Autodief blijft in Duitsland achter iSl zeeland Jongeren N-Beveland ijveren voor nachtbus Goes verliest bijna vier ton door faillissement 'Met zo'n theater in huis kom je nauwelijks tot rust' Bart de Wijs: dinsdag 10 juli 2012 BBSÜïSSiSKSSSKO' door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De laatste bus uit Goes naar Kamperland vertrekt om 18.30 uur. Voor Noord-Bevelan ders zit er niets anders op dan ei gen vervoer te regelen of een taxi te bellen, willen ze 's avonds later naar huis. Dat moet anders, vin den vooral de jongeren op Noord-Beveland. En ook hun ouders, die menig stapavond op haaldienst krijgen. Uit een enquête van de Jongeren- raad Noord-Beveland blijkt dat ver uit de grootste wens onder Noord-Bevelandse jongeren tus sen twaalf en twintig jaar. Tachtig procent van de jongeren noemt za terdag als de uitgelezen dag voor zulk vervoer. De vrijdag werd door twintig procent genoemd. Op een open vraag over de prijs die een rit mag kosten, antwoordt het gros tussen de vijf en tien eu ro. „Dat is ongeveer wat jongeren nu kwijt zijn als ze met meer men sen een taxi delen. Nogal wat jon geren reizen 's nachts met taxi De Koster", weet Jongerenraadslid Li sa Weiter. Een derde van de jonge ren wil de bus wekelijks laten rij- 5HvS552S52SKB8 door Nadia Berkelder GOES - De gemeente Goes is zwaar gedupeerd door het faillissement van re-integratiebedrijf Maecon. De gemeente heeft een vordering van 380.000 euro ingediend bij de de curator. Die heeft laten weten dat de kans klein is dat het geld naar Goes terug komt. Maecon ging op 30 maart failliet. Bij het bedrijf werkten 21 mensen met een door de gemeente Goes gesubsidieerde baan. Die regeling zou per 1 juli van dit jaar ophou den, omdat de gesubsidieerde ba nen niet meer in de oude vorm ge staan. De gemeente Goes heeft het loon van de werknemers doorbe taald omdat die van Maecon geen salaris meer kregen. Verder staan er nog voorschotten open die de „Als ik hier in Nederland door het rode licht fiets dan krijg ik een boete, maar als je een auto steelt in Europa dan ga je vrij uit. En dan praat ik dus nog niet over de financiële schade die dat oplevert." den, 45 procent zegt om de week en 22 procent eens per maand. Over de tijd waarop de bus terug naar Noord-Beveland rijdt be stond weinig overeenstemming. Er gens tussen 02.00 en 04.00 uur, ongeveer. In elk geval later dan even voor middernacht, het tijd stip dat taxigebruikers aanhouden om het hogere tarief te ontlopen, of 01.00 uur, wat ophalende ouders meest acceptabel vinden, vult Welters collega Rowena Last drager aan. De Jongerenraad praat na de zo mer met vervoerders en onderne mers in Goes en Renesse om te zien welke mogelijkheden er zijn voor nachtvervoer. „Er zijn in de zomer heel wat jongeren op cam pings die gaan stappen in Renesse. Er heen kom je wel, maar terug niet. Misschien dat horeca-onder- nemers en campinghouders willen meedenken", zegt Weiter. De Jon gerenraad zoekt nog enkele men sen om de rangen te versterken. De raad is woensdag te vinden op de eerste Zomermarkt in Kamper land en vrijdag 27 juli bij Peerock in Colijnsplaat. www.jrnb.nl gemeente aan het bedrijf heeft ver strekt. De VVD-fractie in de gemeente raad heeft vragen gesteld over de kwestie. Fractievoorzitter Dick van der Velde wil weten waarom het college van B en W de gemeente raad niet eerder heeft ingelicht, waarom er voorschotten zijn ver strekt, waarom het werk aan een bedrijf is uitbesteed en of er nog meer van dergelijke contracten met derden zijn afgesloten. Maecon is een van oorsprong Lim burgs bedrijf, dat een vestiging had in Middelburg. In 2006 ver kocht het toenmalige Walcherse sociale werkbedrijf Lété zijn re-in- tegratietak aan Maecon. Dat nam toen vijftien personeelsleden van Lété over. Bij het faillissement liet het bedrijf een schuld van acht mil joen euro achter. In vier jaar tijd werd van Bart de Wijs twee keer een auto gesto len. Afgelopen week kreeg de laatste diefstal een nieuwe wen ding voor de ondernemer uit Ar- nemuiden. door Pieter van Geldere Begin mei werd de auto van Bart de Wijs, een BMW X5, in Arnemui- den gestolen. Vorige week werd hij nog eens onaangenaam verrast. Een andere gedupeerde autobezit ter, uit Halsteren, nam contact met hem op. Deze man had net zijn gestolen auto van de politie te ruggekregen, nadat deze in Duits land was teruggevonden. In die au to vond de man een koffer van Bart. De Wijs: „In de koffer zaten mijn naamkaartjes waardoor de vinder hem aan mij terug kon ge ven." De koffer, niet de auto; die is nog steeds zoek. De Audi Q5 van de man uit Halste ren werd in Pasewalk, in het Autodiefstallen Volgens het CBS zijn op Walche ren in de jaren 2005-2010 tussen de 35 en de 55 auto's per jaar ge stolen. In 2009 lag het aantal gestolen per sonenauto's op het hoogtepunt: 55. Er werden dat jaar vijf diestal len opgelost. 2010 liet vervolgens een behoorlij ke daling zien met 35 diefstallen, maar in dat jaar werden vervolgens geen zaken meer opgelost. Volgens de politie Zeeland zijn er vorig jaar weer minder auto's ge stolen op Walcheren: 21. noordoosten van Duitsland terug gevonden, met de vermoedelijke dief erin. Deze man uit Litouwen werd aangehouden na een contro le door de Duitse politie. De auto was inmiddels voorzien van valse kentekenplaten. De originele lagen echter wel in de auto. De dader werd volgens De Wijs la ter weer vrijgelaten. De autodief was vermoedelijk bij zijn aanhou ding in Duitsland slechts op door tocht naar Litouwen. „Het is na tuurlijk vreemd dat mijn koffer in die teruggebrachte Audi werd ge vonden. En nog wel door de eige naar. Ik denk na deze vondst dat er een verband is tussen de twee diefstallen. Ik heb het vermoeden dat de man lid is van een Oost-Eu- ropese bende autodieven die uit is op luxe auto's en deze na de dief stal zo snel mogelijk naar Oost-Eu ropa vervoeren." De man uit Halsteren bevestigt het verhaal van De Wijs, maar wil verder niets over de zaak zeggen. De politie Midden- en West-Bra bant, waar Halsteren onder valt, kan er niet veel over vertellen. Een woordvoerster van deze politiere gio geeft aan dat de, inmiddels te ruggebrachte, Audi bij de politie zelfs nog als gestolen geregistreerd staat. Dit korps is verder niet be trokken geweest bij de afhandeling van deze Arnemuidse diefstal. Ook het Openbaar Ministerie in Breda kan niets vertellen over auto diefstal in Halsteren. Volgens het OM is dat een zaak van de Duitse politie en kunnen de beweegrede nen om de verdachte vrij te laten divers zijn. Binnen de EU bestaan nog altijd grote verschillen tussen regels voor het uitleveren van ver- De Wijs: „Het is natuur lijk vreemd dat mijn kof fer in die Audi werd ge vonden." dachten. De Wijs is voornamelijk boos over de houding van de poli tie. „Ik wil weten wat er is gebeurd en waarom een aangehouden dief in Europa niet wordt vervolgd na zo'n misdrijf Ik hoor van mensen ook de reactie: 'Maar je bent toch verzekerd?' Ik ben verzekerd voor de dagwaarde van de auto, de rest van de schade is dus voor mijn re kening. Ten tweede kun je je afvra gen of dit een normale gang van zaken is. Als ik hier in Nederland door het rode licht fiets dan krijg ik een boete, maar als je een auto steelt dan ga je vrij uit. En dan praat ik dus nog niet over de finan ciële schade die dat oplevert." Volgens de politie Zeeland loopt het onderzoek naar de aangehou den Litouwer nog. Doordat deze na zijn arrestatie aangaf uit Rotter dam te komen, namen de Duitse agenten met dit politiekorps con tact op. De Rotterdammers gaven aan niet op zoek te zijn naar deze verdachte. Hierdoor liepen de korpsen Zeeland en West-Brabant op hun beurt wel mogelijk een ver dachte mis. Dat neemt niet weg dat deze twee korpsen nog in con tact staan met de Duitse politie om het onderzoek een wending te geven. Hoe snel dat gaat gebeuren, is niet duidelijk. De politie benadrukt dat zij De Wijs wel degelijk voldoende op de hoogte houdt. Volgens een woord voerster is er regelmatig contact ge weest om uit te leggen wat er is ge beurd en waarom het onderzoek lang duurt. De politie vindt het ook vervelend dat deze zaak veel tijd vergt. Maar dat heeft te maken met de internationale context, on derstreept zij. Ook de politie is im mers gehouden aan de regels uit in ternationale verdragen. Dat wil niet zeggen dat een autodief vrijuit gaat. Het kan wel langer du ren of lastiger zijn om iemand op te pakken. door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Vier jaar lang was in Scherpenisse het kleinste thea ter van Zeeland te vinden. Nu vin den Willemien van Dijke en Mar tin Hoevenaars het tijd voor een nieuwe uitdaging. „Er komt vast wel weer iets moois." Het duo begon in 2009 met bene fiettheater Locus Amoenus. In hun eigen woning aan de Bakker straat in Scherpenisse creëerden ze een piepklein theaterzaaltje met tien klapstoeltjes. Meestal verzorg den Martin (bewegingsartiest) en Willemien (beeldend kunstenaar) de optredens zelf, maar er zijn ook gastoptredens geweest. Dat alles met maar één doel: het steunen van goede doelen. „In eer ste instantie ging de opbrengst naar kunstproject Opo Ay in Suri name", vertelt Willemien. „Toen we later naar nieuwe doelen zoch ten, dacht ik: dicht bij huis gebeu ren ook zoveel mooie dingen. Daarom hebben we ook de actie Beurkens gesteund, waarbij geld werd ingezameld om twee jongens uit Scherpenisse, die de ziekte van Duchenne hebben, een hockeyrol- stoel te geven." Ook andere goede doelen, waaron der de kankerbestrijding en het Na tionaal Fonds Kinderhulp, moch ten de afgelopen jaren rekenen op een gift uit Scherpenisse. In April gaven Martin en Wille mien hun laatste optreden voor de zomer, toen nog niet wetende dat het de allerlaatste voorstelling in het benefiettheater zou zijn. Pas vorige maand, tijdens een fiets tocht naar Alpe D'Huez, namen ze dat besluit. „Tijdens zo'n reis kom je even los van alles", vertelt Wille mien. „Op een gegeven moment kwamen we tot de conclusie dat het tijd is voor nieuwe dingen. We hebben mooie avonden gehad in ons benefiettheater, maar het was ook erg intensief Zeker omdat het theater in ons eigen huis was ge vestigd, kwamen we er nooit van los. Op elk vrij moment zagen we dat lege theater en vonden we dat we weer iets moesten doen." Willemien is er zeker van dat nieu we mooie dingen zich zullen aan dienen. „Wij blijven idealisten, die een bijdrage willen leveren aan een betere wereld." Willemien van Dijke en Martin Hoevenaars in hun minitheater ten tijde van de opening in 2009. Na vier jaar stoppen ze ermee. foto Willem Mieras U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52