'Een verborgen paradijsje' 2 21 2! Gemeente wint zaak om bouw zwembad Waterschap investeert in waterbeheer Tureluur Nieuw wegdek bij toerit A58 tegen slippen Ewout en Jopie den Boer Snuffelmarkt Janny Smit- den Boer zaterdag 7 juli 2012 1 s door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe sportcentrum aan de Lange Blok- weg in Zierikzee kunnen door gaan. Een kort geding rond de aan bestedingsprocedure voor de bouw en de exploitatie van het zwembad en de sporthallen is door de gemeente gewonnen. De rechtszaak was aangespannen door de combinatie Van der Heij- den-ConeGroup. Zij werden twee de, na winnaar Wind-Laco. Van der Heijden-ConeGroup had de zaak aangespannen nadat ze een een vertrouwelijk document op de website van de gemeente hadden ontdekt. De rechter oordeelde vrij dag echter dat de bezwaarperiode al was verlopen en dat de Van der Heijden-ConeGroup niet kon aan tonen dat de gemeente fouten heeft gemaakt in de aanbestedings procedure. De bouw en exploitatie van het nieuwe Onderdak is nu de finitief gegund aan Wind-Laco. Volgens de gemeente heeft het pro ject heeft geen vertraging opgelo pen door het kort geding. HEINKENSZAND - Rijkswaterstaat wil de belijning en de maximum snelheid bij de toerit van de N254 Sloeweg naar de A58 richting Goes voorlopig niet aanpassen. Door de vaak grote snelheidsverschillen tus sen invoegend verkeer en automo bilisten op de A58 gebeuren bij die toerit dagelijks bijna-ongevallen door onbesuisde inhaalmanoeu vres. Vrijdagmorgen botsten op dat punt drie auto's op elkaar; ver moedelijk door onoverzichtelijke invoegbewegingen. Wel pakt Rijks waterstaat de conditie van het weg dek aan dat wegvale. Komend na jaar de huidige asfaltlaag vervan gen door zoab. Exclusief bezorgkosten De actie Is geldig van 3-07-12 t/m 17-07-12 Weihoek 14 4416 PX Kruidingen T 0113 57 24 06 •www.detuin-kamer.nl 'Hiervoor woonden we in een flat aan de Oude Maas. Dat was niet verkeerd, we hadden een mooi uitzicht, maar je zit er afgesloten. Hier heb ben we een mooie tuin en een overdekt terras, zeker nu zitten we meer buiten dan binnen.' door Joeri Wisse "TT e zorgbehoevende bejaarde I ouders in huis nemen? Veel I mensen moeten er niet aan I denken. Ook Janny Smit (59) uit Kerkwerve niet. „Met z'n vieren in één huis? Nee, da's niks, toch ma?" Al was het alleen maar omdat Jan ny en haar man Jack (62) 's och tends om drie, vier uur opstaan. „Dat zijn we gewend van de scheepvaart. Mijn man en ik heb ben jaren op de Rijnvaart geze ten." Terwijl het echtpaar op het water leefde, woonden de ouders van Janny, Ewout (83) en Jopie (81) den Boer aan de Maasbou- velard in Spijkenisse. „Daar kwa men we geregeld langs, dan zwaai den we natuurlijk naar elkaar." Nu kunnen ze elke dag naar elkaar zwaaien. Sinds anderhalfjaar wo nen Jopie en Ewout namelijk in de achtertuin van hun dochter en schoonzoon. Op zich woonde het echtpaar Den Boer goed in hun flat aan de Oude Maas. „Het uit zicht is geweldig, maar je zit er toch opgesloten. We hebben altijd in de polder rond Rotterdam ge woond, in Rhoon en Geervliet", vertelt Ewout den Boer (83). De lichamelijke beperkingen van het nu bijna 59 jaar getrouwde paar speelden steeds meer op. Hij kampte met reuma, zij met een longaandoening. „Ik kwam er één, twee keer in de week", zegt Janny. „Maar als ik dan thuis kwam, zat ik vaak niet lekker. Zeker als er wat met ze was, als mijn moeder bijvoorbeeld een longontsteking had. Een jaar of drie, vier geleden kwam ik thuis en zei ik tegen Jack: 'Ik ga toch eens bij Zeeuwland pra ten of we ze hier niet in zo'n oude- vandagen-woninkje terecht kun nen'." Nog geen tien minuten la ter liep Jack met de rolmaat achter in de tuin. Waarom zouden ze hun ouders niet in hun achtertuin kunnen wonen? Het was het be gin van een bijna anderhalfjaar durend proces van rekenen, teke nen, vergunningen aanvragen bij de gemeente en bouwen. De ambtelijke molen is hen alles meegevallen. Al werd hen snel te verstaan gege ven dat de situatie tijdelijk zou worden toegestaan. Ook moesten Alleen het naambordje verraadt dat er nog een tweede huis in de tuin staat. ze aantonen dat Janny's ouders zorgbehoevend zijn. „Eerst moes ten we het afbreken als mijn ouders er niet meer zijn. Dat vond m'n man kapitaalvernietiging." Het is nu zo geregeld dat de ver gunning om er permanent te wo nen, komt te vervallen zodra beide ouders zijn overleden. „Dan mo gen we het als gastenverblijf ge bruiken", vertelt Janny. Over de grootte van de te bouwen mantelzorgwoning had de ge meente weinig eisen, zodat ze in een hoek van hun grote achtertuin aan de Simonskerkestraat gemak kelijk een tweede huis van tien bij twaalf meter konden bouwen. „Het is helemaal van kunststof en in een fabriek gemaakt. Met het af timmeren erbij zijn ze twee, drie weken bezig geweest." Op verzoek van de welstandscom missie zijn de twee wanden die aan de rand van het perceel staan niet wit, maar groen geschilderd. Zo past het beter bij de omgeving. „Dat vonden we allemaal prima, al zouden het we het zwart moeten schilderen. Het lijkt nu wel net een padvindershuis", lacht ze. Vanuit het mantelzorghuis is de straat niet te zien. Toch hoeven de ouders van Janny niet te klagen over uitzicht. Vanaf de bank in de woonkamer kijken ze op de fraai aangelegde achtertuin. Het keuken raam aan de achterkant biedt zicht op het bos van recreatiebedrijf Lan- geraad aan de ene kant en de de volkstuinen aan de andere kant. „'s Winters kijken we ook nog op het voetbalveld." Van de verhuizing naar de achtertuin heeft nog nie mand een seconde spijt ge had. Als ze in Spijkenisse waren blijven wonen, zouden ze waar schijnlijk nu naar een zorgcen trum moeten verhuizen. „Ze woonden hier vier dagen toen mijn vader in elkaar was gezakt in de badkamer. De artsen ontdekten kort daarop dat hij Alzheimer heeft", zegt Janny. „Mijn moeder heeft geen rijbewijs en nu mijn va der ook niet meer mag rijden, zou den ze nergens naar toe kunnen." De nieuwe omgeving heeft met na me Jopie ook goed gedaan. „Mijn longarts zei: het is maar goed dat u naar Zeeland verhuist. In Spijkenis se zit je toch dicht bij de industrie, hier is de lucht veel schoner", zegt zé. Ook in de mantelzorgwoning is alles gedaan om de lucht schoon te houden. „De extra isolatie, de vloer en er hangen geen gordij nen", somt Janny op. „Ook met al le deuren is rekening gehouden, als één van mijn ouders in een rol stoel terecht komt." Veel van het dagelijks werk rust op de schouders van Janny en Jack. ,,'s Morgens breng ik de krant en ik kook voor m'n ouders. Dat kom ik dan brengen, want we eten wel apart. Behalve als we barbecuen, dan doen we altijd bij m'n ouders", vertelt Janny. Jack, die 's middags meestal thuis is, neemt het poetswerk voor z'n rekening. „Maar mijn moeder doet ook nog veel, er draait nu een was je en ze kookt soms." „Rode peertjes, of pannenkoeken, zulke dingen", licht Jopie toe. „Ja, we zitten hier schitterend", vindt Ewout. „De buren uit de flat, familieleden... Toen ze van het plan hoorden, waren -ze kritisch, maar nadat ze zijn ze komen kij ken vinden ze het allemaal prach tig. Janny, lachend: „Die dachten natuurlijk: een huisje in de achter tuin, Jopie en Ewout gaan in één of andere plaggenhut wonen." 'Nu kan ik 's morgens met mijn pyjama aan even bij mijn vader en moeder komen kijken' door Melïta Lanting ZIERIKZEE - Waterschap Schelde- stromen trekt 675.000 euro uit voor de waterbeheersing in de laat ste drie stukken natuur die wor den aangelegd in het kader van Tu reluur (Zuidkust Schouwen). Het gaat om twee gebieden bij Zierik- Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113 - 21 66 77 zee (langs het Havenkanaal) en het gebied langs de N59, bij de Zandweg Zierikzee. Het waterpeil in de natuurgebie den wordt losgekoppeld van de rest van de akkers. Dat gebeurt om dat de natuurgebieden een ander waterregime vragen dan land bouwgrond. Bovendien gaan de ge bieden ook dienen als waterber ging. Als het langdurig en hard re gent, kan het water worden vastge houden in de natuurgebieden waardoor de landbouw er geen last van heeft. De werkzaamheden starten in het najaar. Rond die tijd verschijnen ook de graafmachines in het gebied. Dan zijn de koeien weer op stal, de ge wassen binnen en kan de herin richting beginnen. Als het weer tij dens de wintermaanden niet te veel tegenzit, moet het werk in het voorjaar klaar zijn. Daarna wordt begonnen met de gebieden langs het Havenkanaal bij Zierikzee. De Ontmoetingskerk van Burgh- Haamstede houdt vandaag, zater dag, een snuffelmarkt. Dat gebeurt op het erf van de familie Boot, aan de Steurswekken in Burgh-I-Iaam- stede. Er is niet alleen een rommel markt, maar er wordt ook paling gerookt. Daarnaast zijn onder meer oliebollen en pannenkoeken te koop. De markt is van 9.00 tot 16.00 uur. De opbrengst van de snuffelmarkt gaat naar zendingsproject Iyani. 'We hebben geluk gehad dat onze achtertuin groot genoeg is om er een mantelzorgwoning te bouwen. Daar hebben we geen rekening mee gehouden toen we zo'n tien jaar op zoek gingen naar een woning.' MIDDELBURG Noordweg 271 d Fraai ruim (ca. 100 m2 woon- oppervlak) appartement met 2 slaapkamers, balkon en par keerplaats. www.schulting-partners.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 90