niet meer Van der Staaij wil volle rit uitzitten 'Er moet altijd een mix zijn van ervaring en vers bloed, maar de d,nsdagio,ui,2oi2 laatste tijd lijkt het naar het laatste door te slaan' 11 Kees van der Staaij, SGP-Kamerlid Carla van Baaien foto Erik van 't Huilenaar Ineke van Gent (GroenLinks) lan ger aanblijven, en bij het CDA werd niet moeilijk gedaan over de langere verblijfsduur van Jaap de Hoop SchefFer. De regel is nu nau welijks meer nodig: na 12 septem ber zijn er nog maar zes van de 150 leden die langer dan twaalf jaar in de Kamer zitten. De snelle doorloop komt ook door de grote schommelingen in de ver kiezingsuitslagen sinds 1994 en de komst van nieuwe (en dus per defi nitie onervaren) partijen, zoals de LPF en de PW. Vooral voor grote re partijen is het lastig geworden een evenwicht te vinden tussen vernieuwing en ervaring. Zo werd het CDA twee keer, in 1994 en 2010, gehalveerd, waardoor veel 'ze kere' kandidaten afvielen. In 2010 waren dat bijna alle nieuwelingen. Dat gebeurt ons niet weer, dacht het CDA, met als gevolg dat de lijst voor de komende verkiezingen ex treem sterk is vernieuwd. Bij de hui dige peilingen wordt het CDA een van de minst ervaren partijen. Maar de SP en de WD, die de meesten van de huidige Kamerle den op verkiesbare plaatsen hebben gezet, doen het amper beter. De WD had bij de verkiezingen van twee jaar geleden juist veel nieuw bloed, en bij de SP daalt het gemid delde sterk door het grote aantal nieuwkomers dat wordt verwacht. Uiteindelijk zullen de PvdA en de SGP de meest ervaren partijen zijn. Van Baaien vermoedt dat veel Ka merleden ook sneller zijn "opge brand door de sterk toegenomen hectiek. „Door e-mails, de thuis computer en Twitter word je voort durend beziggehouden, ook in het weekend. Mensen zijn na acht of tien jaar heel erg moe. En de wijze van ondervragen is verhard. Je moet een dikke huid hebben." Dat vooral jonge mensen het Ka merlidmaatschap niet meer als roe ping zien, maar gewoon als een stap in een carrière, gaat er bij Van Baaien niet in. „Tijdens onderzoek dat we in de Kamer hebben gedaan, hebben we gemerkt dat Kamerle den hun werk nog steeds heel bij- zonder vinden. En wie zegt dat het Tweede Kamerlidmaatschap vroe ger als roeping werd gezien?" Als na 12 september de nieu we Tweede Kamer wordt geïnstalleerd, zal Kees van der Staaij het meest erva ren Kamerlid zijn. Die positie deelt de fractievoorzitter van de SGP met Mariëtte Hamer (PvdA), Harry van Bommel (SP) en Jan de Wit (ook SP), die net als hij in 1998 in de Tweede Ka mer werden gekozen. Als opvolger van Bas van der Vlies, die liefst 29 jaar in de Kamer zat, weet Van der Staaij hoe belangrijk ervaring is. Hij ziet met lede ogen aan hoe het parlement meer en meer een duiven til is geworden. „Dat is niet goed voor de tegenkracht die de Kamer moet zijn voor de rege ring", zegt hij. „Er moet altijd een mix zijn van ervaring en vers bloed, maar de laatste tijd lijkt het naar het laatste door te slaan. De krampachtige ma nier waarop partijen naar bekende na men en gezichten zoeken, verhult een gebrek aan inhoud." Het leidt, zegt hij, tot een 'kortademig heid', waarbij nieuwe Kamerleden am per de kans krijgen hun draai te vin den. Tot zijn verdriet houden sommi gen het zelfs al na één periode voor ge zien. „De Kamer wordt een soort door gangshuis. Het zou mooi zijn als het lidmaatschap als een voorrecht werd ervaren. Dat mensen zich afvragen: hoe kan ik het algemene belang die nen, en niet: in hoeverre past dit in mijn carrière?" De vluchtigheid, meent Van der Staaij, wordt versterkt door het hoge tempo waarin verkiezingen elkaar op volgen. „Elke keer denken partijen dat ze weer vers bloed op de lijst moeten zetten. Maar twee jaar geleden was dat ook zo. Zijn de omstandigheden in de tussentijd dan zo veranderd?" Daar wil hij iets aan doen. Hij wil dat de nieuwe Tweede Kamer direct na de verkiezingen een debat houdt over dit onderwerp, en hij zou graag zien dat de Kamer daarin de intentie uit spreekt dat de volle periode van vier jaar wordt uit gediend. Als er tussen tijds een crisis ontstaat, moet die wor den opgelost zonder dat nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven, bij voorbeeld door de samenstelling van een kabinet te veranderen. „Het is meer regel dan uitzondering geworden om meteen verkiezingen uit te schrijven", zegt Van der Staaij. „Maar dat heeft enorme nadelen. Het gaat ten koste van daadkracht. Veel wetsvoorstellen worden bijvoorbeeld controversieel verklaard, sommige nu al voor de tweede keer. Dat schept veel onduidelijkheid en onzekerheid." Kees van der Staaij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11