Gissen naar oorzaak watersnood buitenland 19 r Altijd korting op stipreizen.nl fet» President Mursi van Egypte provoceert leger CAÏRO - De nieuw gekozen presi dent van Egypte, Mohammed Mur si, heeft zondag besloten dat het ontbonden parlement weer bijeen moet komen tot er een nieuw is gekozen. Daarmee draait hij een beslissing van generaals terug, die tot ontbinding hadden bevolen op basis van een uitspraak van het Grondwettelijk Hof „President Mohammed Mursi heeft opdracht gegeven tot hervat ting van de zittingen van het geko zen parlement", aldus een presi dentiële verklaring. Volgens het decreet zal de eerste parlementaire verkiezing worden gehouden binnen zestig dagen na dat een nieuwe grondwet is goed gekeurd. Het Hof beval vorige maand de ontbinding van het door islamis- ten gedomineerde parlement om dat er aanwijzingen waren van ver kiezingsfraude. De generaals, die het interim-be wind voerden over Egypte tot ze op 30 juni hun bevoegdheden overgaven aan Mursi, voerden de beslissing uit en gaven zichzelf wet gevende bevoegdheden. maandag 9 juli 2012 door onze correspondent Floris Akkerman MOSKOU - Het is het woord van de Russische autoriteiten tegenover het woord van getroffen bewo ners. Was de overvloedige regen dit weekend de oorzaak van de wa tersnoodramp in de zuid-Russi sche regio Krasnodar aan de Zwar te Zee? Of het openzetten van de sluizen van de waterreservoirs? Een vraag waarop president Vladi mir Poetin ook het antwoord wil de weten tijdens zijn bezoek aan het getroffen gebied. Zeker 150 mensen overleden door overstro mingen en aardverschuivingen. De overstromingen begonnen in de nacht van vrijdag op zaterdag en verrasten de mensen in hun slaap. Lokale bewoners beweren dat het water plotseling heel snel steeg. Niet door de regenval, maar door menselijk handelen. Een vloedgolf overspoelde de zwaarst getroffen stad Krymsk. De sluizen van de waterreservoirs in het gebied zou den zijn geopend om te voorko men dat ze zouden overstromen wegens de regenval. Ook zouden de bewoners niet zijn gewaar schuwd voor het opkomende wa ter. De lokale autoriteiten verwijzen het bericht over het waterreservoir naar het rijk der fabelen. Tegen over het Russische persbureau ITAR-TASS zei directeur Vladislav Bolov van het ministerie van Noodsituaties: „Het reservoir is niet gevuld, vanwege watertekor ten. Daarom is de informatie dat de overstromingen zijn veroor zaakt door het waterreservoir non sens." Volgens woordvoerder Vladimir Markin van het Onderzoekscomi- té is er zoals gebruikelijk water ge loosd, maar te weinig om een over stroming te veroorzaken. De autoriteiten zien de hevige re genval als oorzaak. Volgens het Russische federale weersinstituut trok een cycloon over het gebied en viel er alleen al in de nacht van 6 op 7 juli drie tot vijf keer zoveel regen als normaal gesproken in een maand. Bolov liet weten dat de bevolking is gewaarschuwd. Rusland heeft een slechte reputa tie als het gaat om rampen. Rus land wordt geplaagd door natuur rampen of door menselijke fouten veroorzaakte rampen. Dit komt door een gebrek aan investeringen, corruptie en slecht bestuur. In 2000 was Poetin acht maanden president toen de ramp met de kernonderzeeër Koersk zich vol trok. Hierbij kwamen 118 beman ningsleden om. Poetin reageerde traag en de hulp kwam laat op gang. Twee jaar geleden bij hevige bosbranden in Rusland waren de autoriteiten niet opgewassen tegen het vuur. Getroffenen moesten te lang wachten op de inzet van de verouderde brandweer en waar schuwingssystemen ontbraken. Burgers bonden toen zelf de strijd aan met het vuur. Om te laten zien dat de overheid nu wel bovenop de situatie zit, vloog Poetin gisteren direct naar het getroffen gebied. Het was zijn eerste ramp sinds hij in mei terug keerde als president. Achtervolgd door protesten kan hij het zich niet veroorloven om afzijdig te blij ven. De slachtoffers krijgen een schadevergoeding en de verwoeste woningen worden herbouwd. Ruim tienduizend reddingswer kers zijn in het gebied aan het werk, maar op de sociale media klinkt de roep om voedsel, luiers en kettingzagen. Poetin heeft een onderzoek gelast naar de oorzaken van de waters nood. Bij rampen in Rusland geldt dat betrokken ambtenaren wor den ontslagen. De eindverantwoor delijken blijven buiten schot. Of de overheid uiteindelijk wel of niet de waarheid spreekt, het wan trouwen tegenover een regering die in het verleden niet altijd open en eerlijk was, is groot. zie onze website:buitenland Bekijk de beelden van de overstromingen in Rusland Inwoners van Krymsk in de regio Krasnodar bekijken de gevolgen van de zware overstroming in hun wijk. foto Timur Gromov/EPA .of bel met 020 - 66 22 222 'fn Itija^ korting bij Stip! lerb"ifin ltrren hot, a"mseK< .metspe;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9