T rouwe zomerkracht is goud waard 2,52 Marine speurt naar historisch schip Ouder De kfant 6 weken voor 18 euro! PZC Zakpijpen vestigen zich op duikwrakken dinsdag 10 juli 2012 euro per uur is het bruto minimum loon voor een vijftienjarige. Per levens jaar komt daar een toeslag bij. De laatste kampeererva- ringen leerden me dat ik toch niet meer de le nigheid bezit van een paar decennia terug. De jaren heb ben bovendien het gewicht onsje met onsje aangevuld tot het mo ment waarop ik gisteren tot mijn schrik in pijnlijke digitale nauw keurigheid het zo gehate gewicht van mijn moeder zag verschijnen. Stijf en overgewicht, ik word oud. Ik had de signalen al eerder kun nen oppikken natuurlijk. Maar zo als zo vaak, als een beeld niet past in jouw realiteit, negeer je het ge woon en bekritiseert de bood schapper. In dit geval waren het mijn pubers die laatst een vrouw aanwezen en zeiden dat ze eerst dachten dat ik dat was. Ik keek er naar en wist pas na drie keer wij zen wie ze nou eigenlijk bedoel den. Dat kleine dikke oude vrouw tje daar? Dat konden ze toch on mogelijk menen? Vals zijn pu bers, zeker als het om dochters en moeders gaat, dacht ik. Ze lachten hard om mijn gefronste blik. Uit die droom zijn we inmiddels nu dus ruw ontwaakt Dus heb ik besloten mijn calorie-inname drastisch te beperken en de Ni- nentendo Wii te gebruiken voor de yogaoefeningen. Het is natuur lijk allemaal vergeefs, want de strijd tegen de tijd en de zwaarte kracht zullen we uiteindelijk alle maal verliezen. Wie niet jong sterft, wordt immers oud. In Duitsland is een pak ontwik keld voor medische studenten om ze te laten ervaren hoe het is om oud te worden. Het pak weegt 10 kilo, heeft een soort lasmasker met een geel vizier, dat het zicht bemoeilijkt en is uitgerust met vullingen waardoor je je gewrich ten moeilijk kunt gebruiken. Een groot succes. Op deze manier kan ook een weinig empathische jon ge arts ervaren wat het is om oud te zijn. Zouden er niet meer van dit soort pakken ontwikkeld kun nen worden, vraag ik me opeens af. Pakken die levensecht naboot sen hoe het is om je in een bepaal de situatie te bevinden. Aan de an dere kant als je een pak nodig hebt om je in een ander te kun nen te verplaatsen zegt dat ook iets over de tijd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Wsmsmmmm Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (it heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PB) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schri)ven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met peisoonsgegevens. In het cololon treil u nadere informatie aan Het aanbod van vakantiekrach ten verschilt sterk in Zeeland. Waar jongeren in Midden-Zee land in de rij staan voor een baantje in de horeca en recrea tie, moeten horeca-onderne- mers in de Kop van Schouwen en West-Zeeuws-Vlaanderen per soneel van elders halen. door Frank Balkenende en Cornelleke Blok In Midden-Zeeland kiezen jongeren dit jaar met name voor vakantiewerk in de re creatie, horeca en super markt. De Agrimarkt super markten (in Goes en Vlissingen) hebben bijvoorbeeld volop keus uit jongeren die in de zomer wil len vakken vullen of achter de kas sa willen zitten. „Ze melden zich aan de lópende band", zegt Stefan van der Linden, hoofd P&O. Het aanbod vakantiekrachten ligt vijf keer zo hoog als het aantal be schikbare banen. Volgens Van der Linden zijn er deze zomer meer aanmeldingen dan vorig jaar. „We maken vooral gebruik van jonge ren die het hele jaar door al partti me in de supermarkten werken. Zij kennen de organisatie aL De jongeren willen in de zomer zo veel mogelijk uren maken: bij ons hebben ze die zekerheid." Roompot Recreatie, een gro te speler in de recreatie in Zeeland en daarbuiten, rept van een stormloop op vakan- tiebanen. „We hebben ze voor het uitzoeken, het aanbod is enorm, terwijl we andere jaren moeite hebben voldoende vakantiewer kers te vinden. Kennelijk gaat in andere sectoren minder goed", zegt commercieel directeur Yami- na Abdoen. Op de parken van Roompot werken ze overal: in de horeca, op kantoor, in het callcen- ter en ook in de klachtenafhande ling. Abdoen spreekt van tiental len per park. Vakantiekrachten zijn waardevolzeker als het trou we 'klanten' zijn. „We hebben een aantal frietbakkers dat is begon nen als afwasser. Ze kennen het be drijf zo goed en zijn inmiddels zo ervaren, dat je de tent zonder aar zeling aan ze kunt overlaten. Dat soort krachten zijn goud waard." Er lijkt minder werk in de detail handel en productiebedrijven, waardoor scholieren en studenten massaal aankloppen bij recreatie- en horecabedrijven. Kees van Has- sel, rayonmanager van Randstad in Goes, bevestigt dat. Waar Roompot zwemt in de va kantiekrachten, moeten horecaon dernemers in West-Zeeuws-Vlaan- deren en de Kop van Schouwen al le zeilen bijzetten om vakantie krachten te werven. Eigenaar Frank Dhaenens van Strandpavil joen De Piraat in Cadzand zet op de werkvloer overwegend Poolse studenten neer Ed Troost, eigenaar van camping Vakantiewerk Zeeuwse jongeren werken het liefst in de recreatie, gevolgd door de horeca, supermarkten, land- en tuinbouw en productie. Jongeren vanaf dertien jaar mo gen werken in de schoolvakantie. Vanaf vijftien jaar mogen jongeren zich inschrijven bij een uitzendbu reau. Als zestien- of zeventienjari ge mag je achter de kassa zitten en werken in de bediening. Als vijftienjarige moet je minimaal 2,52 euro per uur verdienen, voor een zestienjarige is dat 2,90 euro. IÖS3S MIDDELBURG - De Koninklijke Mari ne en de Defensie Duikgroep speurt maandag en dinsdag vanaf het duikvaartuig Hydra naar res tanten van het historische schip Walcheren. Dit vlaggenschip - dat aan tal van grote zeeslagen meedeed - verging in 1689 in het zicht van de haven van Vlissingen. Hierbij kwamen 24 opvarenden om. De provincie Zeeland heeft de marine verzocht om onderzoek te verrichten in de Scheldemonding, voor de rede van Vlissingen. Onderzoek heeft geleid tot de aanname dat de Wal cheren na de botsing met het Wes- terhoofd van de Koopmanshaven Julianahoeve in Renesse, moet ook medewerkers van buiten de provincie halen. „Ik heb ook va kantiekrachten uit Drenthe en Limburg. In Zeeland zijn ze niet te vinden." Troost merkt dat jongeren steeds hogere eisen stellen aan vakantiewerk. „Ze heb ben geen zin om wc's schoon te maken, en willen werken op uren dat het hen schikt. Na 23.00 uur is te laat, want ze willen wel 's avonds stappen." Van Hassel (van Randstad Uitzendbureau in Goes) heeft dezelfde ervaring. „We mer ken dat jongeren iets kritischer worden. Ze vinden dertig uur wel genoeg. De vakantiebanen die wij hebben beginnen vanaf 32 uur, maar zijn meestal fulltime, veertig uur. Waarom jongeren niet langer willen werken? Ik denk dat ze toch een beetje verwend worden thuis." De seizoensbanen in de agrarische sector zijn beperkt. Ze worden enerzijds ingevuld door familie, vrienden en kennissen van de on dernemer en anderzijds door Oost- en Zuid-Europeanen zoals Polen en Portugezen. Vakantie krachten zijn momenteel vooral nodig in de vollegrondsgroente- teelt, zegt de Zeeuwse ZLTO-voor- zitter Peter de Koeijer. Ook in de schaal- en schelpdiersec tor zijn het overwegend vaste krachten (deels Vietnamees en Pools) die het werk doen. Nu het mosselseizoen is begonnen, draaien er ook scholieren en stu denten mee. Bij Roem van Yerseke zijn dat er een kleine vijftien. Woordvoerder Giovianni Verhae- rt: „Dat is tien procent van het per soneelsbestand. Het maakt je orga nisatie flexiber, maar als we ze niet hadden, zou het werk ook gedaan worden hoor. Dan moet er ge woon een tandje bij." van Vlissingen tot zinken kwam ter hoogte van de voormalige in gang van de Nieuwe Haven. Op die locatie doet de marine met een onderwaterrobot, sonar en duikers onderzoek. Onbekend is wat zich nog op de bodem bevindt; de res tanten zijn namelijk al eeuwen on derhevig aan de sterke stroming in de Westerschelde en erosie. De stroming en het slechte zicht on der water maken het onderzoek overigens extra complex. Als de zoektocht iets oplevert, zal de marine in overleg met de pro vincie, Vlissingen en culturele in stellingen besluiten óf en welke ob jecten geborgen kunnen worden. SCHARENDIJKE - De afgelopen twee weken heeft zich een ware explo sie van zakpijpen voorgedaan op de duikwrakken in het Grevelin- genmeer bij Scharendijke. De oor zaak is de temperatuurstijging van de laatste tijd. Dat melden duikin- structeur Ferry van Dorst en Bas Mathijssen van duikcentrum De Kabbelaar. De wrakken liggen nog maar sinds vorig jaar op de bodem van het Grevelingenmeer. Dat er zich al zo snel leven op vestigt, hadden ze niet verwacht. „Twee weken geleden nog waren ze bijna helemaal kaal", aldus Van Dorst. Meer in de Zomerkrant en op www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58