De trots van Wales sport 125 Taekema Van Ass Incasseert' klap van Transfer Elia naar Bremen opgehouden VCX In Cardiff willen alle jongetjes zo'n ster worden als Ryan Giggs Ryan Giggs is de grote held van iedereen in Ely, de volkswijk van Cardiff, waar hij geboren werd. foto Andy Rain/EPA Wales kijkt uit naar het olympisch voetbaltoernooi. In de Britse ploeg liefst zes Welshmen, onder wie de grote held Ryan Giggs, kind van Cardiff's volkswijk Ely. door Peter van der Meeren You're sure?" De buschauf feur fronst zijn wenk brauwen. Zeker weten, een kaartje naar Ely? Naar met voorsprong de meest be ruchte achterstandswijk in Cardiff, hoofdstad van Wales? Ely, broed plaats van kleine en grotere crimi naliteit, waar hoge werkloosheids cijfers zijn en het aantal verveloze gevels niet te tellen is. De buschauffeur wil maar zeggen: waarom niet naar het mooi opge knapte havengebied met zijn de- sign-straatmeubilair en trendy res taurants, of naar de trots van Car diff het Millennium Stadium? Dit aan 74.000 toeschouwers plaats biedende stadion (met beweeg baar dak) kostte zo'n 125 miljoen euro en werd in 1999 geopend, am per acht jaar nadat in Ely een volksopstand had gewoed, waarbij tientallen huizen en winkels in brand waren gestoken. In het Millennium Stadium vindt woensdag letterlijk de aftrap plaats van de 27ste Zomerspelen. De Brit se voetbalsters nemen het op te gen Nieuw-Zeeland. Gemengde ge voelens hierover in Caerdydd (Car diff in het Welsh). Trots op het feit dat de Spelen er beginnen, maar jammer dat geen enkele speelster uit het 2,7 miljoen inwo ners tellende Wales goed genoeg bevonden is voor de Britse selec tie. „Ik ben ontgoocheld", zegt Gwenman Harries, 52-voudig inter national voor Wales. „Er staat zelfs niet eentje op de reservelijst." De Welshmen hebben echter meer ijzers in het olympische vuur. Bondscoach Stuart Pierce had voor het Britse voetbalelftal het Engelse icoon David Beckham niet nodig, maar riep wél zes spe lers uit Wales op, tegen nul uit Schotland en Noord-Ierland. Ze ker in Ely is de trots voelbaar. SS3HS35*Si5BtSeeoefflac5S5«25^5eSe5«3iS%«^«B«StSSES2SZS35-2 NORDERNEY - Eljero Elia heeft zich gisteren in het trainingskamp van Werder Bremen op het Duitse Waddeneiland Norderney gemeld. De 25-jarige aanvaller mocht ech ter nog niet meetrainen met de se lectie van trainer Thomas Schaaf De Duitse club heeft weliswaar een akkoord bereikt met Juventus over een transfersom, maar Elia moet zelf nog wat zaken regelen met de 'Oude Dame'. „Daarom is het contract nog niet ondertekend, er mist nog een over eenkomst tussen Elia en Juven tus", aldus manager Klaus Allofs van Bremen. Bremen betaalt zo'n zes miljoen euro voor de spits. Ryan Giggs is afkomstig uit deze wijk - met de bus een kwartiertje van het Millennium Stadium. De op 29 november 1973 geboren Giggs kreeg op zijn veertiende ver jaardag sir Alex Ferguson op visite. De manager van Manchester Uni ted kwam langs met een shirt én een profcontract. Bijna 25 jaar later speelt de 'Wizard of Wales' nog al tijd voor de Mancunians en prij ken op zijn erelijst meer successen dan tatoeages op het lichaam van de gemiddelde Ely-bewoner. Met zijn voetbalpensioen in zicht, wil Giggs schitteren op zijn eerste grote eindtoernooi. Als speler van Groot-Brittannië, maar toch in de eerste plaats voor Wales. Overi gens speelde hij één officiële inter- Paul van Ass foto ANP land voor Engeland. Giggs was in 1989 aanvoerder van het Engelse schoolteam dat op Wembley aan trad tegen Duitsland. Op die 'heili ge' grond hoopt Giggs de olympi sche finale (op 11 augustus, een week later start de Premier League alweer) te winnen. „Good luck", zegt de buschauffeur en geeft een ferme trap op het gas pedaal. Halte: St. David's Hospital, aan de rand van Ely. Op de plaats waar Giggs het levenslicht zag, heb ben projectontwikkelaars flats neergezet. Danny Wilson - zoon van een emigrant uit Sierra Leone - en Lynne Giggs waren nog tie ners toen ze Ryan Joseph kregen. Hij werd bij de burgerlijke stand ingeschreven onder vaders naam. door Rik Spekenbrink UTRECHT - Hockeybondscoach Paul van Ass had gehoopt dat het, pre cies drie weken voor de eerste wed strijd in Londen, eindelijk eens over de Olympische Spelen zou gaan. Hij kwam bedrogen uit. Zon dagavond werd hij verrast door een persbericht van Taeke Taeke- ma, die ook voor de camera nog eens uitlegde helemaal niets van zijn uitsluiting voor de Spelen te begrijpen. Taekema noemt de hele gang van zaken gênant en onaccep tabel, een bondscoach onwaardig. Dat kon er ook nog wel bij voor Van Ass, toch al niet de populair ste bondscoach van het land. „Dat ik onder vuur lig, maakt me hele- Toen zijn ouders scheidden (Giggs was zestien) nam hij de naam van zijn moeder aan. Danny Wilson was rugbyer, die het nationale team van Wales bereikte en prof werd bij een club in de regio Man chester. Het gezin moest mee. Ryan was net zeven en huilde dik ke tranen. Hij wilde in Ely blijven, bij oma en opa van moeders kant. Leren lezen en schrijven op de Ysgol (school) Hywel Dda, maar vooral voetballen op het plein van de Windsor Clive Primary Ysgol, een straat verderop. Dat schoolplein wordt ook van daag de dag bevolkt door voetbal lertjes. Ja, allemaal hopen ze zo'n ster te worden als Giggs, die in 2007 (na 64 interlands) het natio nale elftal vaarwel zei. „Mijn opa kent zijn opa", zegt de zesjarige Lennox trots. Ze mogen dromen, vindt diens onderwijzer James El- lis. „Maar mijn eerste zorg is dat ze het alfabet leren voor ze hun eer ste pint drinken." Giggs dient ze als voorbeeld. „Hij zat hier niet lang op school, maar wat ik van mijn voorgangers begrepen heb, deed hij in de klas goed zijn best", benadrukt Ellis. Een stukje verderop. Giggs Barber Shop staat nog net leesbaar op een gevel. De buurtkapper. Familie van? „Ha, die vraag wordt me ze ker twee keer per dag gesteld", zegt Aloisius Giggs, die met twee assistenten menig mannenhoofd onthaart. Kaal is in, in Ely. „Nee, geen familie, maar ik zou graag zijn bankrekening willen hebben. Ik woonde in de straat waar Ryan doorliep op weg naar school." Kap per Giggs zegt trots te zijn op het feit dat zijn naamgenoot als boeg beeld fungeert van het Brits olym pisch elftal. Maar hij geeft ook de twijfels van menig Welshman weer. „Het formeren van een Brits elftal is een risico. Straks mogen Schotland, Noord-Ierland en wij niet meer zelfstandig voor een WK of EK spelen." Mocht dat gebeuren, dan zijn de gevolgen in Ely niet te overzien, denkt Giggs. „Wij laten ons nóóit van onze identiteit beroven. Zeker niet in voetbal en rugby. Er is voor een Welshman niks mooiers dan Engeland te verslaan." Olympische samenwerking oké, maar verder? Nee. maal niets uit. Ik sta volledig ach ter mijn keuzes." Daar wilde hij het graag bij laten. Hij ging niet in op Taekema's ver wijt dat hij afspraken niet is nage komen. „We hebben zo veel ge sprekken gehad, dan zou je dat alle maal moeten gaan uitpluizen. On ze enige focus ligt nu op Londen. Taeke is boos, laat hem even. Het is ook heel wat om niet mee te mo gen." Twee oefenzeges op Duitsland, in de ogen van Van Ass de favoriet voor olympisch goud, had de coach dus goed kunnen gebruiken. Maar op de 4-2 zege van zaterdag volgde gistermiddag in Utrecht een 1-3 nederlaag. Na rust werd Oranje overlopen. „Zo is het ook dinsdag 10 juli 2012 Sport in het kort Gianni Zuiverloon (25) keert na vier jaar terug bij sc Heerenveen. De verdediger heeft van Real Mal- lorca toestemming gekregen om zijn transfer af te ronden. Zuiver loon onderging gisteren een medi sche keuring en zet vermoedelijk op korte termijn zijn handtekening onder een contract bij de club van trainer Marco van Basten. Bij judoka Henk Grol (27) is zijn grote teen uit de kom geschoten. Het gebeur de de Veen- dammer, die uitkomt in de gewichts klasse tot honderd ki lo, vorige week tijdens een training in Castelldefels (Spanje). Hij moet acht dagen rust houden. Grol, op de Olympische Spelen in Londen een van de medailiekandiaten, ver schijnt op 2 augustus op de tatami. Giovanni van Bronckhorst heeft het aanbod om assistent van bondscoach Louis van Gaal te wor den, afgeslagen. De 37-jarige Rot terdammer heeft het te druk met zijn werkzaamheden bij Feyenoord, waar hij komend seizoen verant woordelijk wordt voor het beloften- elftal Jong Feyenoord/Excelsior. Van Bronckhorst, tevens assis tent-trainer van Ronald Koeman bij het eerste elftal, gaat daarnaast de cursus Coach Be taald Voet bal volgen. „Ik was ver eerd met het verzoek, maar op dit moment past die func tie niet in mijn werkzaamheden", meldde Van Bronckhorst gisteren. Luis Suarez is als dispensatiespe ler opgenomen in de de olympi sche voetbalselectie van Uruguay. Bondscoach Oscar Washington Ta- barez riep naast de speler van Liver pool nog twee gelouterde spelers op die ouder zijn dan 23 jaar: Edin- son Cavani (Napoli) en Egidio Are- valo Rios (Palermo). Ook zijn voor malige ploeggenoot Nicolas Lodei- ro kreeg een uitnodiging. goed, we hebben nog een paar we ken. In drie van de vier helften was ons spel heel goed. Bovendien laten beide ploegen nu nog niet het achterste van hun tong zien." De spelers die het straks in Lon den moeten doen, zijn - in elk ge val naar buiten toe - uiterst posi tief gestemd. Eerste spits Billy Bak ker zegt veel vertrouwen in een goede afloop te hebben. De ploeg genoot van Taekema bij Amster dam kan niets met de 'negativiteit van de buitenwacht'. „Daar baal ik van ja. Het heeft helemaal geen zin. Wij vertegenwoordigen ons land, dan is het leuk als zo veel mo gelijk mensen achter ons staan. Ik ben ook bewust gestopt met het kijken op Twitter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33