Tweeduizend Sonkes in Bedrijvenplein in hartje Vlissingen 181 zeeland Cultuurhuis in beeld voor bibliotheek Goes Vlissingse winkelrondje wellicht in ere hersteld Duitse organist geeft concert in Kapelle Studenten kunnen na de zomer al verhuizen naar Scheldekwartier woensdag 11 juli 2012 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Vlissingers wor den ambitieus ingeschat: er blijkt nóg een broedplaats voor starten de ondernemers in de maak, in de voormalige Vi-Computer. Laila Geselle uit Vlissingen wil het pand aan de Spuistraat gaan huren om er diverse starters in onder te brengen, die de doorgaans hoge lasten samen dragen. Bovendien kunnen zij voor de boekhoudkun dige rompslomp een beroep doen op Geselle, die daarin is gespeciali seerd. „Daarmee zijn de grootste drempels weggenomen." Het pand is eigendom van Haagse vastgoedbelegger Metter Woon. Die wil dat minstens honderd van de 360 vierkante meter verhuurd is, voor er een huurcontract wordt getekend. Via Facebook is Geselle al aardig op weg. „Ik heb nu vier huurders: een reclamebureautje, een bedrijfje in webdesign, een particuliere postbezorger en mijn eigen administratiekantoor. Maar de deur staat ook open voor men sen die willen gaan winkelieren. Tussen de verschillende onderne mers kunnen muren worden gezet of schotten, zodat een Amerikaan se werkvloer ontstaat. Aan de kant van het Bellamypark wil de ge meente het liefst horeca." De huurprijs komt inclusief BTW, servicekosten, nutsvoorzieningen en gemeentelijke belastingen te lig gen op een maandelijks bedrag van 48,50 per vierkante meter. An ders dan het nieuwe initiatief in de Fonteyne worden huurders vol gens Geselle niet gemaand te ver trekken, zodra zich een definitieve huurder aandient. Wie belangstelling heeft, kan Geselle bellen op 06-46074281 of mailen op lg.business.unit@gmail.com. door Nadia Berkelder GOES - Galerie van den Berge aan de Westwal in Goes is een actie be gonnen voor behoud van de gale rie in het pand van de voormalige drukkerij Oosterbaan. Het pand - eigendom van de gemeente Goes - is in beeld als nieuw onderkomen voor de bibliotheek. Eigenaar Tom van den Berge wil niet verhuizen. „Wij zitten hier goed. Je kunt het zakelijk bekijken en denken: we zoeken wel een an der pand, maar het probleem is dat het pand ongelofelijk mooi is. Met lichtinval aan de noordkant. En het ligt aan de rand van de stad. Iedereen die hier binnen komt, staat er versteld van. Dat krijgen we nooit meer terug." De verhuisplannen zijn nog niet concreet, laat de Bibliotheek Oos- terschelde weten. „Het enige wat ik weet is dat er op dit moment door ambtenaren een advies ge maakt wordt, een massastudie naar diverse locaties", zegt Willy Kop, hoofd bedrijfsvoering van Bi bliotheek Oosterschelde. Burgemeester René Verhulst laat weten dat er wel degelijk een on derzoek loopt naar de vorming van een Cultuurhuis met biblio theek, muziekschool en De Mythe. In september wordt daar een be sluit over genomen, maar Galerie van den Berge wordt vooruitlo pend daarop wél de huur opge zegd. „Dat moet wel, omdat we an ders te laat zijn", zegt Verhulst. Het zou zonde zijn van het mooie pand om er een bibliotheek in te vestigen, zegt Van den Berge. „Een bibliotheek heeft muren nodig. In de binnenstad van Goes zijn vol doende panden te vinden met mu ren. Ik denk dat-wij als galerie iets toevoegen. Niet alleen voor Goes, maar voor de hele provincie Zee land. We zijn de enige galerie in Zeeland die internationaal ope reert." De galerie roept bezoekers van de eigen website op een petitie te on dertekenen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het gedroomde door steekje van de Lange Zelke naar de Oude Markt in Vlissingen komt wellicht tóch terug. Dat doorsteekje zou dan komen in de voormalige dansschool, waar de BAM ten tijde van de Fonteyne- bouw in huisde. Eigenaar van dat pand is vastgoedbeheerder AW. Die is een onderzoek gestart naar de haalbaarheid van het'plan. Ge keken wordt of dat zowel financi eel als technisch haalbaar is. Voor de passage zou dan wel speel goedwinkel Bart Smit aan de Lan ge Zelke moeten wijken. Daarvoor wordt gezocht naar een passende oplossing. De gemeente Vlissingen zou de benedenverdieping moeten kopen, aangezien dat openbaar ge bied wordt. Daarover zijn beide partijen zogezegd 'constructief in gesprek'. Begin augustus praten ze weer verder. Op de bovenverdieping van het pand wil AW Beheer twee appar tementen realiseren. Ondernemers in de Vlissingse bin nenstad roepen al jaren om terug keer van het doorsteekje, zoals dat er vroeger ook was. Daarmee zou het traditionele winkelrondje te rugkeren, wat de binnenstad ten goede zou komen. De broers Paul (links) en Ko Sonke met het resultaat van 21 jaar naspeuringen. Zelf zijn ze 'vromkommers', Zeeuwse zonen die weer binnendieks zijn gaan wonen na hun pensionering. Maar Ko en Paul zijn uitzon deringen binnen het geslacht Sonke. De familie was door de eeu wen sterk grondgebonden: aan Zeeuwse grond. door Claudia Sondervan Zaterdag verwelkomen 120 van de huidige Son kes in hotel Van der Valk in Goes het boek dat Ko en Paul maakten over hun stamboom. Het beslaat 15 genera ties en vermeldt 2065 Sonkes. De KAPELLE - De Duitse" organist en muziekpedagoog Karl Maureen geeft vrijdag een concert in de Her vormde kerk in Kapelle. Hij zal een gevarieerd programma spelen met werken uit de achttiende, ne gentiende en twintigste eeuw van onder anderen Jan Krtitel Kuchar, Justin Heinrich Knecht en Johann Sebastian Bach. Het concert is van af 20.00 uur te bezoeken in de kerk aan het Kerkplein. eerste vonden de broers in 's-Gra- venpolder: Jan Marinuszoon, in 1580. Die door zijn naam meteen zijn vaders identiteit prijs gaf. „Die Marinus moet dan van rond 1550 geweest zijn, maar dat was niet meer te vinden", vertelt Paul. Het boek verklaart ook de naam van de familie: oudfries voor 'zoontje'. De naam is aanleiding voor wat luchtige zijsprongetjes in het boek: over de betekenis van 'sonke' in het Zuid-Afrikaanse Xhosa: 'sa men', mooi familiemotto. Over de - niet gerelateerde regentenfamilie en VOC-stichters Sonck uit Hol land. Paul: „Die stierf al eeuwen geleden uit. We hebben geen enkel ver band kunnen vinden. De Sonkes waren vooral eenvoudige lieden: landarbeiders. Onze vader had nog ene landbouwbedrijf. Vissers zijn we niet tegengekomen. Een enkeling is aangemonsterd op de VOC-schepen, maar is ook op zee gebleven. Eén, zelfstandige boer, is door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De bouw van studen tenhuisvesting in het Vlissingse Scheldekwartier is zeker gewor den. De units worden er nog deze zomer neergezet, zodat de studen ten er in het nieuwe collegejaar in kunnen. Het gaat om mobiele units met in totaal 135 studentenkamers, die ko men te staan tegen de gevel van de Machinefabriek. De dozen van zes bij drie meter kunnen naast en op elkaar gestapeld worden. Er ko men ook parkeerplaatsen en een gemeenschappelijke tuin. De huisvesting is tijdelijk. De Rot terdamse projectontwikkelaar NLSV, gespecialiseerd in studen tenhuisvesting heeft een vergun ning gekregen voor vijf jaar. Tegen de tijd dat die verloopt, beloven de gemeente en de HZ definitieve huisvesting te hebben gerealiseerd. Volgens de hogeschool neemt de behoefte aan kamers in Vlissingen immers alleen maar toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18