Zeeuwen in de strijd voor een Kamerzetel 21 zeeland 'Wietpas schiet doel voorbij' maandag Fort Peiling van Maurice de Hond Negen Zeeuwen voor spek en bonen op de lijst De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 9 juli 2012 door Wim Hofman 'Als je bij de eerste dertig staat, doe je het als kleine provincie best goed' Kees Bierens, WD-fractievoorziter PS In de krant had ik gelezen dat men van plan was om een aantal mariniers een plek te geven aan de oostkant van de oude buitenhaven van Vlissin- gen. De plek kende ik wel, al was ik lang niet meer in de buurt ge weest, Je hebt daar de milieu straat, een aantal bedrijven, de oe fenplaats van de brandweer met boeiende bouwsels waarop men zich kan uitleven, er is ook een loods met daarbij enkele militaire voertuigen en iets verder heb je de resten van wat het fort De Ruij- ter had moeten worden. Men begon er in het begin van de vorige eeuw aan. Het heeft een lie ve duit gekost en er waren allerlei bezwaren, ook van omringende landen die een groot fort met zwa re kanonnen aan de monding van de Westerschelde geen goed idee vonden. De massieve stalen geschutskoe pels die Krupp zou produceren zijn nooit geleverd, het metaal had het oorlogszuchtige Duits land zelf hard nodig. De Duitsers hebben er later, tijdens de Twee de Wereldoorlog nog wel wat ge schut op geplaatst, maar het fort is in feite nooit afgebouwd, ook niet door de Duitsers. Het idee om grote forten te bou wen, was toen allang achterhaald. Men bouwde liever een vernuftig systeem van bunkers. Nu zijn daar, vlak bij de Westerschelde- dijk, nog wat stukken beton te zien die een indruk geven hoe groot het fort had moeten wor den. Er groeien nu gras en enkele vlier struiken op en er grazen schapen en er liep een enkel paard. De zon scheen, je hoorde moderne wind molens zoeven en het zag er alle maal wel vreedzaam uit. Ik hoop dat het zo blijft en ook dat de ruïne blijft. We hebben niet zoveel ruïnes in Zeeland, en je kunt er wijze lessen uit trek ken. Want ook bij oorlogsvoering geldt dat wat nu in is, morgen al weer achterhaald kan zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77.65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice- Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Voor een kleine provincie als Zeeland is het van belang om mensen te hebben in het cen trum van de nationale macht: politiek Den Haag. Zij kunnen za ken óf zelf óf in de fractie aan kaarten. Vier Zeeuwen maken kans op een Kamerzetel. door Jeffrey Kutterink Na weken van lange vergaderdagen zit het erop. De Tweede Kamer is met zomer- én verkiezingsre- ces.Inmiddels zijn de kandidaten voor de 'nieuwe Kamer' bekend. Onder hen dertien Zeeuwen; vier op een kansrijke plek. Maar ver kiesbaar of niet: voor allemaal breekt een spannende tijd aan. In de Tweede Kamer was het de af gelopen weken duidelijk te mer ken: de verkiezingen staan voor de deur. In debatten werd driftig uit eikaars verkiezingsprogramma's ge citeerd., Vaak selectief en met een knipoog. Soms met een steek on der de gordel. Veel zittende Kamerleden keren niet terug. Dus is er plek voor nieuw bloed. Op de definitieve kandidatenlijsten staan dertien Zeeuwen. Hoewel de peilingen van elkaar verschillen, is het duide lijk dat vier van hen een kans ma ken op een Tweede Kamerzetel. De meest recente peiling is die van Maurice de Hond en dateert van 8 juli. Als we die mogen geloven, lijkt op dit moment alleen André Bosman (WD, Middelburg) verze kerd van een zetel. Hij en Ad Kop- pejan (CDA, Zoutelande) zijn nu de enige Zeeuwse Kamerleden. Maar Koppejan neemt in septem ber afscheid als Kamerlid en wordt weer ondernemer. Hij kon niet le ven met de 19e plek op de kandida tenlijst en trok zich terug. Het CDA schoof daarop het Zeeuwse Statenlid Patricia de Milli- ano naar voren en zette haar even eens op 19. Volgens de peiling van De Hond halen de Christen Demo craten 14 zetels. De Milliano is dus niet zeker van een Kamerzetel. Al is ze niet kansloos. Dat ligt niet al leen aan de uitslag, maar ook aan de vraag of het CDA in de regering komt. Want dan schuiven Kamer leden door naar het kabinet. WD-Kamerlid André Bosman stond oorspronkelijk op 30. Door het opstappen van Charlie Ap- troot (benoemd tot burgemeester van Zoetermeer) is de Middelbur ger een plek gestegen. De WD haalt volgens De Hond 29 zetels. Daarmee lijkt Bosman verzekerd van zijn zetel. Dat geldt niet voor de Middelburg se PvdA-wethouder Albert de Vries. Die staat op plek 29 van de kandidatenlijst. Volgens de Hond halen de sociaal democraten 19 ze tels. Zelfs als de PvdA in de rege ring komt is het met zo'n uitslag vrijwel uitgesloten dat De Vries de Middelburgse politiek verruilt voor het Haagse. Op papier kan hij het nog redden op basis van voor keurstemmen; net als alle kandida ten. Maar wie buiten de provincie niet populair is, maakt geen kans. Hoe zuur moet het zijn voor De peiling van Maurice de Hond van 8 juli. Eerst het voorspelde aan tal zetels in de Tweede Kamer en tussen haakjes het huidige aantal. SP: PvdA: Groenlinks: Partij voor de Dieren: 31 (15) 19 (30) 5 (10) 3 (2) D66: WD: CDA: Christenunie: SGP: PW: Overige partijen: 17 (10) 29 (31) 14 (21) 7 (5) 3 (2) 20 (24) 2 (o) Meer info: www.peil.nl GroenLinks'er Niels van den Ber ge? Met zijn zesde plek op de lijst stond hij al met één been in de Ka mer. Maar het congres zette hem twee plekken lager. Van den Berge woont weliswaar niet meer in Zee land, maar is geboren en getogen op Tholen, verblijft daar regelma tig en heeft bovengemiddelde ken nis over Zeeland en de zaken die er spelen. De achtste plek is niet kansloos. Want een aantal coali ties is mogelijk; de zogenoemde Kunduz-coalitie: WD, CDA, D66, Groenlinks, Christenunie (77 ze tels). Paars plus: WD, PvdA, D66 en GroenLinks (81). En combina ties van WD, PvdA, CDA (82) en WD, PW en CDA (76). Kansrijk of niet: alle kandidaten rennen zich de benen uit het lijf om stemmen te winnen. Ook zul len ze in één koor roepen: de ech te peiling is op 12 september. En daar is geen woord van gelogen. Op het stembiljet zijn straks meer Zeeuwen te vinden. Maar ze staan op een onverkiesbare plaats. Op pa pier kunnen ze in de Kamer ko men op basis van voorkeurstem men. Maar de kans dat dat gebeurt is nihil. De volgende Zeeuwen staan op de kandidatenlijsten: Trix de Roos (SP, 44, Vlissingen), Joyce Vermue (PvdA, 48, Schoondijke), Carel Bruring (GroenLinks, 25, Goes), Trees Janssens (Partij voor de Dieren, 13, Middelburg), Arjan Beekman (Christenunie, 25, Krab- bendijke), Jaap van Ginkel (Christenunie, 42, 's-Gravenpol- der), Teun van Oostenbrugge (SGP, 16, Bruinisse) en Ad Dorst (SGP, 27, Kapelle-Biezelinge) en Eerste Kamerlid Peter van Dijk (PW, 45, Goes). Op de lijsten van D66 en Onafhankelijke Burger Par tij staan geen Zeeuwen. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nksi een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal ïotgwikllg om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere mlormatie aan. GOES - De wietpas schiet zijn doel voorbij. De illegale straathandel neemt toe, waardoor ook 'brave' jongeren in aanraking komen met softdrugs en soms ook harddrugs. De gezondheidsrisico's voor jonge ren nemen daardoor toe, stelt de Stichting Epicurus. De stichting doet onderzoek naar de effecten van de wietpas. In 2014 zijn de resultaten bekend, maar de stichting trekt na telefoon tjes met en enquêtes onder coffee shophouders de voorlopige conclu sie dat de wietpas vooral negatieve effecten heeft. Per 1 mei zijn cof feeshops in Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg besloten clubs ge worden waarvoor je je moet regis treren. Om drugstoerisme tegen te gaan, kunnen alleen lokale gebrui kers een wietpas krijgen. Volgens Epicurus groeit de illegale handel. Wietpasbezitters worden na bezoek aan de coffeeshop vaak benaderd door straathandelaren. De trend is om minderjarige jon gens in te zetten voor wietver- koop, omdat de 'politie ze niks kan maken als ze worden aange houden'. Epicurus stelt ook dat de politie te weinig mensen heeft om de illegale verkoop aan te pakken. Rond de coffeeshops neemt de overlast toe, stelt de stichting. Tege lijkertijd zien de coffeeshops hun omzet dalen. Vooral jongeren van 18 tot 24 jaar mijden coffeeshops en doen vrijwel zeker zaken op straat. Onder meer de coffeeshops in Goes melden een omzetdaling van zeventig tot negentig procent. CDA-Kamerlid Ad Kop pejan (foto) stopt er mee. Zittend Kamerlid André Bosman (WD) is wel herkiesbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2