Nieuwe duikwrakken nu al vol leven 21 'We houden van friet en kibbeling' dinsdag 10 juli 2012 Bij de jachthaven van Scharendijke zijn het afgelopen jaar drie duikwrakken afgezonken. De Serpent, met het dek op .23 meter diepte, is enkel bereikbaar voor ervaren en gebrevetteerde duikers met een wrakopleiding. De andere twee, de Zeehond en de Rat, zijn echter zeer geschikt om als beginnende duiker naar toe te gaan. Een absolute aanrader, zeker sinds de afgelopen twee weken een explosie aan zakpijpen is ontstaan. Door Lilian Dominicus EEen emotioneel moment was het, toen het betonnen sleepschip de Serpent op 8 juli vorig naar de bodem van het Grevelingenmeer bij de haven van Scharendijke werd afgezonken. „Rondom lagen overal schepen: van de marine, Rijkswaterstaat, die van ons. Allemaal toeterden ze toen het wrak naar beneden ging", zegt Bas Matthijssen van duikcentrum De Rabbe laar in Scharendijke, als initiatiefnemer betrokken bij het duikproject. „Het was een grote kakofonie van geluiden." De droom van zijn vader, Bastiaan sr., om een wrak op de bodem van het Grevelin genmeer als duikobjectte kunnen gebruiken, werd na jaren eindelijk werkelijkheid. ,-,In het buitenland heb je al zulke locaties, dat wilden we hier ook", vertelt Bas jr. in het eetcafé van 'Dive Inn De Rabbelaar'. „Het moest toegankelijk worden voor beginnende duikers." Want in de Westerschelde liggen weliswaar een aantal oorlogswrakken, die zijn enkel geschikt voor ervaren stroomduikers met een goede conditie. De euforie was slechts van korte duur. Bas stond op een van de schepen naar het schouwspel te kijken en schudde al de hand van de stuurman. Missie voltooid, dacht hij. Toen gebeurde er iets waar wel rekening mee was gehouden, maar niemand echt op had gerekend: de Serpent gleed weg en verdween. „Ik draaide me omen zag de boei verdwijnen. De Serpent heeft twee minuten op zijn plek gelegen." Een middag lang is gezocht naar hét duikwrak, toen werd hergevon den. „We moesten beroepsduikers inschakelen. Daarvoor moest de marine eerst toestemming geven. Na wat over- en-weer gefax is dat uiteindelijk gelukt." Dat was een jaar geleden. Het dek van de Serpent ligt nu op een diepte van 23 meter op de bodem van het Grevelingenmeer, het diepste punt is zelfs 29 meter. Nog altijd krijgt Bas Matthijssen, ervaren duiker en instructeur, kippenvel als hij naar het schip afdaalt. „Ik heb zoveel uur in het wrak zitten, ik kan het blindelings vinden. Eigenlijk ligt het op een mooie plek nu, het wrakgevoel is beter. Maar ik waarschuw mensen wel als ze gaan. Ik ken er die halverwege zijn teruggekeerd. Je moet er ook tegen kunnen: de duisternis, de diepte en de wetenschap dat er iets groots op je ligt te wachten." Niet wat je noemt een beginnerswrakje dus, die Serpent. Maar geen nood. Daar is wat op gevonden. Eind 2011 kwamen er twee duikwrakken bij: de Zeehond en de Rat. Met respectievelijk zeven en twaalf diepte zijn die uitstekend te bereiken voor de beginners. Met brevet, dat Wél. „De Rat ligt nu op de plek waar de Serpent zou komen te liggen", zegt Bas. Laat daar nu de afgelopen twee weken iets heel bijzonders zijn gebeurd: de tot nu toe kale wrakken raakten ineens begroeid met zakpijpen. „We wisten dat er zich leven op zou vestigen, maar in dit tempo? De temperatuur is de laatste tijd flink gestegen, daar houden deze organismen van. Het is een gunstig teken, zakpijpen zijn de pioniers van het rif Na een tijdje Worden ze verdrongen door sponzen en andere dieren", vertelt instructeur Ferry van Dorst, terwijl we de winkel van duikcentrum De Rabbelaar binnenlopen. Als pas gebrevetteerd duiker heb ik nog niet alle benodigde spullen in bezit, maar gelukkig is dat doorgaans in Zeeland geen enkel probleem. Het gereedmaken van de duikuitrusting is tegelijkertijd een welkome opfriscursus. Van Dorst, een rot in het vak die gespecialiseerd is in het geven van technische trainingen voor gevorderden, legt alles nog even uit. Hoe moest dat ook alweer met de ademauto- maat? En dat trimvest? Die onderwater manometer? Met de herhalingslessen komt ook alle informatie van de duikcur- sus langzaam boven. De eerste duik is een hernieuwde kennismaking met het zwemmen en ademen onder water, daarna begint het eigenlijke avontuur. „Vergeet niet je oren te klaren", geeft Ferry bij de boei met de Z van de Zeehond mee, net vóór de afdaling langs de stalen ketting. Eenmaal beneden, blijkt dat hij niets teveel heeft gezegd: hele kolonies zakpij pen hebben zich vastgezet op het dek, de achtersteven, de boeg en het stuurhuis. Het is een prachtig, kleurrijk gezicht. Ertussen zitten krabbetjes, kreeften, zeesterren, botervisjes, zeeanemonen en puitalen. De kwallen zwemmen overal, maar zo ze al bijten, heb je daar in vol ornaat duikuitrusting geen enkele hinder van. Integendeel, door het binnenvallende zonlicht schijnen ze mooi dóór. Een prachtig kleurenspel. Bij de Rat, op twaalf meter diepte, wijst Ferry druk gebarend naar een paal. Daar zit de webcam in, zo wil hij me vertellen. Twee onderwatercamera's leggen de flora en fauna, het scheepswrak en de sportdui- kers die langskomen vast, hoewel nummer 1 tijdelijk buitengebruik blijkt te zijn. „Er is water in gekomen", verklaart Bas Matthijssen als we wëer boven zijn. Net als Ferry is hij blij verrast door de explosie aan leven op de wrakken. Het zal het duiktoerisme deze zomer goed doen, verwacht hij„Ook al is het niet meetbaar, je merkt het nu al. Voorheen waren er tijden, dan zag je hier helemaal niemand. Nu zijn er altijd wel duikers." www.duikwrak.nl,www.de-kabbelaar.nl, www.divedivedive.nl Christian en Sabrina winkelen in Goes. PASPOORT Naam: Christian Emde (28) en Sa brina Böckling (26) Woonplaats: Krefeld, Duitsland Gespot: in Goes door Karen Hagen Christian en Sabrina slente ren samen door de Lange Rerkstraat in Goes. Ze zijn gezellig aan het winkelen. „We zijn vijf dagen in Wemel- dinge", zegt Sabrina. „Helaas is dit de laatste dag", vervolgt ze. Het stel verblijft in. het huis van Sabrina's ouders, dat ze jaren ge leden hebben gekocht. Sabrina: „Mijn vader heeft een boot en houdt erg van vissen. Als klein meisje ging ik vroeger vaak sa men met mijn ouders naar Zou- telande toe. Mijn grootouders gingen dan ook wel eens mee. Mijn ouders vonden het zo fijn hier in Zeeland dat ze besloten een huis te kopen." Daar hebben ze nu profijt van. Christian vindt het ook gewel dig in Zeeland en is er nu voor de tweede keer. „Als ik hier ben, krijg ik energie. Het is zo re laxed. Thuis, in Duitsland, heb ben we wel wat meertjes, maar niet zulke stranden als hier." Naast de mooie stranden en de omgeving, houden ze ook erg van kibbeling en friet speciaal. „En poffertjes", zegt Sabrina die lusten we ook graag. Het woord 'poffertjes' kan de Duitse zelfs in gebrekkig Nederlands zeggen. Het stel blijft niet heel de dag in Goes, ze gaan hierna nog naar Zoutelande en daarna naar Vlis- singen. „We willen naar het Ar senaal gaan", zegt Sabrina. „Daar zijn we nog niet geweest." Hoewel ze balen dat vandaag de laatste dag alweer is aangebro ken. Weten ze ook dat ze weer terugkomen. „We komen om de twee maanden naar Zeeland. In september komen we weer te rug. Zeker weten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18