Electrabel en Brussel botsen 81 buitenland Syrisch-Libanees grensgebied levensgevaarlijk Zuid-Sudan viert eerste verjaardag dinsdag 10 juli 2012 JUBA - Een man met de Zuid-Sudanese vlag in zijn hand en op zijn hoofd, neemt deel aan de festiviteiten om het eenjarig be staan van zijn land te vieren. De grootste prestatie die Zuid-Su- dan in het afgelopen jaar heeft geleverd is voorkomen dat er een officiële oorlog met Sudan uitbrak. Wel waren er schermut selingen aan de grens. De beide partijen vochten in het verle den, toen ze nog één land vormden, een tientallen jaren duren de burgeroorlog uit. Er is nog steeds geen overeenstemming be reikt over de afbakening van de grenzen, foto Shannon Jensen/AP Twist over openhouden kerncentrales Een zwalkend regeringsbeleid ten aan zien van kernenergie wekt de toorn van de beheerder van de Belgische kerncentrales Electrabel. Dat moet ineens, te gen kostprijs, de centrale in Ti- hange tien jaar langer openhou den, als het aan Brussel ligt. door onze correspondent Eric Bracke BRUSSEL - Stroomproducent Elec trabel ligt op ramkoers met de Bel gische regering. Vorige week beslis te het kabinet om de kerncentrales Doel I en Doel n tegen 2015 te slui ten en de centrale in Tihange open te houden tot 2025. Dit be sluit wijkt af van de kabinetsbeslui ten in 2003 waar in stond dat Bel gië de kernenergie in 2015 zou af zweren. Electrabel reageerde boos. Het bedrijf dat de Belgische kern centrales uitbaat, dreigt Tihange in 2015 te sluiten. „Bluf', reageerde de staatssecretaris voor Energie, Melchior Wathelet. Andere politici hadden het over 'chantage', maar dat sprak Electrabel tegen. „Het is aan de onderneming en de raad van bestuur om de rentabiliteit van haar toekomstige investerin gen te evalueren." Electrabel heeft vooral moeite met het plan van de regering om een deel van de elektriciteit die in Ti hange wordt geproduceerd tegen bodemprijzen te verkopen aan de concurrenten. Voor Electrabel blijft dan alleen 'een billijke mar ge' over in plaats van de huidige dikke winst. De vorige botsing tussen de rege ring en de energiereus dateert van april. Toen trok Electrabel de gasprijs op net voor de bevriezing van de energieprijzen door minis ter van Economie, Johan Vande La- notte. Pas toen Vande Lanotte dreigde over een wet te laten stem men om de prijsverhoging onge daan te maken, haalde Electrabel bakzeil. Een ander terugkerend twistpunt is de miljardenwinst die Electrabel maakt als uitbater van de kerncentrales. De belasting op die winst wordt met de natte vin ger geraamd en ligt volgens de Commissie voor Regulering van Elektriciteit en Gas veel te laag. De verstandhouding verzuurde ook door de pogingen van de overheid om de dominante marktpositie van Electrabel te doorbreken. De Belg moet er nog aan wennen dat Electrabel in Franse handen is en niet geeft om de Belgische be langen. Bij de sluiting van twee oude elektriciteitscentrales liet "Wim De Clercq, directeur produc tie en aankopen, optekenen: „Wij zijn niet verantwoordelijk voor de leveringszekerheid van elektriciteit in België. Wij zijn dat alleen voor onze klanten." Het bedrijf dat in 1990 tot stand kwam door de fusie van Ebes, Unerg en Intercom is een Monster van Frankenstein geworden, waar de Belgische overheid geen vat meer op heeft. De jaren dat politi ci trots waren op het expansieve stroombedrijf dat wereldwijd be langrijke overnames realiseerde, is voorbij. De situatie geeft politici zoals Johan Vande Lanotte de kans een spelletje David tegen Go liath te spelen. Toch zien ook de ldeinere marktpartijen in België liever dat de regering werk maakt van een coherent energiebeleid op lange termijn. Zonder duidelijk heid zijn stroomproducenten niet happig om te investeren. En zon der de juiste investeringen zou vol gens specialisten het licht in België wel eens kunnen uitgaan. BSB!%B&Si&SSSSSlSettB!BS8S9& Vluchtelingen door Henny de Boer In Libanon zitten naar schatting 30.000 gevluchte Syriërs. Ze zitten vooral in het noorden, bij Tripoli en in de oostelijke Bekaavallei. O De Libanese regering staat de VN-vluchtelingenorganisatie UNH- CR niet toe kampen voor hen in te richten. De Syriërs verblijven bij gastgezinnen, of krijgen onderdak bij sympathisanten in Libanon. An deren huren woonruimte of slapen in zelfgebouwde hutten. De UNHCR en andere hulporganisa ties voorzien de vluchtelingen van voedsel, brandstof, kleding en bed dengoed. ARSAL - Zeher Ghebbawy (64) woont al tientallen jaren in Arsal, pal op de Libanees-Syrische grens. Nooit gebeurde er iets in dit arme, bergachtige landbouwgebied. Nu is het er 'levensgevaarlijk'. Onlangs werden zijn zoons door het Syri sche leger neergeschoten toen ze op hun land aan het werk waren. „Het Syrische leger is bang dat we wapens smokkelen naar het Vrije Syrische Leger", weet Ghebbawy. Hij is woedend op de Libanese overheid. „Als iemand van Hezbol lah of van de sjiieten gewond zou zijn, zou het een groot probleem zijn. Nu doen ze niet eens onder zoek." Volgens hem zijn er sinds het begin van de Syrische volksop stand vijftien dorpsgenoten ge dood door de Syriërs. „We hebben het leger al vaak gevraagd om de grens te komen bewaken, maar ze komen niet. Ze zijn bang voor de Syrische militairen." Buiten Arsal vinden zo'n 170 Syri sche vluchtelingen onderdak in een ongebruikte moskee. Dorpsge noten helpen hen met voedsel en andere spullen om te overleven. In de moskee toont Fatima (36) haar tweejarige nichtje Shahad. Ze is door een sluipschutter in Al Qusair beschoten en vanaf haar middel verlamd. Buiten ligt een man van zestig. Zijn echtgenote zegt dat hij in Syrië op straat door een sluipschutter in zijn rug is ge schoten en nu aan zijn rechterkant verlamd is. 's Avonds verzamelen inwoners en Syrische vluchtelingen zich op het dorpsplein. Op een scherm beel den van demonstraties in Syrië, van een verzetsleider in Homs en van de vermoorde kinderen in Houla. „Waarom is ons bloed zo goed koop", vraagt Amabir (22) uit Homs. „Waarom helpt niemand ons?" Ze vertelt hoe haar jongere broer Feras (18) een halfjaar gele den uit huis werd gehaald. Sinds dien is niets meer van hem verno men. „We hebben niet zoveel olie als Libië", zegt een Syrische om stander. „Als wij olie zouden bloe den, zou de Navo ons helpen." Rusland: geen wapens meer naar Syrië Rusland zal geen gevechtsvliegtui gen en wapens aan het Syrische re gime leveren zolang de toestand in het Arabische land niet verbetert. Dat heeft de Russische vertegen woordiger voor militaire samen werking gisteren gezegd. Rusland is een van de belangrijkste wapen leveranciers van Damascus. In de afgelopen 1,5 jaar heeft Moskou in ternationale veroordelingen en sancties tegen Syrië geblokkeerd. Als de wapentransporten stoppen, zou dat het duidelijkste signaal van Moskou aan het regime zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8