sport 123 Meesterknecht Ten Dam zit in de wachtkamer woensdag 11 juli 2012 Laurens ten Dam leeft mee met Gesink en Mollema Rémy Di Grégorio van de Cofidisploeg is gisteren aange houden in verband met 'mogelijke betrokkenheid bij een dopingzaak'. Hij is per direct geschorst door zijn ploeg. plekje het routeboek van de Tour. foto Bas Czerwinski/ANP De Franse politie heeft gisteren op de rustdag van de Ronde van Frankrijk wielrenner Rémy Di Grégorio aangehouden voor verhoor. In de VS werden twee sportartsen, betrokken bij de ploeg van Armstrong, voor het leven geschorst. door Geert Langendorff MACON - Met veel kabaal verstoor de de Franse justitie de stilte bij het hotel van Cofidis op de eerste rustdag van de Tour de France. Een peloton agenten en speciale re chercheurs vielen de uitvalsbasis van de Franse ploeg binnen. Op verzoek van een onderzoeksrech ter uit Marseille namen ze Rémy Di Grégorio mee. De renner werd aangehouden in verband met zijn mogelijke rol in een dopingzaak. Het team bleef buiten schot. De ar restatie stond op zich zelf „Deze zaak heeft geen gevolgen voor onze verdere deelname aan deze Tour", liet een voorlichter van Cofidis weten. „We weten er niet het fijne van, maar gezien de omstandigheden hebben we geen andere keuze dan Di Grégorio voorlopig te schorsen. Als hij in derdaad betrokken blijkt te zijn bij een dopingzaak, dan wordt hij in lijn met de regels van de ploeg ont slagen." Di Grégorio vormde niet de enige verdachte in het onderzoek. Gelijk tijdig werden in Marseille twee mannen opgepakt wegens handel in verboden middelen. De 27-jari- ge renner zou niet van dit delict worden verdacht, maar slechts ge bruiker van stimulerende produc ten zijn. Di Grégorio stond na ne gen ritten in de Tour op de 35ste plaats in het algemeen klassement. Zijn grootste prestatie tot nu toe was een etappezege in de vorige editie van Parijs-Nice. De verdachtmakingen raken Cofi dis op het eerste gezicht niet. De rechter, belast met de zaak, richt zich op overtredingen die vorig sei zoen plaatshadden. Di Grégorio reed destijds voor Astana. Het rumoer rond de Fransman vormt het tweede aan doping gere lateerde incident in deze Tour. Eer der kwam naar buiten dat vijf voormalige knechten van Lance Armstrong - George Hincapie, Le vi Leipheimer, David Zabriskie, Christian Vande Velde en ploeglei der Jonathan Vaughters - in ruil voor een belastende verklaring aan het adres van Lance Armstrong een deal met het Amerikaanse an- tidopingagentschap Usada zouden hebben gesloten. Usada ging niet in op de berichtge ving, maar meldde gisteren wel dat de sportartsen Luis Garcia del Moral en Michele Ferrari voor het leven geschorst zijn. Ze mogen hun vak nooit meer in de VS uitoe fenen wegens overtreding van de regels tijdens hun werkzaamhe den voor wielerploeg US Postal. Lance Armstrong was daarvan in dertijd de kopman. Behalve deze 'dopingdoktoren' werd ook trainer/coach Jose 'Pepe' Marti levenslang uitgesloten. Na de periode Armstrong was deze Spanjaard de begeleider van Alber to Contador. Usada-directeur Tra vis Tygart zei dat met de schorsing van het trio een krachtige daad is gesteld in de strijd tegen het ge bruik van verboden prestatiebevor- derende middelen en methoden. Een rechter uit de Texaanse stad Austin heeft een aanklacht van Armstrong tegen Usada afgewe zen. De oud-wielrenner had in zijn woonplaats een kort geding aangespannen, waarin hij Usada 'beticht van schending van zijn grondwettelijk recht op een eerlijk proces. De burgerrechter in Austin verklaarde Armstrong niet ontvan kelijk. Hij heeft 20 dagen de tijd om een nieuwe aanklacht in te die nen. Cofidis manager Yvon Sanquer tijdens de persconferentie. CRECHES-SUR-SAONE - Op de rust dag logerend in de sprookjesach tige entourage van een kasteel na bij Macon, kan Laurens ten Dam de Franse Alpen bijna aan de ein der zien liggen. Daar had zijn ei genlijke werk vanaf vandaag moe ten beginnen. De geboren Groninger is er eerlijk over: op de flanken van cols als de Grand Colombier, de Madeleine en de Croix de Fer zou hij het luxe trekpaard zijn voor Robert Gesink en Bauke Mollema. „Helaas, het komt er niet meer van. Ontzet tend jammer. Robert en Bauke wa ren goed, dat vertelde hun optre den in Seraing en Boulogne-sur- Mer toch wel? De val op weg naar Metz heeft alles veranderd." „Ik weet zelf wat het met je doet wanneer je zo hard tegen de vlak te gaat. De dagen erna ben je echt niet meer bezig met hard fietsen. De dagen staan in het teken van herstellen. Want de wonden die met name Mollema over zijn hele lijf heeft, zien er niet zo uit als de ze plekjes", zegt Ten Dam, onder tussen wijzend op wat korstjes rond zijn knie. „Wat zij hebben, maakt fietsen een heel stuk lasti ger." En juist hij, de man die de laatste seizoenen dikwijls op een rijden de verbanddoos leek, rolde tame lijk ongeschonden door de fatale eerste week. „Voornamelijk omdat ik Gesink en Mollema niet door de vlakke ritten hoefde te loodsen. Vorig jaar moest ik dat nog wel doen en leverde me dat al snel een knie vol hechtingen op. Plus de stress van die taak. De ploeglei ding besloot daarom dat ik me moest sparen om fris in het hoog gebergte aan te komen." De Ronde van Zwitserland werd een geslaagde testcase voor het gro te juli-karwei. „Ik kon me direct nuttig maken door in de rit naar Verbier het peloton in stukken te fietsen. Later tijdens de ronde luk te me dat opnieuw. Zo kwam de overtuiging dat ik in de Tour tot een echte meesterknecht kon uit groeien voor onze kopmannen. Heel lang heb ik zelf die leider wil len zijn, maar de droom om ooit in een grote ronde uitgespeeld te worden, is na de Vuelta van 2010 naar de achtergrond verdwenen. Ik heb er vrede mee dat het niet meer zal gebeuren, zolang ik nog wel voor toptienklasseringen mag gaan in de Ronden van Californië en Zwitserland." Omschakelen dus, de kernop dracht voor heel Rabobank in de 99ste Tour de France. „Kruijswijk, Mollema en ik hebben zondag aan getoond dat we dat kunnen. We vielen aan, maar werden eraf gere den door coureurs die op dat mo ment beter waren. Ik vond dat geen schande. Proberen is al iets, een etappe winnen zal moeilijk blijven. Ach, als ik er nog een paar keer bij zit in een finale, is dat pret tig" Laurens ten Dam foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23