Archief Goes zoekt oorlogsslachtoffers Goes werft investeerder BEVELANDEN/THOLEN Hutten smurfen in de regen V ViiA t} almanak Biertje DINSDAG 10 juli 2012 17 Autodief blijft in Duitsland achter 18 en 19 Persoonlijke verhaal achter namen blijft vaak onduidelijk door Nadia Berkelder GOES - Het gemeentearchief van Goes is op zoek naar de namen van slachtoffers uit de Tweede We reldoorlog. Het archief roept men sen ook op om de verhalen over de overledenen te delen. Het is tot nu toe onduidelijk hoe veel mensen uit Goes zijn gestor ven aan het geweld in de Tweede Wereldoorlog. Er is een lijst die ruim honderd personen telt, maar die is volgens gemeentearchivaris Mirjam Louisse verre van volledig. De lijst is gebaseerd op gegevens van de Oorlogsgravenstichting en is gevarieerd: van soldaten tot een Kaatje de Jong-Appel, een vrouw die op 23 april 1943 op negentigjari ge leeftijd in het vernietigings kamp Sobibor stierf Het archief zoekt alle mensen die in Goes geboren zijn. „Dat kunnen militairen zijn van de Nederlandse krijgsmacht, maar ook burgers. Mensen die omgekomen zijn bij een beschieting of een bombarde ment, mensen die zijn overleden in een concentratiekamp of men sen die zijn gefusilleerd omdat ze bijvoorbeeld in het verzet zaten. Van een aantal mensen weten we wel dat het verzetsstrijders waren, maar van de verzetsdaden weten we eigenlijk weinig. Het zou leuk zijn als we wat meer informatie bo ven water zouden krijgen." De gemeentearchivaris hoopt dat mensen die de oorlog hebben mee gemaakt en nog informatie heb ben zich melden. „Er is nooit aan dacht aan besteed en de tijd gaat nu echt dringen. De mensen die het nog uit de eerste hand weten, zijn er straks niet meer, want die zijn al aardig op leeftijd." In de gemeente Goes woonde in 1940 een kleine Joodse gemeen schap: volgens de medewerkers van het gemeentearchief zijn er on geveer tien Joden in de oorlog van Goes naar Amsterdam overge bracht. Op de lijst staan ook men sen met typisch Joodse namen die gestorven zijn in Duitse concentra tiekampen. Tot nu toe is er één tot dusverre onbekend oorlogsslachtoffer ge meld bij het archief maar Louisse denkt dat er nog veel meer moe ten zijn. Het is nog niet duidelijk wat het archief met de nieuwe in formatie gaat doen. Goes is niet de eerste gemeente die de namen van oorlogsslachtoffers verzamelt, zegt Louisse. „Er zijn meer gemeenten die dat gedaan hebben. Kapelle is er bijvoorbeeld heel ver mee." mt lü 315 luim—li n<—IWMh i van pallets, spijkers en blauw zeil. Vijfentwin- bouwen. De hutten worden uiteindelijk ge- geven. „Voor veel kinderen is dit hun enige va- tig vrijwilligers met blauwe shirts en witte schilderd en behangen. Al het materiaal is ge- kantie", zegt hoofdvrijwilligster Els Geelhoed, hoeden houden toezicht en helpen de kinde- schonken aan de stichting. Zo spaart dakdek- „De meeste kinderen praten al wekenlang ren van vier tot en met twaalf jaar met het ker Van Doorn een jaar lang pallets om die te over de vakantieweek." foto Willem Mieras RILLAND - De kindervakantieweek die maan dag in Rilland begon heeft het thema Smur fen. Het veld achter zorgcentrum De Vlied berg staat vol met torens, die zijn gebouwd i5552S35SS5ö»£55: GOES - Er is nog geen concrete be langstelling voor de investering in en exploitatie van het 'Slot Oos tende' in de binnenstad van Goes. De gemeente voert wel gesprek ken met ontwikkelaars, maar har de afspraken zijn er niet gemaakt. De gemeente stuurde maandag een persbericht de wereld in met de mededeling dat men ontwikkei- partners zoekt. Het Slot Oostende is een pand en een lap grond in de binnenstad van Goes, die restan ten - vooral gewelven - bevatten van het oude slot. De gemeente wil dat oude elementen gecombi neerd worden met een modern bouwwerk, bijvoorbeeld in een res taurant of een café. Wethouder Loes Meeuwisse zei in Tip? redactie@pzc.nl februari te hopen dat er binnen een half jaar een investeerder zou zijn gevonden. „Het plan staat of valt met een initiatiefnemer", zei ze. Die is nog niet gevonden, be vestigt ambtelijk projectleider Vic tor de Vries. „We zijn in gesprek met een aantal partijen, maar dat zijn vooral oriënterende gesprek ken." In oktober wordt hij zestien jaar. Voor onze Middelburger een magi sche leeftijd want dan mag hij einde lijk ook een pilsje bestellen als er een discofeest is bij de club. Groot was dan ook zijn teleurstelling toen hij de PZC maandagochtend oyider ogen kreeg. 'Geen achttien, geen bier', stond in grote letters op de voorpagina. Ja hoor, heb ik weer", verzuchtte hij. Zijn vader wees er op dat je in Amerika zelfs 21 moet zijn voordat je legaal in een schuimkraag mag hap pen. De jonge Middelburger waar schuwt de Nederlandse politiek dit voorbeeld niet te volgen: „Als ze dat hier ook doen, weet ik het goed ge maakt als ik over twee jaar mag stemmen: 'Geen bier, geen stem'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51