Mokerslag 221 sport Gesink: 'Dit was een semi-rustdag' Wagen 1014 Pleisters Tour.nl Van topbasketballer tot manueel-therapeut Boonen en Gilbert naar de Spelen dinsdag 10 juli 2012 Aan de rustdag van de Tour de France beginnen vandaag 178 renners. door Geert Langendorff Het inladen van de kof fer in de auto verliep minder soepel dan nor maal. De koffer vorm de het probleem niet Eenmaal dicht laat die zich eenvoudig voortduwen op handige wieltjes. De laptoptas liep uit de pas. Een van de vakken, met essentiële rommel, besloot dat de reis lang genoeg geduurd had. De rits viel uit elkaar als droog brood. Daar om moest de tas met de nodige zorgvuldigheid onder een arm worden geplaatst. Dat ging rede lijk, tot een stoeprand roet in het eten gooide. Een voet merkte het hoogteverschil op, waarna een korte vrije val volgde. Het geha vende vak barstte open. Een deel van de inhoud viel op straat De schade viel mee. In een paar tel len waren de kabels, bandrecor der en zwarte pen terug op hun plek. Miste er nog iets? Onder een autoband, een meter verderop, lag een groen doosje met blarenpleis- ters. Er ging een lichtje branden. Een hiel speelde kort voor een eer dere trip eens op. Een dik stuk vel liet los. Het vlees eronder schuur de onafgebroken tegen de achter kant van een schoen. De pleisters verminderden de irritatie. De herinnering aan dit kleine mis fortuin riep recente beelden op. Uitvaller Wout Poels kroop in de ze Tour na een valpartij meer dood dan levend op zijn fiets. Rob Ruijgh, nog wel in koers, ziet er uit als een mummie. Overal zit gaas. Trekkende schaafwonden hinderen hem bij elke stap. Robert Gesink hield aan een crash een gat in zijn pols over. Het bot was bijna zichtbaar. Met Bram Tankink gaat het niet veel beter. Het groene doosje pleisters bleef onder de band liggen. In de tas was ineens geen plek meer voor klein leed. door Geert Langendoirff BESAN^ON - Het zweet liep in straaltjes langs zijn wangen. Met een handdoek veegde hij om de haverklap overvloedig vocht weg. De inhoud van een waterfles ver dween in rap tempo in zijn keel. Robert Gesink kon doorgaan voor een uitgebluste renner na zijn tijdrit over 41,5 kilometer van Arc-et-Senans naar Besanqon. Zijn speedpak en aërodynamische helm maakten het plaatje com pleet. De aanblik verbloemde de werkelijkheid. Gesink (61ste op 5.15) deed geen trap teveel. Evenals zijn ploeggenoten liet de Achterhoeker in de race tegen de klok niet het achterste van zijn tong zien. Meer dan een veredelde training was zijn optreden niet. Hij schaamde zich er niet voor. „Een semi-rustdag", benoemde de renner de negende etappe. „Je moet je opladen voor een lange tijdrit, maar in principe kon je het zien als de eerste rustdag. Warm krijg je het wel. Onder zo'n helm gaat het behoorlijk broeien." Gesink had normaliter naar vermo- Robert Geesink foto Bas Czerwinski gen gereden om zijn positie in het klassement te verdedigen. Na de valpartij van vrijdag hoefde hij zich daarop niet meer te richten. Plichtsbesef om zich van zijn beste kant te laten zien in de Tour de France ontbrak. Om de zege zou hij toch niet meedoen. Het aantal gerenommeerde specialisten was simpelweg te groot. Daarbij onder vond hij nog hinder van de gevol gen van zijn crash. „Mijn rug en de aanhechtingen van mijn buikspieren doen pijn", somde Gesink zijn klachten op. „Of het nog leuk is om mee te doen aan de Ronde van Frankrijk? Als je valt en je klassement in dui gen ligt niet. Nu richten we ons op andere dingen, het winnen van etappes. We hebben geen andere keuze en willen wat laten zien. Mocht blijken dat het straks hele maal niet gaat met mij, dan moet ik mijn aanwezigheid hier herover wegen." Gesink bezwoer over voldoende motivatie te beschikken om er iets moois van te maken. „Ik wil niet lanterfantend door de Tour heen gaan." Zijn gedrag na de tijdrit gaf iets anders aan. Hij week geheel te gen zijn natuur van zijn vaste rou tine af. De gebruikelijke cooling- downsessie op de rollenbank liet hij voor wat het was. Zijn geringe inspanning vormde een licht ex cuus. Wie zijn spieren niet pijnigt, hoeft niet af te koelen. Steven Kruijswijk (57ste), die wel uitfietste, en Bauke Mollema (120ste) gingen evenmin tot het ui terste. Ook zij wilden hun herstel van eerdere valpartijen niet in de war brengen met een scherpe tijdrit. Beiden toonden wel meer vuur dan hun ploegmaat. Kruijswijk: „De rit over Le Grand Colombier zou zeker iets voor mij kunnen zijn. Mollema: „Ik heb er vertrouwen in dat ik in de Al pen al iets kan lieten zien." De eerste grote tijdrit in de Tour de France maakte veel duidelijk. Bradley Wiggins toonde zich op permachtig. Alleen een val of een enorme offday lijkt de eind zege van de Brit nog in de weg te kunnen staan. Maar uiteraard blijft de leider voorzichtig. door Geert Lamgeinidoirff BESAN^ON - Een orkaan van geluid barstte los toen Bradley Wiggins onder de finishboog doorreed. Toe schouwers sloegen op de boarding om hun waardering te uiten voor de Britse drager van de gele trui. Het huldeblijk kwam hem toe. Geen van de specialisten kwam in de buurt van zijn winnende tijd in de race tegen de klok over 41,5 kilo meter van Arc-et-Senans naar Be- san^on. Cadel Evans, zijn voor naamste concurrent, moest liefst 1.43 minuut toegeven. De Tour de France lijkt daarmee na negen etappes beslist in het voordeel van Wiggins. Alleen een val of een enorme offday kan de eindzege in de weg staan. Zo com fortabel oogt zijn voorsprong op Evans in het algemeen klassement (1.53 minuut). Zelf hield de renner van Team Sky (uiteraard) nog een slag om arm. Met een enorm cli ché gaf hij aan dat de gele trui hem nog kan ontvallen. „Pas als de dikke dame zingt, is het ge beurd. Ze moet zelfs nog naar het podium worden geroepen." Wiggins' kon weinig zinnigs mel den over de impact van zijn feno menale tijdrit. In een roes kwam hij over de finish. Het kostte enige minuten voordat hij enigszins bij zijn positieven kwam. De enige valkuil ligt misschien verscholen in de neveneffecten van zijn nieu we status. Hij bekende tot zijn schrik de halve nacht wakker te hebben gelegen, toen hij de gele door Ad Pertijs Joost Lafeber In de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Aflevering 8: Joost Lafeber, manueel therapeut bij Vacansoleil-DCM. In een vorig leven was Joost Lafeber een topbas ketballer bij onder meer Weert, Breda en Den Helder. De lange 32-jarige center neemt in deze Tour als manueel-therapeut de renners van Va cansoleil-DCM onder handen. „Ik heb een praktijk in Waspik en wordt door de ploeg regelmatig ingehuurd om mee te gaan naar de koersen", zegt de man die opgegroeide in Oost-Brabant en nu woont in Breda. De Giro van vorig jaar was zijn vuurdoop. En wat voor één. „In het basketbal heb ik wel eens iemand zijn enkel zien breken bij een landing, maar dat is niets vergeleken bij de dood van Wouter Weylandt", herinnert hij zich zijn binnenkomer. Zijn eerste Tour ervaart hij als een evenement waar 'alles eromheen' veel groter is. „De belangen zijn ook veel groter." Of de renners in de Ronde van Frankrijk ook harder val len? „Dat niet." Of ze gek zijn? „Dat denk ik nooit. Ik weet wel dat je in deze sport ook pijn moet kunnen verdragen als je niet valt." Lafeber heeft geleerd dat vallen bij de sport hoort. „Renners zelf willen heel graag verder", kijkt hij te rug op de bizarre eerste reactie van Wout Poels om. terug op de fiets te willen stappen. Met de ploegarts overlegt hij regelmatig of het verantwoord is om een renner te laten doorgaan. „Maar net als in mijn prak tijk probeer ik met mijn patiënten altijd te gaan voor een actief herstel." Renners kunnen heel wat aan. „Maar ik heb vooral respect voor alle topsporters. Ze zoeken de grens op. Dat maakt het zo mooi." trui veroverde in de zevende etap pe. „Heel apart", meldde hij. „Op zich was het niet zo vreemd. Als klein jongetje droom je ervan in die positie te komen. Als het dan lukt, raak je eventjes van de kaart. Ik zeg het eerlijk: alles bij elkaar vormt het dragen van de gele trui a recipe for disaster (een rampscena rio, red.)." Wiggins meende het half In het wereldberoemde tricot zijn eerste Tourzege boeken op zijn terrein, had hij voor geen goud willen mis sen. „Kan het nog mooier? Het was geweldig. Ik reed volgens mij mijn beste tijdrit ooit. Het mag vanzelfsprekend lijken, maar hier train ik zoveel voor. Ik ben geen machine. Iedereen kan ziek wor den of vallen." Mocht Wiggins in derdaad onverwachts iets overko men, dan staat zijn vervanger klaar. Land- en ploeggenoot Chris topher Froome eindigde in de tijdrit als tweede. In het algemeen klassement klom hij naar de derde plaats, op veertien tellen van Evans. Klinisch gaf Wiggins aan hoe de verhoudingen binnen Team Slcy zijn. Froome kan desge vraagd worden geofferd als de si tuatie daarom vraagt. Mocht Wig gins in het vervolg van de Tour geen steun van zijn meesterknecht nodig hebben, dan mag Froome uitzien naar een podiumplek. Ten zij Wiggins wegvalt. „Dan staat er iemand klaar die mijn rol kan over nemen." Of Evans de spanning Tour nog kan terugbrengen? Zelf reageerde hij luchtig. Ik blijf doorvechten." Ploegmaat Tejay Van Garderen, vierde in de tijdrit, maakte zich niet ongerust. „Cadel draagt straks in Parijs -gewoon de gele trui. Ze ker weten." Ze waren gisteren de enigen. zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. BRUSSEL - De Belgische wielerbond (KBWB) heeft gisteren Tom Boo nen en Philippe Gilbert gepresen teerd als troeven voor de olympi sche wegwedstrijd in Londen. De kopmannen van respectievelijk Omega Pharma-Quick Step en BMC Racing Team krijgen ieder een ploeggenoot mee in de perso nen van Stijn Vandenbergh en T Greg Van Avermaet. Jurgen Roe- landts (Lotto-Belisol) completeert P de selectie. De wegwedstrijd staat al meteen op zaterdag 28 juli op het program ma. Gilbert is ook ingeschreven voor de olympische tijdrit (1 augus- tus). De KBWB bepaalt aan de hand van de 'longlist' nog welke renners zich als reserve beschik- d baar moeten houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50