De roeisport heeft nieuwe helden nodig 261 sport de helden van 2012 Laatste medaillejacht vóór het zwempensioen londorr Olympische kampioenen (lichte dubbeltwee) Zac Purchase en ZT^, Mark Hunter (GB) Het parcours Het parcours bestaat uit een waterbaan met minimale golfslag, verdeeld in 9 stroken van 2.000 meter, waarvan 6 worden gebruikt voor de wedstrijden. 7 3,5 m brede banenn gekleurde boeien dinsdag 10 juli 2012 door Peter van der Meeren Het is een veelomvat tende taak. René Mijnders (57) is als technisch directeur van de roeibond, die 30.000 leden telt, verantwoorde lijk voor het programma en de prestaties van de nationale teams. Maar hij dient ook te vergaderen over uitbreiding van het trainings centrum aan de Bosbaan (kosten 2,3 miljoen euro) en mee te den ken over de toekomst van zijn sport. Begin juni kwam daar ook nog eens de begeleiding van de Holland Acht bij, nadat de roeiers hadden aangegeven niet verder te willen met coach Antonio Mauro- giovanni. Nu de Spelen naderen, is de blik van Mijnders vooral gericht op de topsporters. Niet eerder plaatsten zoveel roeiteams (zeven boten met in totaal negentien mannen en dertien vrouwen) zich voor de vierjaarlijkse hoogmis. Dat is voor Mijnders, die opgaat voor zijn ze vende Olympische Spelen, geen re den de champagne te ontkurken. „We hebben veel ijzers in het vuur en er zijn kanshebbers bij. Maar je moet wel reëel zijn." Ambities genoeg, maar of de ver langens stroken met de mogelijk heden? „De ambitie van de bond is bij de vijf succesvolste landen ter wereld te horen", zegt Mijn ders in zijn hoedanigheid als tech nisch directeur. „Op dit moment is dat niet het geval. Het is niet al leen een kwestie van financiële mogelijkheden, we dienen ook ta lent eerder op te sporen." Om de toekomst van het Neder landse roeien te waarborgen, dient volgens Mijnders niet meer ge wacht te worden tot kinderen 'toe vallig' in hun studiestad in aanra king komen met de sport. „Zelf is het mij vroeger ook zo ver gaan. Pas rond mijn 17de ben ik gaan roeien. Nu is dat, gezien de ontwikkelingen binnen de sport, te laat. De weg naar de top wordt steeds langer. Je moet er eerder mee beginnen." René Mijnders ziet daarin een taak weggelegd voor de 110 Nederland se roeiverenigingen. „Sommige ver enigingen zijn alleen voor studen ten. De drempel moet lager. We moeten het roeien op de basisscho len introduceren. „De Britten steken 44 miljoen eu ro in een olympische roeicampag- ne, maar voor medailles heb je Hij is al veertig jaar in de ban van de roeisport. René Mijnders.loodste de Holland Acht in 1996 naar olympisch goud en gaat nu, als technisch directeur, met een historisch grote selectie naar de komende Spelen. „We hebben nieuwe helden nodig." niet alleen geld nodig. Het school- roeien is daar enorm groot. De bond rijdt met complete testpro gramma's het hele land door. De Britten wachten niet op de volgen de Steven Redgrave, de vijfvoudig winnaar van olympisch goud, ze speuren daar juist heel intensief naar." Maar de roeisport in Nederland, met een jaarbudget van 2 miljoen euro, valt niet te vergelijken met het roeien in Groot-Brittannië en Duitsland. „Onze voedingsbodem is een stuk kleiner", zegt Mijnders. „Dat laat onverlet dat we moeten proberen de kinderen eerder in een roeiboot te krijgen. Het is voor de toekomst cruciaal dat het ge beurt. We staan op de drempel van een nieuw tijdperk." Succes in Londen kan daarbij hel pen. „Deze sport heeft nieuwe hel den nodig", weet Mijnders. „Het schaatsen kan ook niet altijd maar blijven teren op het succes van Ard Schenk en Atje Keulen-Deel stra. Natuurlijk, we hebben helden gehad. Maar het goud van Jan Wie- nese is al 44 jaar oud, dat van Rienks en Florijn 24 jaar en dat van de Holland Acht dateert ook al weer uit 1996." Het wordt er niet eenvoudiger op, weet de man die de mannen-acht in Atlanta naar de gouden medail le dirigeerde. „De grootmachten in vesteren steeds meer en de concur rentie wordt breder. Details wor den belangrijker. Je moet je daarin niet verliezen, maar wij dienen te investeren in het analyseren van trainingen en races. We kunnen in middels echt elke haal van elke roeier bestuderen, maar ook daar voor heb je kennis, mensen en geld nodig. En dat geld krijg je pas door goed te presteren." De gouden triomftocht van de Acht van Atlanta komt nog wel eens voorbij op het netvlies van Mijnders. „Maar het ebt weg, om dat je steeds op zoekt bent naar nieuwe successen. Je mag niet op je lauweren blijven rusten. Het was fantastisch deel uit te maken van dat succes, maar weet je wat het stomme is? Het succes was ei genlijk niet het belangrijkste voor mij. De weg erheen wel, dié was onvergetelijk mooi. Met elkaar de lat heel hoog leggen, zien dat er volledige overgave bestaat en dan met alle passie en hartstocht die beschikbaar is, dat ene doel naja gen. Onbeschrijflijk." Mijnders herkent zestien jaar na dato dezelfde passie bij de huidige Holland Acht. Dat garandeert ech ter geen medaille. Mijnders heeft de ploeg van negen, inclusief stuur man, dit seizoen zien worstelen. Kracht zat, maar onvoldoende technisch vermogen. De tech- nisch-directeur moest, onder druk van de roeiers, ingrijpen. „Van een collectief was geen sprake." Mijnders was medeverantwoorde lijk voor het aantrekken van Anto nio Maurogiovanni en volgde de Italiaanse coach op. „Ik kon mijn verantwoordelijkheid niet ontlo pen. Wij worden in Londen afgere kend op medailles." Hoe meer medailles, hoe ruimer de financiële armslag. En dat is vol gens technisch directeur Mijnders broodnodig. „Want het WK van 2014 is in Amsterdam en we wil len graag het trainingscentrum uit breiden. Daar moet 2,3 miljoen eu ro voor op tafel komen." René Mijnders, technisch directeur van de roeibond: „Ik ging pas rond mijn 17de roeien. Gezien de ontwikkelingen in de sport, is dat nu te laat. De weg naar de top wordt steeds langer. Je moet eerder beginnen." foto Catrinus van der Veen/ANP Naam: Michael Phelps Geboortedatum: 30 juni 1985 Land: Amerika Sport: zwemmen Disciplines: vrije slag, wisselslag en vlinderslag Bijnaam: The Baltimore Bullet Datum: 28 juli tot en met 4 augustus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34