D 4 zeeland 13 'Die 29e plek is alleszins redelijk' commentaar Zeeuwse emotie Rotterdammertjes in gastgezinnen Frietkar Renesse op Duitse radio Tot 13.00 uur morgenmiddag! maandag 9 juli 2012 Zeeuwse kandidaat-Kamerleden staan op een kansrijke plek: André Bosman (WD), Patricia de Milliano (CDA), Albert de Vries (PvdA) en Niels van den Berge (CroenLinks). 'We zijn de kleinste regio met dus het kleinste electoraat. Dat is realiteit' Ben de Reu, PvdA-gedeputeerde door Frank Balkenende Zeeland hangt niet aan de achterste mem op de kandi datenlijsten voor de Twee de Kamer-verkiezingen, menen re gionale politieke zwaargewichten. Kees Bierens, WD-fractievoorzit ter in Provinciale Staten, vindt de 29e plek van zijn partijgenoot André Bosman alleszins redelijk. „Als je bij de eerste dertig staat, doe je het als kleine provincie best goed. Bosman maakt een goede kans, want je mag er vanuit gaan dat de WD meeregeert en dan ver huist altijd een aantal Kamerleden naar het kabinet." Ook Jo-Annes de Bat, CDA-wet- houder in Goes, acht partijgenoot Patricia de Milliano (19e plek; het CDA staat op 14 zetels in peilingen van Maurice de Hond) allerminst kansloos. Optimistisch: „Het CDA gaat zeker twintig zetels halen." Alleen PvdA-gedeputeerde Ben de Reu is er niet zeker van of zijn par tijgenoot Albert de Vries, wethou der in Middelburg, de Kamer zal halen. „Hij staat op de 29e plek. Gezien de peilingen zit hij op het vinkentouw." Zeeland had met kanonnen als wij len Huib Eversdijk (CDA), Siem Buijs (CDA) en Jan Geluk (WD) lange tijd een gegarandeerde af vaardiging in het parlement. Die tijden lijken voorbij. De Reu: „Je moet echt niet denken dat Zee land nog vijf Kamerleden kan leve ren. We zijn de kleinste regio met dus het kleinste electoraat. Dat is realiteit. Overigens is dat geen ramp. Als gedeputeerde heb ik een goed netwerk en beschik ik over ruime contacten in Den Haag. Over de marinierskazerne heb ik intensief contact gehad met de fractiespecialist van de PvdA. Dat die niet uit Zeeland komt, doet er niet toe." De Bat zegt dat een Zeeuws Ka merlid handig is als ingang, maar (net als de Reu) wijst op hij de lob byist die de Zeeuwse belangen in Den Haag behartigt. „En ik heb zelf mijn netwerk in Den Haag op orde." Voorzitter Marten Wiersma van Groenlinks Zeeland (en oud-gede puteerde) zegt dat 'in een globalise- rende wereld regionale afvaardi ging niet doorslaggevend is'. „Kwa liteit is belangrijk. Als je een goede landbouwspecialist hebt, is dat goed voor Zeeland, al is die afkom stig uit Friesland. Het landbouwbe leid wordt sowieso bepaald in Brussel." Ligt de relatief lage klassering aan de kwaliteit van de Zeeuwe kandi daten? De vier denken dat dat wel losloopt. Bierens: „Ik denk dat er wordt gekeken naar een combina tie van kwaliteit, bestuurlijke erva ring, aandeel in partijcommissies en beschikbaarheid, want niet ie dereen die de kwaliteiten heeft, koestert de ambitie om nu Kamer lid te worden." MIDDELBURG - Humanitas Zeeland biedt 65 kinderen uit Rotterdam en omgeving de komende week een vakantie bij Zeeuwse gastge zinnen. De Actie Frisse Lucht van Humani tas zorgt ervoor dat kinderen van zes tot twaalf jaar, die nooit op va kantie kunnen omdat hun ouders daarvoor te weinig inkomen heb ben, er toch een weekje uit kun nen. In de gastgezinnen kunnen ze even ontspannen en kennisma ken met andere leefgewoonten. Komende woensdag gaan alle kin deren en gastgezinnen samen een dagje uit in Zeeland. Dit wordt mo gelijk gemaakt door een bijdrage van het Sint Laurensfonds. De (vrijwillige) gastgezinnen krij gen aan het eind van de week nog een attentie die dit jaar beschik baar wordt gesteld door producent van bakkergrondstoffen Zeelandia in Zierikzee. Zonder de bijdragen van deze sponsoren is dit vakantie- plezier voor de kinderen niet mo gelijk. Ook het Deltaport Donatie fonds, de Paul Tensen Stichting, de Rabobank en Jeugdsponsor- loop LEBO SVN zorgen dat de ac tie mogelijk is. e kandidatenlijsten voor de verkiezin gen zijn opgesteld. Op de lijsten prijken de namen van dertien Zeeuw en. Vier van hen staan op een verkiesbare plaats. Maar met een beetje pech belandt er geen enkele Zeeuw in de Tweede Ka mer. Is dat erg? Nee, klinkt het vanuit de Abdij, een goed net werk in Den Haag is belangrij ker. Oud-gedeputeerde Marten Wiersma bevestigt dat kwali teit relevanter is dan herkomst. Dat neemt niet weg dat in de politieke arena niet enkel zake lijke afwegingen een rol spelen. Ook emoties wegen mee. Als een dossier voor een regio gro te impact heeft, kunnen de emoties hoog oplopen. In zulke gevallen helpt het als een Ka merlid niet alleen de stukken kent, maar ook de gevoelens van de bevolking. Bovendien is het goed als de Zeeuwse kiezer straks in de Kamer ook een Zeeuws Kamerlid ziet. De kloof tussen politiek en electoraat is al dieper dan wenselijk. De kie zer kan daar overigens iets aan doen: door op een Zeeuwse kandidaat te stemmen. RENESSE - De rode frietkar van Hans Luijcx in Renesse heeft zater dag de Duitse radiozender WDR2 gehaald. Radiomedewerkers maakten een tour langs drie zomerattracties aan de Nederlandse kust, waaronder ook de 'roten Pommeswagen' De Buren van Luijcx. De eerste Duitse gasten van Luijcx - die zij Hansi Pommes noemen - melden zich al om tien uur 's och tends, vertelt hij in het live uitge zonden interview. Nederlanders beginnen een paar uur later. Naast friet handelt hij uiteraard in snacks, zoals de Hollandse kroket, bitterballen en de frikadel XXL. Die laatste wordtin het Duits 'lan ge Lummel' genoemd. Luister via: http://www.wdr2.de/ panorama/index.html Trekking 10 juli VIDEO Bekijk de video over het festival Onderstroom in Vlissingen op: www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3