Hervorming thuishulp blijft gevoelig /N ZEEUWS-VLAANDEREN Eervoller dan benoeming tot Engelse lord Weer olifanten in Antwerpse Zoo fa^aakop filiaal Mogelijk streep door kanoroutes MAANDAG 9 juli 2012 11 Ideaal fietsen in ideaal land 12 en 13 ZorgSaam schakelt minder vakantiekrachten in, wethouder doet oproep om personeel beter voor te lichten door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De dit jaar doorge voerde hervorming in de huishou delijke thuiszorg blijft onder mede werkers de gemoederen bezighou den. Een aantal kan lastig wennen aan de nieuwe manier van wer ken, waarbij zwaarder weegt wat cliënten nog zelf kunnen doen in het huishouden. Bovendien heerst er onvrede over de invulling van de huishoudelijke thuiszorg in de vakantieperiode. Een anonieme medewerkster van zorginstelling ZorgSaam liet in een brief weten dat er dit jaar in de ge meente Terneuzen zelfs helemaal geen vakantiekrachten meer inge huurd worden. Ze schrijft: „Dit al les in het kader van de bezuinigin gen. Cliënten moeten zelf maar iets regelen met familie, buren, an dere mantelzorgers of gebruik ma ken van de dienstencheques." Met dienstencheques kunnen mensen diensten inhuren van sociale werk voorziening Dethon, onder meer voor tuinonderhoud, boodschap pen doen en strijken. ZorgSaam-medewerkster Margaret Lafort bevestigt dat 'hier en daar in de gemeente Terneuzen deze zo mer geen vakantiekrachten inge schakeld worden'. Zij noemt met name Sas van Gent. Het gevolg kan zijn dat cliënten gedurende en kele weken minder hulp krijgen. „We doen dit altijd in onderling overleg en bespreken zorgvuldig wat mogelijk is." ZorgSaam heeft deze keuze moe ten maken vanwege bezuinigingen door de gemeente, stelt Lafort. In het nieuwe contract dat dit jaar is afgesloten, is volgens haar sprake van een korting met tien procent. Wethouder Co van Schaik van Ter neuzen ontkent dit. „Er is vijf pro cent opzij gezet voor de opleiding en het inschakelen van mensen met een bijstandsuitkering en met een WSW-uitkering (sociale werk voorziening). We geven die men sen zo extra kansen op de arbeids markt. En er is vijf procent gereser veerd voor het inhuren van dien sten met dienstencheques. Je kunt dat geen korting noemen, want die tien procent is wel degelijk be schikbaar gebleven." De hervorming van de thuiszorg - waarbij scherper op de uren wordt gelet en wordt gekeken wat men sen nog wel kunnen, eventueel met steun van mantelzorgers - ligt gevoelig, onderkent Van Schaik. Het is volgens hem aan de zorgaan bieders om hun personeel daar be ter over voor te lichten. IJZENDIJKE - De Engelse Darwin-kenner Red mond O'Hanlon, bekend van de tv-serie Bea gle, in het kielzog van Darwin, kan mooi spee chen. Zaterdagmiddag zette hij in biologische rozenkwekerij De Bierkreek bij IJzendijke zijn beste beentje voor. „Wat een eer dat ik hier een roos mag dopen, dat is veel eervoller dan een benoeming tot Engelse lord." Redmond kreeg vaker de lachers op zijn hand. Niet al leen met woorden lukte hem dat, maar ook door zijn gedrag. Hij bleef - speciaal voor de vele fotografen - maar doopwater over de roos gieten, tot die bijna verzopen was. De roos genaamd Rosa Redsi is overigens van Ca nadese origine, een struikroos ontwikkeld door de ook aanwezige rozenkweker Brad Jal- bert. De roos krijgt een plekje op De Bier kreek waar het afgelopen weekend rozenfesti- val was. Het was razend druk, mede dankzij O'Hanlon. Eigenaar Hans van Hage had hem uitgenodigd. „Hij is één van mijn jeugdhelden. Ik heb hem gewoon gebeld en hij wilde direct komen." O'Hanlon straalde ook helemaal uit dat hij er plezier in had. foto Peter Nicolai ANTWERPEN - De Zoo in Antwer pen heeft weer een olifant in huis. Zaterdag mocht de Zoo de uit Du blin afkomstige Budi begroeten, een jonge olifantstier van 1,6 ton en halfbroer van de 'wereldbe roemde', in de Antwerpse Zoo ge boren Kai-Mook. Budi is geen blijvertje. Hij vertrekt in de winter naar het Amerikaan se Denver. De Zoo houdt dan wel olifanten, want dit jaar arriveren nog twee olifantenstiertjes, de vijfjarige Min Jung uit Keulen en de ook vijfjari ge Bun uit het Georgische Tbilissi. Zij blijven tot ze tien jaar en ge slachtsrijp zijn. De Zoo werkt mee aan een kweek- programma voor instandhouding van Aziatische olifanten. De eerde re olifanten van de Antwerpse Zoo - waaronder Kai-Mook - zijn daarvoor halverwege juni overge bracht naar het dierenpark Plan- ckendael bij Mechelen. Kijkshop Alvarezlaan De vestiging van de Kijkshop in winkelcentrum Zuidpolder aan de Alvarezlaan in Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag het doelwit geweest van een ramkraak. Een grote ruit naast de toegangs deur is door de klap volledig ver nield en ook drie vitrines zijn ka pot gemaakt. Of er spullen weg zijn, kon de politie zondag nog niet melden. HULST - De aanleg van kanoroutes in Zeeuws-Vlaanderen stuit op ver zet van de provincie. Kleinere kre ken en kreekuitlopers mogen van de provincie niet worden gebruikt, omdat dit kan leiden tot versto ring van natuurgebieden. De provincie geeft deze reactie op een vraag van de gemeente Terneu zen naar aanleiding van het nieu we provinciale omgevingsplan Zee land 2012-2018. Terneuzen wil de routes wél door kleinere wateren laten lopen, omdat de ontwikke ling van die routes (tussen Terneu zen en Hulst en tussen Axel en Ro- de Sluis in België) anders 'nage noeg onmogelijk wordt gemaakt'. De gemeente is bereid om maatre gelen te nemen om verstoring te gen te gaan. De provincie ziet daar echter niets in, omdat dit prak tisch onmogelijk zou zijn. Als Ter neuzen kanoroutes wil, mogen die alleen over grotere kreken en wa terlopen worden geleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57