Politiek diep verdeeld Libië gaat op naar de stembus 81 buitenland Bijen veroveren New York 139 a Frans paradijsje dichtbij huis! I 1 Videla: 50 jaar zaterdag 7 juli 2012 Nieuwe regering ziet zich gesteld voor een berg aan problemen Nadat kolonel Kaddafi van het toneel was verdwenen, hoopten veel Libiërs op snel le welvaart voor hun land. Het liep anders. Vandaag zijn er vrije verkiezingen. De Libische hoofdstad Tripoli hangt vol verkie zingsposters. Dat is even wennen in een land waar politieke partijen tiental len jaren verboden waren. De van daag te houden parlementsverkie zingen, waarbij 2,8 miljoen Libiërs hun stem mogen uitbrengen, vor men een belangrijke stap op weg naar democratie. Veel Libiërs hoopten dat hun olie rijke land na de uitschakeling van Kaddafi zou opbloeien en hordes investeerders aantrekken. Maar in werkelijkheid leidde een gezagscri sis tot talloze problemen. Losgeslagen milities gaan onbe kommerd hun gang en regionale en tribale conflicten leiden angstig vaak tot geweld. Mensenrechtengroepen tekenden verhalen op over marteling en het doden. De verkiezingen zullen ook uitwij zen hoe sterk de islamistische par tijen zijn die sinds de val van het seculiere regime van Kaddafi zijn opgekomen. De door de rijke Mos limbroederschap opgerichte Partij voor Gerechtigheid en Opbouw voerde het meest campagne. Daar naast zijn er nog drie partijen die het vandaag naar verwachting goed doen: het seculiere Verbond van Nationale Krachten van ex-pre mier Mahmoud Jibril, Al-Watan van Abdel-Hakim Belhaj, de bevel hebber van de Libische militaire raad, en het Nationaal Front, een van de oudste politieke organisa ties van Libië, dat een aantal keren heeft geprobeerd Kaddafi uit de weg te ruimen. Het nieuwe, tweehonderd zetels tellende parlement zal een over gangsregering aanstellen die aan blijft tot er een nieuwe grondwet is opgesteld en per referendum is goedgekeurd. Volgend jaar moeten er opnieuw parlementsverkiezin gen worden gehouden. Het was de bedoeling dat het parlement ook de nieuwe grondwetscommissie zou samenstellen, maar donderdag bepaalde de Nationale Overgangs- raad dat de commissie rechtstreeks door het volk wordt gekozen. De verkiezingen van vandaag vor men de nieuwste vrucht van de Arabische Lente die eind 2010 be gon in Tunesië en die tot de val van een aantal regimes leidde, waaronder dat van Hosni Muba rak in Egypte. Ook de opstand in Libië begon met demonstraties voor het aftreden van Kaddafi. „De droom komt uit", zegt Guma el-Gamaty, een voormalige woord voerder van de Nationale Over- gangsraad, die Libië sinds de val van Kaddafi regeert. „Tweeënveer tig jaar lang had één god het in het land voor het zeggen, nu zijn het er duizenden." De nieuwe regering moet een berg problemen oplossen. Overheidsin stellingen moeten uit het niets worden opgebouwd, er moet wet telijk gezag worden gevestigd, de milities die het in verschillende ge bieden voor het zeggen hebben moeten worden uitgeschakeld door de leden ervan op te nemen in het leger. Er zal een degelijk rechtsstelsel moeten komen. „Dit is de uitkomst van de worsteling van ons volk", zei Belhaj woens dag op een campagnebijeenkomst in Tripoli. „We willen een moder ne staat die de hoop en verlangens van ons volk waarmaakt. We wil len nationale eenheid." Sommige waarnemers denken dat de verkiezingen een parlement zul len opleveren dat bestaat uit een mooie mengeling van seculiere po litici, onafhankelijke politici en isla- misten. Anderen voorspellen dat de islamisten meer dan de helft van de zetels zullen halen. Amnesty International riep het nieuwe parlement en de nieuwe regering op voorhand op de men senrechten na te leven en voor ge rechtigheid te zorgen. Amnesty noemde het zeer ontmoedigend dat de autoriteiten er na zoveel maanden nog totaal niet in zijn ge slaagd de milities te bedwingen, 'met dramatische gevolgen voor de mensen die het het zwaarst van hen te verduren hebben'. Verkie zingen zijn volgens Amnesty 'een eerste stap op weg naar een nieuw hoofdstuk'. Maar de mensenrechtenorganisa tie waarschuwt ook voor het 'zeer reële gevaar dat Libië in dezelfde patronen vervalt als de afgelopen vier decennia.' BUENOS AIRES - Een vrouw in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires houdt een plakkaat omhoog waarop staat geschreven 'Geef onze kinde ren terug'. De vrouw staat buiten de door onze correspondent Hanneke Keultjes 4-c/aa^S More &lz-as Wist li dat u op amper 5 uur rijden van Utrecht alles vindt wat Frankrijk zo heerlijk maakt? De Elzas biedt alles wat Frankrijk zo onweerstaanbaar maakt: de lekkerste wijnen, de verrukkelijkste maaltijden en de smakelijkste gebakjes. Dit arrangement staat garant voor 4 dagen "God in Frankrijk-gevoel'. Uw verblijf U verblijft in Hotel du Pare Alsace in het sfeervolle dorpje Niederbronn-les-Bains, ca. SO km ten noorden van Straatsburg. Het hotel is gedecoreerd in de warme stijl van de Elzas. Er is een gezellige 'wijn stube' met bar. Uw kamer is comfortabel ingelicht en heeft een tweepersoonsbed of twee eenijersoonsb.edden, bureau, tv, telefoon, wifi-intëmet, badkamer met bad of douche, föhn en toilet. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 98500 vanaf 4 dagen More Inclusive Elzas Zoek boekcode 98500 Inbegrepen 3x overnachting 3x ontbijtbuffet met glaasje 'Crémant d'Alsace' 3x drïegangendiner 1 x wijnproeverij 1 x routekaart Elzasser wijnroute Prijzen 07/07-30/09 149 01/10-07/12 139 08/12 - 30/12 149 Aankomst en vertrek zijn dagelijks mogelijk. U kunt het arrangement verlengen 52,00 p.p.p.n. ind. halfpension). Niet inbegrepen; reserveringskosten, kosten calamiteiten- fonds en toeristenbelasting. NEW YORK - Op de twintigste ver dieping van het Waldorf-Astoria- hotel in New York kijken duizen den bijen uit op het magnifieke Chrysler Building. Het hotel heeft sinds kort zes bijenkorven op het dak staan. „Ze hebben het beste uitzicht van iedereen", lacht sous chef en imker, Peter Betz. In 1999 maakte New York het ille gaal om bijen te houden. Toen kwamen bijen op een lijst van 'exotische dieren' terecht, niet ge schikt voor het stadsleven. In 2010 werden het verbod op honingbij en opgeheven. Inmiddels staan op honderden daken bijenkorven van amateurimkers, zegt Andrew Coté van de New York City Beekeepers Association, die de afgelopen jaren gegroeid is van twintig tot vijfhon derd leden. De bijen bestuiven planten in tui nen en stadsparken en halen hun nectar uit bloemen. Maar nu zijn er "té veel. De zachte winter, natte lente en het hete be gin van de zomer zorgen ervoor dat de koninginnen veel vroeger zijn begonnen met eitjes leggen. Het Waldorf-Astoria begon met 70.000 bijen. Nu zijn er al 300.000. „Als de bijenvolken te groot wor den, gaan ze zwermen", weet poli tieman Anthony Planakis. Als er een zwerm gesignaleerd wordt, gaat zijn telefoon. Planakis is de speciale bijenagent. Dit jaar is hij al meer dan dertig keer uitgerukt om zwermende bijen - een gevaar voor de openbare veiligheid - te vangen. „Zo vaak ben ik nog nooit Souschef/imker Peter Betz verzorgt de bijen die op het Waldorf-Astoria ho tel in New York staan. Hij verwerkt de honing in gerechten. foto GPD gebeld. En de zomer is nog niet voorbij." Planakis leerde het bijen vak in 1977 van zijn vader. „Ik was gefascineerd, de bijen gaan 's och tends werken en komen 's avonds weer thuis. Net als wij." Toen aspi rant-agenten op de politieacade mie werd gevraagd hun speciale vaardigheden te melden, schreef Planakis 'bijen' op. Op zijn eerste dag als agent in 1995 kwam de hoofdagent bij hem: 'we hebben een bijenprobleem'. Sinds dien neemt Planakis zijn eigen truck mee naar zijn werk, met daarin zijn pak, een speciale stof zuiger en een bak waarmee hij de duizenden gevangen bijen naar zijn eigen korven kan vervoeren. Sinds 1977 is Planakis veertig keer gestoken. „Ik hou het bij, ook om dat ik wil weten wat ik dan fout heb gedaan. Bijen zijn namelijk niet agressief." Volgens imker Betz hebben bijen ten onrechte een slechte reputatie. „Ze worden dan aangezien voor wespen of horzels. Maar bijen ste ken alleen als ze in het nauw ko men." Eens per week oogsten de koks van het Waldorf-Astoria de honing. „Er zit een beetje een mintsmaak aan", zegt Betz. „We denken dat de bijen veel in de krui dentuintjes van New Yorkers ko men." In de keuken verwerken de 148 koks de honing tot gerechten voor de drie hotelrestaurants met kip en noten en tot honingijs. Betz: „Hoe leuk is het als je als gast het dessert geserveerd krijgt en de ober vertelt dat het ijs ge zoet is met honing van het dak tP van het hotel?" ff/e-nt 1/ daar al g&n/ee-sf? A tO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8