Als de klusser iets overkomt J 281 werken zaterdag 7 juli 2012 Een opdrachtgever is verantwoordelijk voor de veiligheid van ingehuurde zelfstandige bouwvakkers, oordeelde dit voorjaar de Hoge Raad. Ook particulieren kunnen verantwoordelijk worden gesteld als de door hen ingehuurde klusjesman of bouwvakker iets overkomt. door Arnoud Cornelissen illustratie Job van Gelder Klussen aan huis is niet ieders werk. Soms is het beter zo'n klus uit te besteden aan een professionele kracht. Maar wat als hem of haar iets gebeurt bij u thuis? Is het 'eigen schuld, dikke bult', of krijgt de particuliere op drachtgever de rekening gepresen teerd? In principe is de klusjesman zelf ver antwoordelijk voor zijn veiligheid. Maar er zijn omstandigheden, waar onder dat juist niet opgaat. Dit voor jaar oordeelde de Hoge Raad - het hoogste rechtsorgaan in Nederland - dat een hoofdaannemer ook verant woordelijk is voor de gezondheid en de veiligheid van onderaannemers en ingehuurde individuele bouwvak kers, die als zzp'er (zelfstandigen zon der personeel) werkzaamheden ver richten. In 2005 verloor een reparateur na een ongeluk op een bouwplaats zijn been. Omdat hij zelf geen arbeidson geschiktheidsverzekering had, stelde hij zijn opdrachtgever aansprakelijk. Daarin kreeg hij uiteindelijk van de Hoge Raad gelijk. „Het ging daarbij om werkzaamheden, die ook het ei gen personeel van de hoofdaanne mer had kunnen doen", legt Charles Verhoef uit, voorzitter van vakbond FNV Zelfstandige Bouw. „Dan be grijp je al direct dat het niet om parti culieren gaat. Dat betekent niet dat een particulier dus ook niet verant woordelijk gehouden kan worden voor een ongeval. Als hij een klusser een ondeugdelijke trap geeft of niet vertelt dat het dak op bepaalde pun ten zwak is, dan kan de particuliere opdrachtgever wel degelijk aansprake lijk worden gesteld." Hans André de la Porte, van de Vere niging Eigen Huis, spreekt van 'een grijs gebied'. „Er zijn wel degelijk si tuaties waarin particuliere opdracht gevers aansprakelijk gesteld kunnen worden. Als een schilder tijdens de klus een dakpan op zijn hoofd krijgt, dan is de particulier daarvoor verant woordelijk." Toch ligt in eerste instan tie de verantwoordelijkheid bij de klusser zelf, stelt hij. Dat vindt ook klussenier Fred van den Heuvel uit het bij Arnhem gelegen Westervoort. „Ik doe veel schilderwerk. Bij grotere klussen neem ik altijd een rolsteiger, die ik stevig neerzet. Bij mijn steiger kun je ook binnendoor naar boven klimmen. Dat is veel veiliger dan aan de buitenkant omhoog gaan. Ik vind veiligheid op een particuliere bouw plaats mijn eigen verantwoordelijk heid. Als je dat professioneel ver zorgt, kan er ook niet zo veel mis gaan", aldus Van den Heuvel. Hoe vaak het dan toch verkeerd gaat, is niet bekend. Weliswaar worden cij fers bijgehouden van ongevallen op bouwplaatsen, maar een onderverde ling naar ongevallen op particuliere bouwplaatsen wordt niet gemaakt. Ook de Inspectie SZW (de voormali ge Arbeidsinspectie) zegt niet over dergelijke cijfers te beschikken. „Het zal zeker voorkomen", weet Charles Verhoef. „De kans op ongevallen is al leen op professionele bouwplaatsen in de praktijk groter. Daar werken veel bouwvakkers met verschillende opdrachten tegelijkertijd aan een klus. Daarmee neemt het risico op ongevallen toe. Op een particuliere bouwplaats is het doorgaans overzich telijker". Toch moeten hier ook alle veiligheidsregels worden nageleefd. Hoewel het volgens zelfstandige bouwvakkers niet vaak voorkomt, kan de Inspectie SZW (de voormali ge Arbeidsinspectie) welk degelijk een controle houden op particuliere bouwplaatsen. „Als de bouwplaats een woning is, vragen we in dat geval wel eerst toestemming van de bewo ner voordat we naar binnengaan", voegt voorlichter Ivar Noordenbos daaraan toe. Bij zware ongelukken op particuliere bouwplaatsen wordt net als op ande re bouwplaatsen ook een onderzoek ingesteld. „Dat hangt dus wel van de omstandigheden af', legt Noorden bos uit. „Als de buurman helpt met een klusje in huis en er gebeurt een ernstig ongeval, dan doen we geen onderzoek. Maar als het gaat om een persoon die in dienst is bij een be drijf of werkt als zzp'er, of het is een persoon die werkt in dienst van de particulier, dan doen we wel onder zoek bij een ernstig ongeval." Vol gens Noordenbos is in het eerste ge val de werkgever van de bouwvakker, dan wel de zzp'er zelf verantwoorde lijk. In het tweede geval is het vol gens hem de particulier. Hoewel daar niemand direct toezicht op zal houden, dienen dus ook op particuliere bouwplaatsen de bouw vakkers zich aan alle veiligheidsvoor schriften te houden. „Daar kan inder daad op worden gecontroleerd", ver telt Fred van den Heuvel. „Ik heb het in de praktijk alleen nog nooit meege maakt. Bouwvakkers lichten vaak op grotere projecten de hand met veilig heidsvoorschriften, omdat ze haast hebben. De aannemer wil dat de klus snel klaar is. Dat is bij particulieren anders. Buiten dat, ik laat me niet op jagen. Zeker niet als het om mijn ei gen veiligheid gaat." Het zou gemakkelijk zijn als je door middel van een contract de aanspra kelijkheid zou kunnen uitsluiten. Dan ligt het risico helemaal bij de klusjesman zelf. De wet heeft daar echter een stokje voor gestoken. Je mag met elkaar afspreken wat je wil, het zogenoemde 'dwingend recht' staat daar boven. Als de wet stelt dat een particulier verantwoordelijk is als hij niet voor gevaarlijke situaties heeft gewaarschuwd, dan is daar geen ontkomen aan. Het overkwam een klusjesman, die op aanwijzing van de particuliere opdrachtgever vanaf een balkon een reparatie aan de buitenzijde van de woning ver richtte. Toen hij op de balustrade leunde, brak deze en viel hij naar be neden. De rechter oordeelde dat de particulier had kunnen weten dat het hekwerk rot was. Hij moest alle schade en gederfd inkomen van de klusjesman vergoeden. Particulieren kunnen zich wel verze keren tegen de financiële gevolgen van zo'n ongeluk. In veel gevallen valt dat onder de zogenoemde Aan sprakelijkheidsverzekering voor Parti culieren (AVP). Het is wel aan te ra den bij grotere klussen aan het huis of bij verbouwingen, na te gaan of de bestaande verzekeringen wel voldoen de zijn. De aansprakelijkheid van de particuliere opdrachtgever wordt ove rigens niet anders als een klus zwart wordt betaald. Ook dan moet je een klusjesman wijzen op gevaarlijke si tuaties en dient de klusser zelf goed op te letten. Mocht er dan toch iets gebeuren; dan is alleen de kans groot dat de schade extra groot wordt. Een opdrachtgever die iemand zwart in huurt, kan een boete krijgen die tot 4.500 euro kan oplopen. En Voor de fiscus maakt het in dat geval niet uit of de werkgever een ondernemer is of een particulier. reageren?geld@wegener.nl GELD EN WERKL^JONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse co lumns en rubrieken treft u op één over zichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96