Gratis een p 3 Bijna voor niets maandag 9 juli 2012 den kocht ze het stuk grond net buiten Colijnsplaat. „Ik wilde iets voor mezelf en soms ben ik impul sief." De Colijnsplaatse heeft een passie voor fruit. Vroeger had ze al een moestuintje en dat miste ze. „Ik ben altijd graag in het groen be zig en ik vind het leuk om men sen, en dan vooral kinderen, te la ten zien hoe fruit groeit." Het gaat om het gebruik van de zintuigen. Naast de bekende fruitsoorten wil de onderneemster fruitliefhebbers kennis laten maken met bijzonder fruit dat je niet zo snel in de win kel tegenkomt. „Zwarte moerbeien, gele frambo zen, jostabessen, bosaardbeitjes en morellen bijvoorbeeld", somt Koopman op. De moerbeibomen heeft ze tien jaar geleden al ge plant, maar pas sinds vorig jaar dragen de bomen vrucht. Dat is de natuur. „Toen ik begon moest ik eerst drie jaar wachten voordat de planten en bomen groeiden." Nu heeft ze ieder jaar voldoende fruit en loopt het plukseizoen van eind juni tot en met half september. Het verschilt per fluitsoort en ras wanneer het rijp is. „Vorig jaar was het fruit al half juni goed", zegt Koopman. Dit jaar zijn er bij voorbeeld weinig pruimen. „Dat komt doordat het gevroren heeft, daar kun je niks aan doen." Bij de Zelfplukkerij proberen ze het plukseizoen zoveel mogelijk te spreiden. „We hebben bijvoor beeld verschillende soorten rassen bessen, die niet allemaal tegelijk rijp zijn." Het verschilt per ras hoe lang ze geplukt kunnen worden, legt Koopman uit terwijl ze door haar tuin loopt. Ze wijst naar de jostabessen. „Kijk, die zijn eigen lijk nog niet helemaal rijp." In de tuin staan alle fruitplanten- en bomen in mooie rijen naast el kaar. Een rij frambozenstruiken, een rij aardbeienplanten, de bo men staan achterin. Overal han gen blauwe netten om het fruit te gen vogels te beschermen. „Alles is onbespoten", zegt de on derneemster. „Chemische midde len vind ik niet prettig. Stel dat ie mand proeft en diegene wordt ziek. Dat risico wil ik niet lopen." Een gevolg is wel dat er meer on kruid groeit. Daar probeert ze wel wat aan te doen. Zo heeft ze in de rij met bosbessen onderaan aard beienplanten geplant. „Dat zijn bo dembedekkers en ik hoop dat ze het onkruid bij de rode bessen weghouden. Een experimentje." Volgens Koopman zijn mensen verzamelaars. Dat is waarschijnlijk de reden dat het fruit plukken zo'n succes is. „Het is vast een oer gevoel", zegt ze. „Zeker weten doe ik het natuurlijk niet." Terwijl ze door haar min loopt, zijn de bezoekers om haar heen in de weer met hun blauwe bakjes. Eén oudere man heeft zelfs een emmer meegenomen. Hij staat in de rij onder het blauwe net van de jostabessen. „Ik vries het fruit in, zo heb ik een voorraadje", zegt hij. Het plukken geeft hem vooral een voldaan gevoel en het houdt de dokter 'buiten de deur.' Even later loopt Koopman met een groep mensen door de tuin. Ze is bezig met haar eerste work shop; jam maken. Ze legt uit wel ke fruitsoorten er zijn. „Dit zijn zwarte bessen, bekend van de cas sis. Om op te eten zijn ze niet favo riet." Voor de jam kun je wat haar betreft alles door elkaar gebruiken. „Dat is juist lekker." Sinds de nieuwe schuur er is, kan ze dit soort dingen organiseren. „Als de mensen fruit hebben ge plukt voor hun jam, kunnen ze in de keuken het fruit schoonmaken en gaan koken." Ook plukkers die niet aan een workshop meedoen kunnen even uitpuffen in de schuur. „Ik heb verse Zeeuwse thee en zelfgemaakt sorbetijs met fruit uit de tuin." Bezoekers kun nen dus even wat drinken na de noeste arbeid in de min. Daar wor den ook de bakjes afgewogen en af gerekend. Koopman begeleidt zelf de work shop, maar krijgt ook hulp van haar vier kinderen. Toch is work shops geven nog nieuw voor haar. „Dit is de eerste week, ik moet al les nog ontdekken en uitvinden, maar het is wel wat ik altijd al wil de." www.zelfplukkerij.nl Zelf jam koken. Onderneemster Hanneke Koopman, tweede van links, geeft uitleg. De buit: witte bessen, rode bessen en paarse kruisbessen. Op de achtergrond de blauwe netten. Het eerste trapje is smal en er hangt een touw om aan vast te houden. De andere trappen zijn breder en daarnaast is informa tie te vinden over de natuur rondom de Plompe Toren. Bovenop de toren hoor je vogels fluiten, zie je de binnendijkse na tuur, het uitgestrekte duingebied en de Zeelandbrug. Dat kan alle maal haarscherp door een verre kijker. Die natuurlijk gratis is te gebruiken. Vakantie vieren met een laag bud get vergt wat creativiteit. De Zo- merkrant-redactie zoekt naar de mogelijkheden. Deze keer: de Plom pe Toren langs de Oosterschelde op Schouwen-Duiveland. door Karen Hagen Bij binnenkomst galmt een mannenstem door de Plompe Toren die de legende vertelt. Het gaat over de vloek die een zee meerman heeft uitgesproken na dat zijn vrouw door vissers van Westenschouwen was opgevist. Ondanks zijn smeekbedes werd zij niet vrijgelaten. Hij riep een vloek uit en Westenschouwen was ten dode opgeschreven. La ter verplaatste die vloek zich landinwaarts naar Koudekerke. Bij dit verhaal draait een mobiel rond met plaatjes die het ver haal ondersteunen. Na afloop naar boven beginnen. De Plompe Toren is een over blijfsel van het dorpje Koudeker ke, maar is nu ingericht als infor matiecentrum. Bij een bezoek aan de 23 meter hoge Plompe To ren pik je naast de geschiedenis over de Schouwse dorpjes Wes tenschouwen en Koudekerke als bezoeker helemaal gratis en voor niets een weids uitzicht over de Oosterschelde mee. tocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43