De De zon geeft energie en maakt ons vrolijk. Toch hebben uv-stralen ook schadelijke effecten en wie op een snikhete dag een tijdje buiten zit, begint al snel te smachten naar een beetje schaduw. De afgelopen jaren zijn er allerlei nieuwe producten gekomen om schaduw te ge ven. Verkoelend én een stijlvolle aan vulling op de tuin. wonen is Samen in de tuin w Be iiliiisfg trssii Is Bet lastert nart smmm m gei klein Halsje :¥r-vv - -• De nieuwste schaduwmakers waarmee felle zonnestralen kunnen worden geweerd, zijn een verrijking voor de tuin. De tijd van een simpele parasols of zonneschermen is voorbij. Zaterdag 7 juli 2012 Samen tuinieren, dat is nog een hele kunst. Ik heb een vriendin met wie dat prima kan. Het eer ste uur snateren we er op los: over de afgelopen week, zaden die nog de grond in kunnen of hoe we oogstjes gaan verwerken, daarna valt het stil. Je hoort alleen af en toe een kreuntje, als één van ons moeizaam overeind komt of nét buiten armlengte rekt, of een luidkeels 'getver' als we in een naaktslak grijpen. Verder hebben de vogels het hoogste woord, en zijn we zo in ons meditatief gezwoeg verzon ken, dat we ons een aap schrikken als ineens een jolige vutter hard 'Hallo!' roept vanaf de belendende percelen. Als we moe en roodverbrand naar huis fietsen, zijn we uitgepraat, voor een weekje dan. Ook met mijnheer K. is het goed tui nieren. Ik klets, hij luistert. Hij maait het gras, ik wied een bedje. Hij zet de stok ken, ik leg de bo nen eromheen. Net als ik denk: koffie zou lekker zijn, komt hij met een dienblad aan. Of een roseetje, al naar gelang het moment van de dag. Ik prijs mij gelukkig, want het gaat lang niet overal zo. Ik ken een stel van wie hij graag een na tuurlijke wilder nis had met kaar- denbol en kaasjes kruid en zij steeds maar riep: „Kan dat niet weg?" Dat huwelijk hield geen stand, dat spreekt voor zich. Compromissen sluiten kan ook. Ik heb eens een huis gezien waarbij de voortuin een moderne, zuiver witte afbeelding uit Schoner Wohnen was (zijn idee) en achter alles lekker cot- tage-achtig en luchtig (haar domein). Zolang niemand uit pure pesterig heid een rode klaproos zaaide in de witte afdeling ging het helemaal goed. Op de BBC was ooit een stel dat zo'n heibel kreeg vanwege verre gaand uiteenlopende tuinsmaak, dat ze de boel opsplitsten. Hij wilde zen, en leeg, en esthetisch, zij had iets moois met oranje afrikaantjes en tuinkabouters met kruiwagentjes. Krijg daar maar eens een bruikbare mix van. Omdat ze hun smaak koes terden, maar hun huwelijk nog meer, werd midden over de kavel een haag geplant, zo hoog dat je je oog niet meer kon verzwikken aan de wan smaak van de ander. In die haag was een nisje, en daar dronken zij vredig koffie. Iedereen blij. Wij kijken gelukkig samen uit op een paradijsje dat we allebei mooi vin den. Net als ik denk: ik moest maar weer eens opstaan, pakt hij zijn be ker en gaat ook verder. Zo zwijgen wij van geluk. Ook al zie ik hem niet, ik weet zijn bukkende aanwezigheid vlakbij. Allebei hetzelfde doel, en alle bei net zo gelukkig van het dóen als van het resultaat. Er zijn slechtere vormen van huwelijkstherapie. Frederike Krommendijk meer columns van Frederike op www.frederikescnrljft.nl g wonen@wegener.nl i 024-3650509 door Suzanne Dijkstra PARTYTENT DE LUXE We kennen allemaal de partytent. Daarop is ook een stevige en meer per manente variant gekomen: het tuinpa viljoen. Niet alleen geeft het vrijstaan de afdak schaduw, het is ook een handi ge plek om onder te zitten als het een beetje regent. Aan het einde van het tuinseizoen kan het paviljoen worden opgeborgen. Veel tuinpaviljoens zijn modulair, met losse zijkanten die extra beschutting geven. Hiermee wordt het tuinseizoen op een eenvoudige manier verlengd. Zet een muurpaviljoen (een variant met twee staanders) tegen de gevel van het huis om een veranda te creëren. Er zijn tuinpaviljoens met uv-bestendig doek en luxere varianten met elektrisch bedienbare lamellen, zo dat de zon naar wens kan worden toe gelaten. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Varese van Verano. Ga voor meer infor matie naar www.verano.nl. NATUURLIJKE PARASOL Niets is natuurlijker dan de beschut ting van een rijk bladerdak. Natuurlijk kan dat door in de schaduw van een Grote foto Eindelijk mogen volwassenen ook leven in een tentje in de tuin. Dit exemplaar is van Dedon. Kleine foto's (vlnr) Niets is natuurlijker dan de schaduw van bladeren. Bouw zelf een groene tuinkamer Een zonnedoek geeft handig en snel schaduw Luxe aluminium overkapping, geplaatst tegen de gevel van de woning om zo een veranda te vormen. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78