Het pluche plakt1 iol Tweede Kamer 8 Politici blijven steeds korter in de Tweede Kamer. Na de verkiezingen van 12 september zal het aantal ervaren rotten nog verder dalen. dinsdag 10 juli 2012 Verlies aan ervaring De Tweede Kamer dreigt bij de ko mende verkiezingen verder erva ring te verliezen. Op basis van de jongste peiling van Maurice de Hond (8 juli) heeft een gemiddeld Kamerlid dat na 12 september aan treedt slechts drie jaar en drie maanden parlementaire ervaring. Daarmee zet de daling door die in de jaren negentig van de vorige eeuw is begonnen. De SGP zal na 12 september met gemiddeld vijfjaar en drie maan den jaar de meest ervaren fractie zijn, die van D66 de minst erva ren. De aantredende Democraten hebben gemiddeld maar één jaar en negen maanden in het parle ment doorgebracht. Belangrijke oorzaken van de hoge re omloopsnelheid zijn de snelle opeenvolging van verkiezingen, waardoor Kamerleden minder tijd krijgen ervaring op te bouwen, en de vernieuwing die partijen op hun kandidatenlijsten doorvoeren. Daarnaast zorgen grote schomme lingen in zetelaantallen ervoor dat veel ervaren Kamerleden ver dwijnen en onervaren leden instro men. Ervaring per partij (tussen haak jes het aantal zetels) in een nieuwe Tweede Kamer, gebaseerd op de peiling van De Hond van 8 juli: SGP (3): 5 jaar en 3 maanden PvdA (19): 5 jaar en 1 maand PvdD (3): 3 jaar en 6 maanden WD (29): 3 jaar en 6 maanden PW (20): 3 jaar en 6 maanden SP (3]): 2 jaar en 11 maanden Overig - DPK en 50PLUS (2): 2 jaar en 10 maanden CDA (14): 2 jaar en 9 maanden GroenLinks (5): 2 jaar en 4 maan den Christenunie (7): 2 jaar D66 (17)1 jaar en 9 maanden door Frits Bloemendaal illustratie Mark Reijntjens Na 'tien tropenja ren' houdt Twee de Kamerlid Boris van der Ham (D66) het voor ge zien. Met tien jaar ervaring was je een kwart eeuw ge leden als Kamerlid net droog ach ter de oren. Maar Van der Ham voelt zich een veteraan. En als alles relatiefis, geven de cij fers hem gelijk. Hij valt net buiten de Top-15 van langstzittende Ka merleden. Net boven hem staat Ka mervoorzitter Gerdi Verbeet, die in september ook na amper tien jaar de deur achter zich dichttrekt. Maar ook Kamerleden met veel minder ervaring kappen ermee. Zo hebben Mariko Peters en Bru no Braakhuis van GroenLinks la ten weten dat ze niet terugkeren, terwijl ze nog maar sinds 2006 in de Kamer zitten. Dat is net zo lang als Elly Blanksma, de nummer 4 van het CDA, die haar partij er mee verraste dat zij burgemeester van Helmond wil worden. Esmée Wiegman (Christenunie) houdt het na vijfjaar voor gezien, en Jeroen de Lange (PvdA) al na 232 dagen - hij vindt dat hij te laag op de kandidatenlijst zou komen. De gemiddelde ervaring van Twee de Kamerleden loopt al jaren te rug. Als de peilingen van nu ook de verkiezingsuitslag worden, heb ben de nieuwe parlementariërs straks gemiddeld niet meer dan drie jaar en drie maanden erva ring. Dat gemiddelde loopt daarna wel weer op, maar doordat verkiezin gen elkaar de afgelopen tijd snel zijn opgevolgd, komt het amper meer boven zes jaar uit. Ter verge lijking: in 1994 lag het op negen jaar en vier maanden. In dat jaar begon de kentering, zegt Carla van Baaien van het Cen trum voor Parlementaire Geschie denis in Nijmegen. Een politieke aardverschuiving bij de verkiezin gen sloeg een gat in de collectieve ervaring. Vooral D66, dat sterk groeide, bracht toen veel nieuwelingen. Maar partijen zorgden ook op hun lijst voor veel nieuwe gezichten. Van Baaien: „PvdA-voorzitter Felix Rottenberg wilde de boel flink op schudden." Tot dan kwam het regelmatig voor dat een Tweede Kamerlid tiental len jaren in het parlement zat. ARP-Kamerlid Lodewijk Duymaer van Twist, bijgenaamd 'Duympie' en onder meer oprichter van de Bond tegen het Vloeken, is record houder, met 44 jaar en vijf maan den (1901-1946). Hendrik Willem Tilanus (CHU, 1922-1963) haalde veertig jaar en negen maanden. „In die tijd", zegt Van Baaien, „was het de gewoonte dat je het eerste jaar je mond hield.-Je moest eerst het vak leren. Nu zie je dat Kamerleden al heel snel hun mai- 'De wijze van ondervragen is verhard. Je moet een dikke huid hebben' den speech houden." Vernieuwingsdrang is een belang rijke oorzaak van de hoge omloop snelheid, zegt Van Baaien. „Aan er varing lijkt minder waarde te wor den gehecht. Maar je moet toch de procedures kennen, en de regels - geschreven en ongeschreven. Daar heb je zeker een termijn voor no dig. Maar het lijkt belangrijker ge worden dat je zichtbaar bent in de media, dan dat je goed bent in het maken van wetgeving." In de jaren negentig voerden CDA en GroenLinks als regel in dat een Kamerlid maximaal drie termij nen (twaalf jaar) mag blijven. Dat moest 'pluche-plakken' te voorko men. Die regel is rekbaar gebleken. Zo mochten Femke Halsema en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10