m Van kiekje tot prachtplaat if e® Stop je nafta of liever sen chumbo in je tank? 15 reizen In de vakantie worden de meeste kiekjes ge maakt. Maar hoe zorg je ervoor dat die plaat jes ook het aanzien waard zijn? Tien tips voor het schieten van Apps @1 gadgets in je koffer reizen@wegener.nl 024-3650360 door Johan Bosveld goede fOtO'S. Zaterdag 7 juli 2012 1. mensen toegestaan Pas op voor lege foto's, mensen zijn niet verboden. Als je een foto in een stad of van de natuur maakt, ziet het er meteen een stuk spannender uit als er iemand opstaat. Dat hoeft niet per se een bekende te zijn. 2. denk aan de compositie Net als een schilder moet je nadenken over de compositie van een foto. Zet het hoofdonderwerp niet in het mid den, varieer de horizon: helemaal bo ven in beeld of helemaal onderin. Doe eens gek en houd je camera scheef. 3. wat is de het doel? Bedenk vooraf goed motief wat nu ei genlijk de bedoeling is van de foto die je gaat maken. Gaat het om de mensen op de foto of om de kleuren, wil je de stadse drukte in beeld brengen of juist de rust van een mooi landschap? 4. maak portretten Een onderschat genre in de vakantiefo tografie. Niet alleen op verre bestem mingen, ook dichtbij kan een mooie portretfoto een heel verhaal vertellen. Maak eerst een praatje, vraag of je een foto mag maken, laat het resultaat zien. 5. wel of niet poseren? Het kan veel verschil uitmaken of ie mand poseert voor de foto of niet. Als oude mannetjes een spelletje doen, wil je dat ze daarmee doorgaan. Maar een vrouw met een exotisch uiterlijk wil graag en trots poseren. 6. denk aan de horizon Een van de meest gemaakt fouten is een scheve horizon, tenzij het natuur lijk echt de bedoeling is. Zo niet, houd dan de horizon waterpas. In sommige camera's zit een raster in de zoeker, dat is een handig hulpmiddeltje. 7. houd de camera (niet) stil Houd de camera stil, steun eventueel met de armen ergens op en houd even de adem in bij het 'schieten'. Soms is beweging wél leuk; zo kun je de came ra met een bewegend voorwerp mee trekken voor een mooi actie-effect. 8. speel met het licht Mooie momenten voor tegenlicht zijn 's ochtend vroeg of bij zonsondergang. Vroege of late zon geeft mooie schadu wen. Naar binnen vallend zonlicht kan een fraai effect geven of juist op het ge zicht van een geportretteerde vallen. 9. weer of geen weer Een grijze dag, mist of regen kan vaak tot verrassende foto's leiden. (reageren? featureredactie@wegener.nl 10. schiet er op los Wees niet zuinig met het aantal plaatjes dat je gaat schieten. Ooit wel eens een persfotograaf aan het werk gezien? Die maakt in een minuut tijd vaak tientallen foto's en uiteinde lijk is er arvan maar één de beste. Maak tijdens de vakantie dan ook gerust meerdere foto's van één onderwerp. Boven dien: als je het leuk vindt, maak dan gewoon zo veel foto's als je zelf wilt. Eenmaal thuis zul je zien dat van elke hon derd foto's er tien echt het allerleukst zijn. Een paar voorbeelden van handige boeken/boekjes over fotograferen op reis: Peter Burian Robert Ca- puto. National Geographic Fotogids. National Geogra phic, 19,95 euro. Peter Burian Robert Ca- puto. Fotogids Reizen, 21,95 euro. Peter de Ruiter. Digitaal Fo tograferen onderweg. Uit geverij Elmar, 14, 95 euro. Richard i'Anson. Travel Photography. Lonely Planet, 21,99 euro. door Marcha van Schijndel Je zal de eerste niet zijn die vanwe ge taalproblemen de verkeerde brandstof in zijn auto giet. Je moet ook maar net weten dat Euro 95 in Zwitserland juist Super heet. Nu is dat nog niet zo heel erg, want dat is al lebei benzine. Maar als je in Italië per ongeluk gasolio in je benzine-auto gooit, dan ben je letterlijk en figuurlijk nog veel verder van huis. Want je moet maar net weten dat gasolio diesel is en geen benzine. Je ontdekt het natuurlijk snel genoeg als je auto kort na het tan ken al pruttelend tot stilstand komt. Maar leg dan vervolgens je probleem maar eens uit aan de plaatselijke auto monteur met je gebrekkige Italiaanse woordenschat. Dergelijk brandstofleed kun je voor komen door voor vertrek de app Brand- stofwijzer op je mobiele telefoon te downloaden. Daarop kun je namelijk zien hoe de verschillende brandstoffen in 23 Europese landen (en talen) heten. Beheers je het Portugees niet zo goed, dan kan de app je vertellen dat je voor je benzine-auto de tankslang met de tekst sen chumbo 95 moet hebben. En dat je in Tsjechië nafta in je dieselauto moet doen. De app biedt nog een handigheidje: dankzij gps en de plaatsbepaler op je te lefoon kun je ook nog eens zien waar het dichtstbijzijnde tankstation gesi tueerd is. Daarbij moet gezegd dat dat in het platte Nederland feilloos werkt, maar het is maar de vraag hoe goed die gps in een berglandschap functioneert. De Brandstofwijzer is eenvoudig, dankzij het ontbreken van allerlei over bodige poespas. Hij is gratis en hij is handig. Maar het is wel jammer en ook best vreemd dat deze app er alleen (nog) maar is voor de iPhone. Zeker als je weet dat er inmiddels meer And- roid-telefoons dan iPhones in Neder land in omloop zijn. brandstofwijzer, voor iPhone, gratis. Veel vakantiegangers gaan graag groen en duurzaam op reis. Die luitjes zul je dan ook niet snel rond zien lopen met wegwerpwaterfles- jes. Ze zijn meer van de robuuste, na- vulbare waterflessen, van roestvrij staal of van onverwoestbaar plastic. Nieuw in de wereld van de navulbare water flessen is de Bamboo Bottle. Deze her bruikbare fles is gemaakt van duurza me en gerecyclede materialen. De bui tenkant is van bamboe en de binnen kant is van glas. Want zeg nou zelf, uit glas drinken is het lekkerst. De boven- en de onderkant kunnen worden losge schroefd, zodat de fles goed schoon te maken is. Let wel, glas blijft glas en dus breekbaar. Al zal de fles best een stoot je kunnen hebben, hem al te vaak laten stuiteren, is vast niet aan te raden. bamboo bottle te koop bij de bete re outdoorwinkel voor 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75