Lot euro ligt in handen van rechters 399,- 81 buitenland Veilig en comfortabel onderweg? Europa is bezorgd om Roemeense rechtsstaat TDV Bel direct 0341 - 27 40 40 voor een gratis uitgebreide brochure! 8on voor gratis brochure! 0 maandag 9 juli 2012 Duitse bondspresident Gauck steunt klagers in rechtszaak tegen extra steun voor zwakke eurolanden De Duitse rechtbank buigt zich dinsdag over nieuwe steun aan eurolanden. Ook president Gauck vindt dat Merkel de maatregelen te slecht uitlegt aan burgers. door onze correspondent Oene van der Wal Stoppen Duitslands hoog ste rechters de redding van de euro? Die vraag staat centraal als het Grondwet telijk Hof (Bundesverfassungsge- richt) in Karlsruhe morgen zijn voorlopige oordeel geeft over de op 29 juni in Brussel afgesproken nieuwe steun voor kwakkelende eurolanden. In een spoedprocedure buigen de rechters zich over klachten die zijn ingediend door onder meer een groepje professoren, de partij Die Linke en de prominente CSU-par- lementariër Peter Gauweiler. Duitsland betaalt als grootste eco nomie verreweg het meeste aan de 'euroreddingsfondsen' ESM en EFSF. Het Duitse parlement heeft de maatregelen intussen goedge keurd. Maar van kracht zijn ze nog niet omdat bondspresident Joachim Gauck in afwachting van de uitspraak zijn handtekening nog niet heeft gezet. Opvallend genoeg gaf Gauck dit weekeinde steun aan de klagers. In een tv-interview verklaarde de pre sident 'blij' te zijn met de procedu re. Hij verweet de regering van An gela Merkel dat maatregelen te slecht worden uitgelegd aan de burgers. De meest staatsrechtelijke klach ten richten zich vooral op de inper king van de rechten van de Bonds dag, het parlement. Onder meer doordat het ESM noodlijdende banken direct van geld kan voor zien wordt het budgetrecht van de Bondsdag en daarmee de Duitse soevereiniteit beknot, menen de klagers. Daarnaast is het ESM volgens de critici ondemocratisch. De directie van het fonds is immers aan geen enkel parlement verantwoording schuldig. En de mogelijkheid van 'systeemrelevante' banken om de politiek 'af te persen' wordt ver groot in plaats van verkleind, zo heet het. Die Linke vreest door de uithol ling van de macht van de Bonds dag vooral de afbraak van de ver zorgingsstaat. Het Hof heeft in eer dere uitspraken steeds de rol van het parlement versterkt, maar de maatregelen om de euro te redden niet wezenlijk bekritiseerd. Minis ter van Justitie Sabine Leutheus- ser-Schnarrenberger (FDP) denkt daarom niet dat de rechters de red ding van de euro ongedaan zullen maken. Doen ze dat wel, dan is dat een geweldige nederlaag voor bondskanselier Merkel en dreigt een chaos in de eurozone. Het Hof staat ditmaal onder uit zonderlijk grote druk. De woede in Duitsland is groot na de 'capitu latie' van Merkel op de Europese top in Brussel van 29 juni. Daar zou ze door de Italiaanse premier Mario Monti, diens Spaanse colle ga Mariano Rajoy en de Franse pre sident Francois Hollande zijn 'ge chanteerd', zo is de overheersende mening in Duitsland. Met als resul taat dat Duitsland voortaan nóg meer risico draagt voor de schul den van andere landen en hun banken. Bijna 200 Duitse economen rie pen de burgers in een brief op te gen de euroredding in het geweer te komen. Merkel reageerde hierop gebeten. Volgens haar 'is er voor Duitsland niets veranderd' en 'gaat het volstrekt niet om een groter ri sico'. De bondskanselier weet zich gesterkt door haar grote populari teit bij de bevolking. Merkels coalitiepartner Horst See- hofer, leider van de CSU in Beie ren, liet weten dat wat hem betreft de grens bereikt is van wat hij nog kan steunen. In Beieren zijn ko mend jaar parlementsverkiezin gen. Ook bij de liberale coalitiepartner' FDP, die onder grote druk staat om zich te profileren, rommelt het. Seehofer en FDP-leider Phi- lipp Rosier eisten eind vorige week een speciaal overleg met Mer kel. Centraal stond de financiële hulp aan onder andere Spanje en Zuid-Cyprus. door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - De Roemeense rege ring heeft in een bliksemprocedu- re met hardhandige tactieken presi dent Traian Basescu geschorst. Cri tici in binnen- en buitenland ma ken zich grote zorgen over de rechtsstaat. Europese leiders staan in de rij om kritiek te leveren: EU-president Herman Van Rompuy is 'zeer be zorgd' over de fundamentele prin cipes van de rechtsstaat. De Vere nigde Staten, voor Roemenië mis schien nog wel een belangrijker bondgenoot dan de EU-partners, delen die zorgen. De Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken Guide Westerwelle zinspeelde alvast op EU-sancties tegen het land. Een prominente Duitse parlementariër heeft zelfs al officieel bij de Europe se Commissie verzocht om straf maatregelen. Roemenië dreigt zo te volgen in de voetsporen van Hongarije, dat door de EU op de vingers werd ge tikt wegens de agressieve manier waarop de regering probeert de op positie monddood te maken. De si tuatie is vergelijkbaar; de regering monopoliseert de macht, en gunt de oppositie geen centimeter. Maar volgens velen is de vijand schap tussen de twee machtsblok ken zo intens dat Roemenië eerder moet worden vergeleken met Alba nië. Dat land is dermate onbestuur baar dat Brussel de EU-lidmaat- schapsaanvraag in behandeling weigert te nemen. Ook investeerders maken zich zor gen. De Roemeense munt viel te midden van de politieke chaos naar een nieuw dieptepunt. Het land is sterk afhankelijk van bui tenlandse investeringen om zijn economie uit een slepende reces sie te halen. Nr. 1 in scootmobielen! Gratis brochure? Bel 0341 - 27 40 40 of kijk op www.molenaarscootmobielen.nl Makkelijk te bedienen dashboard Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel Voldoende bodem vrijheid Minimale draaicirkel Zitcomfort c.q. verstel- mogelijkheden van de Differentiële aandrijftechniek Verstelmogelijkheden ten behoeve van vergroten of verkleinen van de beenruimte U kunt met een scootmobiel van Molenaar veilig op' pad. Ga samen winkelen, op visite of naar het speelveldje met uw kleinkind. Reist u wel eens langere afstanden? Of gaat u samen met uw scootmobiel uw dagelijkse boodschappen doen? Onze scootmobielen doen er niet moeilijk over. Voortaan bepaalt u zelf weer waar u naar toe gaat! Ga er lekker op uit, blijf zelfstandig en mobiel' Bel voor een afspraak of thuisdemo: 0341 - 27 40 40. Scootmobielen v.a. Opvouwbare scootmobielen. Altijd en overal mobiel! Vaste scootmobielen. Lange afstanden? geen probleem! of bel direct 0341 - 27 40 40 Bedden Scootmobielen 'Trapliften ,:Sta-op stoelen Naam- Adres: i Postcode: Telefoon: E-mail: wk28_M1_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw nr. 506, 8070 VB Nunspeet 1 I Molenaar geeft graag onafhankelijk I advies bij u thuis Wij komen graag i UNIEKE SERVICE'. Vrijblijvende demo? langs mei onze rijdende showroom. Bezoek een winkel bij u in de buurt Open ma t/m vrij van 10-18 uur en op za van 10-17 uur Alkmaar Pi|rislraat 117 Amersfoort Nijverheidsweg 53a Arnhem k'incjoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Doetinchem Havenslraai 150 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Katwijk lageweg 35ef I Heen) Nunspeet Laan 18 Roden vvesleresch 8 Roosendaal Oostplein 17a Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waalwijk Prol Zeemanweg 3 Waddinxveen Mercutiusweg 15 Wateringen Gravenzandseweg 28 Weert Roennondseweg S8b WCLZIJNSPRÖDUCÏEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8